Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Viyana'nın Müzelerinde Kaybolmaya Ne Dersiniz?

   Egon Schiele, Pieter Bruegel, Gustave Klimt, Albrecht Dürer, Otto Wagner gibi dünya çapındaki klasikleşmiş isimlerin sayısız eseriyle ve tarihî belgelerle dolu Viyana müzelerine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.

   Kültür-sanatın ve tarihin buluştuğu görkemli bir şehirde Viyana’dayız. Mozart’ın ezgileri, Klimt’in fırça izleri ve Freud’un bilinçaltını, Viyana müzelerini ziyaret ediyoruz. 

   Belvedere Müzesi
   Viyana’da hangi müzeyi görmezsek olmaz, diye sorulsa, cevaplarda ilk sırayı Belvedere alacaktır. Orta Çağ’dan bugüne Avusturya sanatının en önemli örneklerini barındıran Viyana’nın en önemli müzesi Belvedere, aşağı ve yukarı olarak adlandırılmış iki ayrı saray binasıdır. 18. yüzyılda, Prens Eugene de Savoy’un kendisine bir yazlık saray yaptırmak istemesi bu muhteşem yapının ortaya çıkmasına vesile olmuş. Barok mimari üslubunun usta isimlerinden Johann Lucas von  Hildebrandt tarafından yapılan Belvedere Sarayı, iki binası, Orangery bölümü ve bahçeleriyle beraber UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.
   Belvedere’de mimari ve siyasi tarihteki önemli konumunun yanı sıra Avusturya sanatının da en önemli eserlerini barındırması anlamında biricik bir yapı. Gustave Klimt, Oskar Kokoschka, Egon Schiele gibi yalnızca Avusturya’da değil dünyada plastik sanatlar alanını etkilemiş isimlerin en önemli eserleri burada bulunmaktadır. Klimt’in ismini bilmeyenlerin dahi görünce tanıyacağı ikonik The Kiss tablosunu ve sanatçının dünya üzerindeki en geniş koleksiyonunu burada görmek mümkün.


   Belvedere Müzesi’nin hemen güneyinde yer alan Schweizergarten Parkı’nın içinde 1962 yılında açılmış olan Belvedere 21 ise Avusturya sanatının 20 ve 21. yüzyıldaki gelişimini, üretimlerini takip edebileceğiniz modern sanat müzesi.

   Kunsthistorisches (Sanat Tarihi Müzesi)

   1891 yılında Kraliyet ailesinin koleksiyonunun muhafaza edilmesi için oluşturulmuş olan Kunsthistorisches, dünyanın en seçkin müzeleri arasında yer almaktadır. Nasıl ki Belvedere, Gustave Klimt’in en geniş koleksiyonuna ev sahipliği yapıyorsa, Kunsthistorisches de Hollandalı Flaman ressam Pieter Bruegel’in en geniş koleksiyonunu barındırmaktadır. Aynı zamanda Avrupa sanatını yönlendiren Orta Çağ, Barok ve Rönesans dönemlerine damgasını vurmuşl olan Velasquez, Rubens, Rembrandt, Dürer, Vermeer gibi isimlerin koleksiyonlarına da sahip olan müzede bir gezintiye çıkmak sanat tarihinin içinde gezinme misali bir duygu oluşturacaktır.
   Kasım 2018’de müzenin sinemaseverleri heyecanlandıran bir projesi olmuştu. Renkleri, hikâyeleri ve simetriyi kullanışıyla sinema tarihine kendi imzasını atmış olan yönetmen Wes Anderson ile ortak bir proje gerçekleştirdi. Büyük Budapeşte Oteli, Darjeeling Limited filmlerinin yaratıcısı Anderson ve partneri, kostüm tasarımcısı olan yazar Juman Malouf, iki yıl boyunca sanat eserleri, objeler, anılar içerisinden seçerek derledikleri parçalarla bir sergi oluşturdular. Sergide 400’den fazla parçayı incelemek mümkün ve farklı yerlerden alınarak bir araya getirilen bu parçalar Anderson ve Malouf’un sanata, objelere ve dünyaya bakışına dair de izlenimler oluşturuyor. 

   Hausdermusik (Müzik Evi)
   Wolfgang Amadeus Mozart’ın memleketindeysek kulaklarımızın eğitimine de biraz vakit ayırmamız gerekecek. Bir koroya katılmanızdan bahsetmiyoruz elbette. Fakat “Müzik Şehri” sıfatını da hakkıyla taşıyan Viyana’da bu alanda kapsamlı bir müzeyi ziyaret etmeden de olmaz.
   Şehrin Old Town bölgesinde Arşidük Karl Sarayı’nda bulunan Hausdermusik (Müzik Evi), her katı farklı bir kategoriye ayrılmış segilerden oluşuyor. Beş katlı müzede, Viyana Filarmoni Orkestrası’na ve ölümsüz bestecilere ayrılmış sergilerin yanı sıra Sonosphere  ve Virtual-Stage ismini verdikleri müzik ve sese dair modern deneyimler ve bilgiler sunan, sesin yolculuğuna eşlik ederek geçmişten bugünün teknolojik gelişmelerine tanıklık edebileceğiniz unutulmayacak deneyimler yaşatıyor.

   Kunst Haus Wien (Viyana Sanat Evi)
   Çağdaş sanat alanında Viyana’nın en önemli müzesi olan Kunst Haus, iki yıllık bir restorasyon aşamasından sonra 1991 yılında ressam Friedensreich Hundertwasser tarafından kuruldu. Bu restorasyon kısmı önemli. Zira Kunst Haus’un içi kadar dışı da ilgi çekici. Bu sefer Belvedere gibi tarihî bir güzellikten değil tam da çağımızın, çağdaş motiflerin, sıradışı olanın yansıdığı bu mimariyi uzaktan seyretmeniz bile hatırı sayılır bir vaktinizi alacaktır. 

   Kunst Haus

   Dinamik bir şekilde çağı takip eden, yaşayan bir müze olduğunun kanıtı ilk "ekolojik müze" ünvanına sahip olmak ve oradalık konusundaki tavrı. Kunst Haus, Viyana’nın ve Avusturya’nın çağdaş sanatını yakından takip ediyor isteyenlerin çağdaş sanatçıların sergilerini, yerleştirmeyi bulabilecekleri, güncel olana renkli bir adım atabilecekleri bir sanat mekânı. Viyana’nın yılın 365 günü açık tek müzesi olan Kunst Haus, kalıcı olarak kurucusu Friedensreich Hundertwasser’in bir sergisini ağırlarken güncel olarak da çağdaş sanat alanında sanatçıları bir araya getiriyor. 

   MozartHaus (Mozart Evi)

   Mozart'ın memleketi demişken o müzik dehasının yaşadığı ve bugün müze olarak faaliyet gösteren MozartHaus'a da uğramamak olmaz. Mozart'ın Viyana'da geçirdiği 10 yılda ikamet etmiş olduğu evlerden yalnızca bu ev bugüne kalabilmiş. 1784-1787 yılları arasında, dahî bestecinin müzikal üretimlerinin en verimli dönemine tanıklık etmiş olan bu evde, Mozart'ın dünya klasik müzik tarihine adını silinmez bir şekilde kazıyan bestelerine ait belgeleri, bestecinin hayatına dair ayrıntıları inceleme fırsatı bularak, bir dahî sanatçının yaratım sürecine ve hayatına olabildiğince yaklaşıyorsunuz.

   Freud Müzesi

   Viyana, tarihin, sanatın ve müziğin şehri, evet. Psikanalizin de doğum yeri olduğunu biliyor muydunuz? Sosyal bilimlerde psikanaliz kuramıyla yeni bir çağ açan Sigmund Freud'un teorileri, hayatı, insanlara bakış açısı bu şehirde şekillendi. Her yıl 100 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan Freud Müzesi, 1971 yılından bu yana Freud'u ve düşünürün yaşam alanını, çalışma ortamını merak edenler için bir ilk durak niteliğinde. Nazi döneminde baskına uğrayana dek ofis ve ev olarak kullandığı, hastalarını kabul ettiği bu evde aynı zamanda Freud'a ilham veren arkeolojik objeleri de inceleyebilir, belki de Freud'un bilinçaltına doğru bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

   Leopold Müzesi

   Viyanalı iki göz doktoru Rudolf ve Elisabeth Leopold'ün kişisel merakları zaman içerisinde eşi bulunmaz bir koleksiyon hâline geliyor. Leopold çifti, kendi dönemlerinde sıradışı kabul edilerek bugünkü değerleri fark edilmemiş olan, fakat aslında dönemlerinin çığır açıcı sanatçıları olan Egon Schiele ve Gustave Klimt'in eserlerini toplayarak geniş bir koleksiyona sahip oluyorlar. Özellikle Schiele'in çok geniş kapsamlı eserlerinin bulunduğu müzenin, bugün Schiele müzesi olarak da anılması şaşırtıcı olmasa gerek.

   Die Spanische Hofreitschule (İspanyol Binicilik Okulu)

   400 yıldan fazla süredir faaliyet göstermeye devam eden dünyanın en eski binicilik okulu, Lipizzan türü evcil atlarla disiplin odaklı koreografi eğitimleri ve antrenmanlarla asil bir geleneğin, klasik at biniciliğinin bugüne uzantısı niteliğini taşıyor. UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde yer alan binicilik okulu, etkileyici mimarisiyle ve taşıdığı köklü tarihiyle bir müze adeta. Bu tarihî okulu gezip mimarisini inceleyebilir ve akşamları düzenlenen gösterilere katılarak bu geleneği deneyimlemenin coşkusunu yaşayabilirsiniz

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Avusturya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam