Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Vikinglerin Bilinmeyen Hikayesi

   70'lerde çocukluğunu yaşayanlar için televizyon çok sıra dışıydı. Bırakın renkli televizyonu, günün belli saatlerinde siyah beyaz ekranın karşısına geçer gün boyu sabırsızlıkla beklediğimiz programı izlerdik.

   Vikinglerin Bilinmeyen Hikayesi
   Taylan Kırıkkanat
   Insider

   20.08.19

   Seyahatsever bir gezgin, doğa ve tarih tutkunu, tecrübelerini bir rehberin gözünden yazıya döker.

   İşte o yıllarda, günümüzdeki sınırsız imkanların olmadığı dönemde tanıştık büyük şefin zor zamanlarda fikir üreten zeki kızı “Viki” ile... İşte o dönemi yaşayan çocuklar muhtemelen ilk defa sevimli çizgi film karakterleri olarak tanıdı Vikingleri...Zaman ile o eğlenceli ve boynuzlu miğferler kullanan karakterlerin aslında hiç de öyle olmadığını gördük... Aslında kimdi Vikingler?

   Hiçbir Manastır Vikinglerin Yok Edici Ateşine Karşı Güvende Değildi...

   Tarihte bilinen ilk Viking saldırıları yedinci yüzyılın sonunda kayıt altına alınmıştır. Lindisfarne, İngiltere sahillerinin kuzey doğusunda yer alan ve bünyesinde bir çok din adamını barındıran ve Hrisyanlar için kutsal sayılan bir adaydı... Tarihler 793 yılını gösterdiğinde Britanya, Paganlar tarafından yapılan böyle bir terör saldırısını ilk defa görüyordu.

   Ve bu son olmadı...

   Viking kelimesinin anlamını araştırdığımızda kökeninin kuzeyden gelen “korsan” ve “tüccar” olduğunu görürüz. Ancak bu anlam biraz da o dönem karşı toplulukların bu İskandinav halkına yaptığı tanımlamadır. Eski kuzey dilinde küçük kıyı, körfez anlamına gelen “Vik” kelimesinden türemiştir.

   Norman ve Varyag olarak iki temel kola ayrılan Vikingler, var oldukları yıllarda İzlanda ve Grönland gibi yeni yerler keşfettikleri gibi Leif Erikson ile tarihte ilk Kuzey Amerika’ya ulaşan Avrupalılar olmuşlardır.

   Normal hayatlarında savaşçı kişiliklerinin yanı sıra yaşadıkları bölgede tarım, hayvancılık ve balıkçılık yaparak yaşayan Vikingler güçlü aile bağlarına büyük önem vermişlerdir. Viking ailesinde erkek evin reisi olup, bu görev erkek baskına gittiğinde kadına geçer. Çocuklar okula gitmez anne ve babanın tecrübeleri ile büyütülürdü. Tarımı, hayvancılığı, balıkçılığı ve hatta savaşmayı öğreten aile idi...

   Viking toplulukları üç farklı hiyerarşiye sahipti ve bu piramidin en üstünde feodal düzenin yöneticisi toprak sahibi olarak kabul edilen kişi  “Jarl” olarak ifade edilirdi. Piramidin ortasında “Karl” olarak tabir edilen genellikle tüccar, çifitçi ve savaşçılar vardı. Ve tabii tabanda kölelerden oluşan “Thrall” olarak adlandılılanlar vardı. Bu köleler alınıp satılabilirdi...

   Tarihte hiçbir zaman düzenli bir krallık olamayan Vikingler, özellikle zor koşullarda geçen kış sonrası yağmaya gider, bu sürecin ardından yağmaladıkları materyaller ile hayatlarını devam ettirirlerdi.

   Özellikle hem kürek hem de yelkenli olarak kullandıkları alt kısmı düz, nehir ve deniz ulaşımına uygun, hızlı gemileri onları dönemin diğer uygarlıklarına göre daha avantajlı yapıyordu. Tabi buna ilaveten barbarlıkları ve korkusuzlukları saldırı düzenledikleri yerler için dehşet dolu oluyordu.

   Vikingler Saldırılarını Farklı Şekillerde Gerçekleştiriyorlardı.

   Aşamanın ilk etabı hazırlık dönemiydi. Yapılacak saldırı gelişigüzel değildi, planlanırdı. İlk olarak genelde kıyı şeridinde zayıf bir hedef belirlenirdi. Zaman içerisinde bir iki gemi ile yapılan saldırılar dört yüzün üstünde gemi ile düzenlenen saldırılara dönüştü. 793 tarihindeki İskandinav Yarımadası dışı olarak bilinen Lindisfarne saldırısında bir çok aziz katledildiği gibi bir çok altın ve değerli eşya Viking yağmacıları tarafından yağmalanacak ve takip eden dönemlerde bir çok manastır bu kadere ortak olacaktı... Kıyıdan iç kesimlerde bulunan hedefler için atlar kullanılırdı. İlginç olan ise Viking gemilerinde at taşınmazdı. Kıyıya yakın yerlerdeki çiftlikler yağmalanır ve atlar buradan tedarik edilirdi. Saldırılar belirlenen hedeflere ani olarak gerçekleştirilirdi. En çok manastır ve dini yapılara yönelmelerinin sebebi ise bir çok değerli ganimete sahip olmalarıydı. Yağmanın ardından ele geçirilen mallar gemilere yüklenir ve dönüş başlardı... Thrall olarak adlandırılan köleler ise yağmalarda ele geçirilir, ticari obje olarak kullanılabileceği gibi İskandinavya’da köle olarak da kullanılırdı. Ticari değeri ise bir köle, bir inek ve bir öküze eşitti...

   İlk dönemlerinde Pagan olan Vikingler daha sonraları Hristiyanlığı benimsediler. Pagan bir Viking için en büyük onur savaşta ölümünün ardından Valhalla’ya gitmekti.

   İskandinav evreninin en üstünde Asgard’da Aesir tanrıları bulunmaktaydı. Odin ile beraber buradan ölümlüler ve Vanir soyundan gelen diğer tanrıları yönetirlerdi. Aesir tanrı ve tanrıçaları farklı yeteneklere ve kudretlere sahip iyiliksever olup uzun yaşarlardı. Vanirler ise bir alt tanrılardı onlar da Vanaheim’da yaşardı. Sağlık, bereket ve büyü konularında ön plana çıkarlardı. Valhalla ise bir nevi tanrıların Odin etrafında bir araya geldikleri ve savaşta ölümlerinin ardından bir Viking’in yanlarında olup onlarla beraber içeceğine inandıkları ortak mekandı. Midgard ölümlü insan neslinin oluşumunun başladığı yer olarak kabul edilirdi. Günümüzde cin kavramının farklı şekillerinden olan Troller (Elfler) Svarthalfheim’de, cüceler ise Nidavellir’de yaşardı. Evrenin en tabanında Muspell ateşlerin dünyası olarak kabul edilirdi... 958 yılında Danimarka kralı olan mavi diş Harald Hristiyanlığa geçişi başlattı.

   1066 yılında son büyük Viking savaşçısı olarak öldürülen Harald Hardara ile beraber Viking çağı kapanmış oldu. Ancak Kızıl Erik, Guthrum ve Kemiksiz Ivar gibi bir çok Viking günümüzde de adından söz ettiriyor...


   ​​https://www.facebook.com/Vicky-The-Viking-227931660578954/

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İzlanda hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam