Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Zirveyi Deneyimlemenin Kolay ve Keyifli Yolu; Pilatus Dağı

   İsviçre’ye kadar gittiniz ve Alpler’in eteğinden yukarılara bakarak iç geçiriyorsunuz; "Keşke dağa tırmanmanın kolay bir yolu olsaydı"... Öyleyse günübirlik Pilatus Dağı turu tam size göre!

   Zirveyi Deneyimlemenin Kolay ve Keyifli Yolu; Pilatus Dağı
   Eylül Gün
   Trendy

   12.12.19

   Orta İsviçre'de yer alan ve ülkenin başkenti Zürih'e 50 dakikalık mesafede olan şirin bir kent Luzern. Sadece şehir merkezini gezmek yetmez, şehrin dört bir yanını adeta şehri kucaklarcasına saran dağların tepesinden de şehri görmek gerekli diyenler için çok güzel olanaklar sunuyor. Luzern kentine çok yakın olan ve adını ejderhadan alan Pilatus Dağı, bir tarafından teleferikle çıkılıp diğer tarafından “Dünyanın en dik demiryolu treni” olarak geçen Pilatus treniyle inilebildiği için, günübirlik dağ havası almak isteyenler için biçilmiş kaftan.

   Pilatus’a Tırmanış

   Biz teleferikle çıkıp trenle inmeyi tercih ettik ama dilerseniz tam tersini yapmak da mümkün. Luzern merkezine yalnızca birkaç km uzaklıkta bulunan Kriens’teki teleferik durağından hem iniş hem çıkış biletlerimizi aldıktan kısa bir süre sonra kendimizi yemyeşil ağaçların içinden, muhteşem Luzern Gölü manzarasını arkamıza alarak dağa tırmanırken buluyoruz. Yol boyunca altımızda uzanan ve oldukça yapılabilir gözüken tırmanış parkuru ve aralara kurulan çocuk oyun alanları ailecek gelenler ve doğaya karışarak tırmanmak isteyenler için de oldukça güzel bir seçenek olarak görünüyor. Yine hemen altımızda reklamlarda görmeye alışık olduğumuz meşhur İsviçre inekleri çimenlerin üzerinde otlarken boyunlarına asılı olan çanların sesini duyuyoruz. Etrafımızdaki doğa İsviçre çikolatasının neden bu kadar lezzetli olduğunun kanıtı niteliğinde adeta. 15-20 dakika süren teleferik yolculuğu sonrası Frakmüntegg adlı durakta iniyoruz. Burada bir şeyler atıştırmak isteyenler için güzel bir kafe ve biraz macera arayanlar için tel üzerinde yürüyüş, kayak gibi aktiviteler mevcut. Müthiş manzaraya karşı biraz soluklandıktan sonra dağın zirvesi olan Pilatus Kulm’a (2132 metre) tırmanmak için daha geniş bir teleferiğe biniyoruz. Dağın zirvesine yaklaştıkça büyük sis bulutları içinde göz gözü görmez oluyor. Haziran ayı olmasına rağmen karların erimediği alanları görmeye başladıkça zirveye yaklaştığımızı anlıyoruz ve içimizi bir heyecan kaplıyor.

   Teleferikten indikten sonra ortasında küçük bir kafe bulunan geniş bir meydana çıkıyoruz. Biraz ilerledikten sonra dağın bir yamacından tıkır tıkır ilerleyen meşhur tren gözümüze çarpıyor. Önümüzdeki balkon demirlerindeki kargalar yanımıza kadar geliyor beslenmek istercesine. Dağın zirvesine merdivenle tırmanarak ulaşıldığını görünce bir süre daha tırmanıyoruz. Bu sırada bütün gün etrafı saran bulutlar o sırada bize bu müthiş manzarayı göstermek istercesine bir bir dağılıyorlar. Bize de bulutların üzerinden Luzern Gölü ve etrafında uzanan kenti izleyerek manzaranın tadını çıkarmak kalıyor.   Dünyanın En Dik Treniyle Dönüş

   Dönüş yoluna geçtiğimizde Pilatus-Bahn treninde kendimize yer buluyoruz. Bu tren 1800’lü yıllardan beri kullanılıyor ve en dik olduğu yerde 48 dereceye ulaşarak dünyanın en dik treni ünvanını taşıyor. Yaklaşık 40 dakika süren iniş boyunca gözlerimizin önünde uzanan doğayı kucaklayarak, tertemiz dağ havasını içimize çekerek ve sevdiğimiz şarkıları mırıldanarak huzura eriyoruz. Dağın yamaçlarından dağ evlerini, aralardan akan suları izleye izleye iniyoruz. Tren istasyonundan çıktıktan sonra Alpnachstad adlı yerden kent merkezine dönmek için önümüze iki seçenek çıkıyor, Luzern Gölü içerisinden geçerek giden vapur ya da indiğimiz istasyonun önünden kalkan panoramik tren. Göl turuna özel bir gün ayırdığımız için trenle dönüşü tercih ediyoruz.

   İçerisine vapur, tren, teleferik seferlerini alarak Luzern kent merkezinden iki yönlü gerçekleştirilen bu tura “Golden Round Tour” deniyor ve bu güzel ülkeye gelip kısıtlı zamanda Alpler’i deneyimlemek için oldukça kolay ve keyifli bir rota. Gezi için sınırlı sayıda günü olanlar ancak maksimum deneyim yaşamak isteyen gezginler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

   ​Haydi ne duruyorsunuz? 😊

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam