Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Yolculuğun En Uç Noktası

   Seyahat deneyimini başka bir boyuta taşıyan farklı bir gezgin türü: High-end Traveller

   Dünyadaki zenginlik ve statü kavramları değiştikçe özel hissettiren seyahat deneyimlerine yönelen ve bu deneyime erişmek için hiçbir şeyden kaçınmayan gezginlerin sayısı da artıyor. Son yıllarda high-end traveller kavramının hızla yaygınlaşmasının başlıca sebebi de “farklı” deneyimlere duyulan bu arzudan kaynaklanıyor olsa gerek.Aslında belki de işe high-end traveller kavramını Türkçeleştirerek başlamalıyız. Tam olarak karşılığı olmasa da “high-end traveller”ları zengin ya da gelir düzeyi yüksek gezginler olarak tanımlayabiliriz. “Peki bu insanların amacı ne?” diye soranlar için konuyu şöyle açıklayalım.

   Titanic’e Dalmanın Bedeli

   Üst düzey gezginler, seyahatlerini yolculuklarından elde edecekleri tatmini tüm programın merkezine oturtan bir anlayışla planlıyor. Yani, daha doğrusunu söylemek gerekirse çoğunlukla bu konuda özel olarak profesyonelleşmiş danışmanlardan veya şirketlerden hizmet alıyorlar. Bu, kimi zaman yeni açılan bir yoga sınıfı için helikopterle uçsuz bucaksız bir çölün orta yerine inmek, kimi zaman ise yüz otuz bin dolar vererek Titanic’in enkazına dalmak oluyor. 

   “High-end traveller”lar için en iyi otellerin bulutların üzerinde yatıyormuş gibi hissettiren rahat yatakları ya da Michelin yıldızlı şeflerin elinden çıkmış yemekler o kadar da önemli değil. Onlar kesinlikle farklılık, yeni deneyimler, heyecanlar ve bazen de konfor alanlarının tamamen dışına çıkıp kendilerini daha yakından tanımalarına aracı olacak bir hikâye arıyorlar. 

   “Nesnelerin” Dünyasından “Deneyim” Dünyasına Geçiş

   Bu noktada gelenekselleşmiş statü göstergeleri de farklılaşıyor ve kimi zaman maddi imkânlarının görünürlüğü anlamını yitirirken, kişiselliğe olan vurgu artıyor. Bir bakıma maddiyatla yaratılan fakat dünya üzerinde pek fazla insanın erişemeyeceği özel tecrübeler elde ediliyor. Tıpkı New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi’ni galeri halka açılmadan önce gezebilmek gibi… Kısacası üst düzey gezginlerin bir kısmı için “lüks” kavramı nesneler ve şeylerle değil, deneyimlerle ölçülüyor. 

   Bazı üst düzey gezginler ise yerel halkla iç içe olup, otantik bağlantılar kurabilecekleri farklı rotaları tercih ediyor, hatta high-end traveller olan kişiler üzerinde yapılan bir araştırma, üst düzey gezginlerin yüzde yetmiş altılık bir kısmının bu tarz yeni deneyimler yaşadıkları gezileri tüm turistik geçmişlerindeki deneyimlerinden daha önemli bulduklarını ortaya koyuyor. 

   Eko-Turizmin Yükselişi

   Üst düzey gezginler arasında revaçta olan bir diğer seyahat anlayışı ise eko-turizm. Özellikle doğada nadir bulunan canlıları kendi ortamlarında ve onlara rahatsızlık vermeden gözlemleme ekseninde gerçekleştirilen geziler oldukça ilgi görüyor. Kimi gezginler Kuzey Kutbu’ndaki köpek yavrularıyla etkileşime geçerken, kimileri ise Nairobi’de on iki dönüm arazi üzerinde yer alan Giraffe Manor Otel gibi eko-otellerde, etraflarında gezinen zürafaların arasında alışılmışın dışında bir tecrübe ediniyor.

   Kişiye Özel Seyahat Tasarımı

   Tabii üst düzey gezginlerin bu yönelimi, konuklarının beklentilerini karşılamak isteyen tur şirketlerini de kaçınılmaz olarak yeni arayışlara sürüklüyor. Müşterileri için yerel halkın arasına karışıp onların yaşamlarına tanıklık etmeyi, hatta evlerine konuk olup gündelik hayatlarındaki olağan işlerinde onlara yardım etmeyi mümkün kılan deneyimler ya da bir manastırda, Norveç’teki bir Iglo’da, ormanın derinliklerindeki bir ağaç evde konaklamak gibi özel tatil konseptleri hazırlayan “kişiye özel tatil tasarımcısı” şirketlerin sayısı günden güne artıyor. Sadece tasasızca rahatlayıp biraz şımartılmak isteyenlere farklı, sanatın içinde kaybolmak ya da kendi sınırlarını zorlayıp dünyaya meydan okumak isteyenlere farklı konseptler sunuluyor. Hal böyle olunca da sonsuz seçenekler dünyasında bir “high-end traveller” için geriye sadece nasıl bir deneyimi arzuladığını belirlemek düşüyor...

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam