Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Yola Düşüren Çikolatalar

   Hayatta mutlu olmak için en basit yol nedir? Para? Şan, şöhret? İyi bir kariyer? Tamam bunlar da olursa fena olmaz ama sanırım en basit yol, bir parça çikolata.

   Kahverengi Sevda

   Çikolata sevgidir, aşktır, mutluluk sebebidir. Aslında nelere iyi geldiğini bilmediğimiz çikolataya biraz haksızlık edip diyetteyiz, formumuza dikkat etmeliyiz diye onu bir kenara atıyoruz. Oysa ki çikolata bizi hiç üzmedi, hiç kalbimizi kırmadı, bizi hiç aldatıp yarı yolda bırakmadı. Aksine, modumuzu yükseltti, kan basıncımızı düşürdü, endişe seviyemizi düşürdü... 


   Belçika başta olmak üzere, Fransa, İsviçre ve Meksika gibi çikolata konusunda ağız sulandıran rotalara göz atıyoruz.

   Belçika

   Belçika, çikolata denilince akla ilk gelen ülkelerden biri. Uzun yıllardan beri lezzeti bilinir ve övgüyle söz edilir. Bunun sebebi de kaliteden ödün vermemeleridir. Yaklaşık 16 çikolata fabrikası bulunması ülkede çikolataya verilen değeri gösteriyor. Belçika’da çikolata dükkânlarını gezerken adeta kendinizi kaybedebilirsiniz. Ayrıca Belçika’nın başkenti olan Brüksel’de çikolatanın yakın arkadaşı waffle da isminden oldukça söz ettiriyor.

   İspanya

   Çikolatayı ilk keşfeden ülkelerden olan İspanya, çikolata üretimi yapmak için ilk makine icadını yapmasıyla ünlüdür. Bir çağ kapatıp diğerini açmasa da bu icat için onlara teşekkür etmeliyiz. 150 yıldan fazladır faaliyette olan iki markası İspanya’nın dünyada isim yapmış çikolata markalarıdır. Barselona’ya yolunuz düşerse buradaki Museu de la Xocolata isimli çikolata müzesini ziyaret edebilir, atölye çalışmalarına katılabilir ve tabii ki en önemlisi çeşit çeşit çikolataların tadına bakabilirsiniz.

   İsviçre

   Çikolatası ile en ünlü ülkelerden biri de İsviçre. Dünyaca tanınan birçok markaya sahip olan İsviçre çikolatalarının lezzeti dilden dile dolaşır, hatta bilmeyen yoktur. İlginç olarak kakao bitkisinin üretimi yapılmamasına karşın bu kadar ünlenen İsviçre’de çikolata üretimi 1800’lü yıllarda başlamıştır. Gittiğinizde mutlaka bavulunuzda bu çikolatalar için yer açmanızı öneriyoruz.

   Meksika

   El yapımı ve özel çikolataları ile nam salmış olan Meksika’da çeşit çeşit çikolatayı tadabilirsiniz. Sokakta yürürken birçok çikolata dükkânına rastlayabilirsiniz. Ülkede üretilen bazı çikolatalarının en büyük farkı fabrikada değil elde üretilmesidir. Bu da size neden bu çikolatayı denemeniz gerektiğinin en büyük kanıtı bizce. Ayrıca Meksika’daki meyveli ve acı biberli çikolatalarını tatmanızı şiddetle öneririz.

   Fransa

   Dünyanın önde gelen ülkelerinden olan Fransa, tatlı ve çikolata yapımında oldukça başarılı ve iddialı bir ülkedir. Çikolata çeşitleri konusunda da geniş bir seçeneğe sahip. Bu da sizin buradaki çikolataları denemenizi kanıtlar nitelikte. Ayrıca lezzetli krep ve pancake gibi çikolatalı tatlılar için de özellikle büyük önem taşıyor. Özellikle bitter, dolgulu, truf ve atıştırmalık çikolatalarıyla meşhurlar.

   İngiltere

   İngiltere de çeşitli çikolata lezzetleriyle tanınıyor. Çikolata, İngilizlerin çok sık tükettiği ve çok sevdiği yiyecekler arasında yer almış. Hatta bunu yılın belirli dönemlerinde çikolata festivalleri düzenleyerek tüm dünyaya gösteriyorlar. Bu festivallere denk gelmeniz sizin için harika lezzetleri tatma imkanı sağlayacaktır.

   Almanya

   Almanya’nın şüphesiz çikolata konusunda üne sahip olduğunu hepimiz biliriz. Köln de diğer bir çikolata ile bilinen bir şehridir. Hatta dünyanın en bilinen çikolata markalarından birinin üretimi burada gerçekleştiriliyor. Bu çikolatayı ne kadar sevdiklerini ve ne kadar özel ürettiklerini ise çikolata müzesi ile gösteriyorlar.

   ABD

   Dünyanın en büyük metropollerinden olan New York, çikolata konusunun da hakkını veriyor. Lezzetli çikolataları en güzel mağazalarda sunuyor. Bilinen birçok lezzetli markanın üretimi New York’ta yapılıyor. San Francisco da bu konuda geri kalmıyor. Şehrin, hatta dünyanın ünlü çikolata markalarından biri de burada üretiliyor. Her yıl geleneksel hale gelmiş iki çikolata etkinliği ile ziyaretçileri ağırlayıp onlara lezzetli çikolatanın nasıl olduğunu göster. 1906 yılından beri var olan bir diğer markanın üretimi ise Pennsylvania’da yapılıyor. Lezzetli çikolata yemek isterseniz tercih etmek isteyeceğiniz yerlerden biri de burası olabilir. Peki hangisi en iyisi diye soracak olursanız, bize kalırsa hiçbirini birbirinden ayırmayın ve hepsini ayrı ayrı sevin deriz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam