Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Vietnam'ın Doğal Güzeli: Ha Long Bay

   1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren, dünyanın doğa harikalarından birine yolculuk…

   Vietnam turu çoğu gezginin hayallerini süsleyen etkinliklerden biri. Uzakdoğu’nun bu mistik ve etkileyici ülkesi tarihi birikimi ve kültürel yapısıyla bu popülariteyi kesinlikle hak ediyor ama ülkede mutlaka görülmesi gereken bir yer var ki doğal güzellikleri akılları baştan alacak türden. Kuzey Vietnam’da Çin sınırına yakın bir bölgede, 1600’den fazla adacığa ev sahipliği yapan Ha Long Körfezi her yıl altı milyondan fazla turisti ağırlayan bir cazibe merkezi. 

   Ana Ejderha ve Çocuklarının Zümrütten Adacıkları

   Vietnam dilinde “alçalan ejderha” anlamına gelen Ha Long hakkında çok sayıda efsane var ve bunlardan en çok bilineni kuzeyden gelen istilacıları defetmeye çalışan Vietnamlıların ejderhalarla birlikte yürüttükleri mücadele hakkında. Efsaneye göre Yeşim İmparator, deniz yoluyla gelen işgalciler karşısında çaresiz kalınca Ana Ejderha ve çocuklarını, halkını korumasına yardım etmesi için yeryüzüne çağırmış. İmparatorun bu isteğine yanıt veren Ana Ejderha da çocuklarıyla birlikte yeryüzüne inerek istilacılara püskürttükleri ateş toplarıyla onları engellemiş. Her biri birer zümrüt olan bu ateş topları da Halong Bay’i oluşturan adalara dönüşmüş. 

   Ha Long Bay’daki irili ufaklı kireçtaşından adacıklar gerçekten de zümrüt yeşili bir denizin üzerinde birer zümrüt gibi göz alıcı ve cazibeli bir biçimde yükseliyor. Bu tarz kireçtaşı tepecikler normalde karada bulunmasına karşın Ha Long Körfezi’ndekiler efsaneyi haklı çıkarmak istercesine denizin üzerinde yer alıyor. Yükseklikleri, dokuları ve büyüklükleri farklılık gösteren adacıkların tarihinin beş yüz milyon yıl öncesine dek uzandığı tahmin ediliyor.

   Halong Körfezi Nerede?

   Halong şehrine ulaşım genellikle Vietnam’ın başkenti Hanoi’den sağlanıyor. İki şehrin arasındaki mesafe normalde yaklaşık üç buçuk saatlik bir yolculuk yapmayı gerektiriyor ancak otoban kullanıldığı takdirde süre iki buçuk saate kadar düşüyor. Başkentten körfeze giden pek çok tur şirketi olduğu gibi bölgeyi otobüsle ya da araç kiralama yoluyla bağımsız olarak ziyaret etmek de mümkün. 

   Ha Long’a ne zaman gidilmeli?

   Ha Long’u gezmek için en iyi tarih başta Kasım ayı olmak üzere Eylül ila Mayıs ayları arasındaki dönem çünkü yaz ayları muson yağmurları açısından biraz risk taşıyor. Tabii şansa bağlı bir şekilde sıcaklıkların yüksek olduğu yaz sezonunda da yağmurlara denk gelmeden güzel bir seyahat yapmak imkânsız değil. 


   Ha Long Körfezi Turu

   Ha Long Körfezi’ni gezmek için en popüler yöntemlerden biri tekne konaklamalı turlardan birini tercih etmek. Çevredeki irili ufaklı adaları, inanılmaz büyüklükteki mağaraları ve gözlem noktalarını keşfetme imkânı sunan bu turlar, bütçeden bütçeye farklılık gösteren bir şekilde fiyatlandırılıyor. Tekne konaklamalarından hoşlanmayanlar için günübirlik tur seçenekleri de var ama bölgeyi tam anlamıyla keşfetmek için iki gece konaklamalı turlardan birini seçmek yerinde olur. Konaklamalı turlar, tek günlük gezilerde görme imkânı olmayan yüzen köyleri ve muhteşem güzellikteki Cat Ba Adası’nı keşfetmek açısından da oldukça ideal. 

   Kanoyla Ha Long Turu

   Körfezdeki koyları ve köyleri keşfetmenin bir diğer yolu da kano gezilerinden birine katılmak. Çoğu konaklamalı tur paketine dahil olan bu etkinlikler sayesinde Ha Long çevresindeki küçük balıkçı köylerini, masalsı güzellikteki lagünleri ve büyüleyici günbatımlarını görebilirsiniz. Kanoları ayrıca bölgedeki yerel halktan kiralamak da mümkün. 

   Sıcakkanlı Vietnamlılarla Bir Gün

   Ha Long Bay seyahatini biraz daha yerelleştirmek isterseniz yapabileceğiniz bir diğer etkinlik balıkçılık yapan sıcakkanlı Vietnam insanlarıyla bir gün geçirmek. Bu ziyaretleri çeşitli tur şirketleri aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz gibi tamamen kendiniz de organize edebiliyorsunuz. Körfezdeki yüzen köylerden birinde Vietnamlı bir balıkçı gibi yaşamanın nasıl bir his olduğunu deneyimleme şansı sunan bu program için en popüler olan köyler ise IXX. yüzyılda kurulmuş olan Vung Vieng ile körfezdeki en büyük yüzen köy olarak bilinen Cua Van. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam