Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Urla Bağ Yolu'nda Tarladan Sofraya Bir Şef Restoranı; Od Urla

   Bir yeme-içme sevdalısı olarak bana "Türkiye'de yaşamak için bir şehir seç" deseler, liste başı seçeneğim yer İzmir olurdu...

   Urla Bağ Yolu'nda Tarladan Sofraya Bir Şef Restoranı; Od Urla
   Sinan Hamamsarılar
   Gurme

   26.08.19

   Yemekleri araştırır, tadına bakar, Tat Dedektifi’nde lezzetli fotoğraflar paylaşır, bi' de bize anlatır.

   Anadolu’nun bereketli topraklarının eşsiz Ege Denizi’yle öpüştüğü bu coğrafyada, bugüne kadar ziyaret ettiğim pek çok lokanta, restoran vb. işletme, benzer örnekleri içinden sıyrılabilecek derecede güzel yemekleriyle beni kendilerine bağlıyordu. Sebebi çok açık; iyi malzeme! Bir bahar yemeği yapacaklarsa otun en iyisi onlarda! Deniz mahsullü bir şey denemeye kalksalar Dikili’den Kuşadası’na o sahilde yok yok! Pidesinden sandviçine, kokoreçinden söğüşüne sokak yemeği deseniz zaten yanına yaklaşabilen yok. Ama gelin görün ki bunca yıl İzmir’de, İzmir’in yetenekli şeflerinin açtığı bir restoran tutmadı, tutunamadı. İzmir müşterisinin “iyi” dediğimiz yemeği, bu güzel malzemelere kolay ulaşabilmesi sayesinde kolaylıkla evde bulabilmesi sebebiyle şeflerin işi hep zordu. İzmir müşterisi farklıydı, beğenmiyordu şef dokunuşlarını... Ta ki Od Urla’ya kadar.

   2014-2015 yıllarıyla birlikte Urla, belli bir sınıf için iç göçün en tercih edilen noktalarından biri oldu. Büyük şehrin karmaşasından kaçmak ama yine de 15 dakikalık mesafede şık yemeğini yiyip, 45 dakikada uçağa binip herhangi bir dünya şehrine uzanmak için biçilmiş kaftandı resmen! Hal böyle olunca 2019 yılına gelene kadar Urla çevresinde pek çok yenilikçi lokanta ve şef restoranı açıldı. Bunların son örneği olan Od Urla, 2018 yılının Aralık ayının içinde misafirlerini ağırlarken vaad ettiği şey bugüne kadar Türkiye’de de eşine rastlanmamış bir deneyimdi; tarladan mutfağa, Ege mutfağı temelli şef restoranı.

   Od Urla Restoran, şefi ve sahibi Osman Sezener’in ilk tekil restoran deneyimi. Ama bu durum sizi yanıltmasın. Osman Şef’in babası Ahmet Günter Sezener 1979 yılında İzmir’in hala en popüler restoranlarından biri olan Ristorante Pizzeria Venedik’i açtığında aslında Osman Şef’in serüveni de başlamış oldu. Zamanla, yetiştirdiği çocuklarını (Osman ve Melodi Sezener) işin gerçek anlamında mutfağına sokup, restorancılığın a’dan z’ye her şeyini öğrenmeleri için eğitti. Sonrasında Bilkent Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği (2005), French Culinary Institute New York, Grand Diplome Classical Culinary Arts ve Fundemantals of Wine (2007), Institute of Culinary Education New York, Techniques of Italian Cuisine (2007) gibi üniversite ve kurumlarda eğitimlerini tamamlayan şef Sezener, hem Pizzeria Venedik’in hem de İzmir’in en tercih edilen catering şirketi olan Venedik Catering’in yönetimine geçti.


   Osman Şef’in iyi yemek yaptığını benim gibi cateringlerden ya da evindeki muhteşem sofralarına konuk olup deneyimleyebilen şanslı azınlığın tek bir derdi şuydu; mutfağına girip yemek pişirdiği restoranı olmayan bu adamın yemeklerini insanlar nasıl ve nerede yiyecek! Zira Pizzeria Venedik’in kendi işleyen bir sistemi ve mutfak ekibi vardı. Catering işi de sokakta yürüyen müşteri için geçerli olmayan bir seçenekti. 2018 yılına geldiğinde radikal bir karar alıp Urla’daki zeytin bahçelerinin de içinde yer aldığı evinin arazisini restoran projesi için bölen Sezener’in Od Urla’nın hikayesi de böyle şekillendi.

   Şimdilerde sadece İzmirlilerin değil, İstanbullu, Ankaralı ve Türkiye’nin pek çok yerinden gelen yeme-içme meraklılarının da radarında olan Od Urla’nın bazı temel özelliklerinden size bahsedeyim. Öncelikle tarladan sofraya şef restoranı dedik ve bunun tanımını yapalım. Şef Sezener’in aile arazilerinde yetiştirebildiği ya da restoranın bahçesinde hasat imkanı bulduğu tüm ürünler, Od Urla’nın mutfağından misafirin tabağına ulaşabiliyor. Ayrıca Türkiye’nin en özenli üreticilerine ulaşıp kuzu, peynir, bal gibi mutfağın olmazsa olmazı malzemeleri de en iyilerinden temin ediyor. Bununla birlikte mevsimselliğe de önem veren restoranın menüsü neredeyse her 45 günde bir yeni malzemelerle güncelleniyor.

   Söz menü içeriğinden açılmışken biraz da yemeklerden bahsedelim. 2019 Temmuz – Ağustos yaz menüsünde Başlangıçlar, Sıcaklar ve Tatlılar bölümü olmak üzere yemekler üçe ayrılmış. Ayrıca isteyen misafirler için Anadolu’nun yerel üreticilerinden alınan peynirlerle hazırlanan peynir tabakları da mevcut. Başlangıçlar bölümünün yeni yıldızlarından biri mavi kuyruk karides ve narenciye tabağı. Üstünde deniz börülcesi ile servis ediliyor. Taze, asidik ama iştah açacağı kesin olan hafif tatlı bir soğuk başlangıç tabağı. Fümelenmiş tuzlu yoğurt ve bahçeden kınalı bamyanın domates sosu, kendi yaptıkları ekşi mayalı yumuşak ekmekleriyle parmak yalatıyor!

   Sıcaklar bölümünde sınırlı süre bulabileceğiniz ve yılın en iyi 5 tabağından biri olan deniz minareli, bebek ahtapotlu arpa şehriyenin üzerindeki bahçeden yeşillikler sosu ile limon kreması kesinlikle vaauv etkisi yaratacak hoşlukta. Ama bu tabağın gizli sihirbazı toz halinde tabağın üzerine serpilmiş olan kapari meyvesi turşusu tozu. Sıcakların müdavim tabağı ise taş fırından çıkan, pide-pizza karışımı, Osman Şef’in lavaş adıyla servis ettiği dana kuyruk ve kaburga etli, 24 saatte hazırlanan dana kemik suyu ve pekmezle tatlandırılan et sulu lavaş. Sadece bunu denemek için bile Od’a uğranır.

   Açık odun ateşinde pişen yemeklerden tahin soslu kalamar ve yine odun ateşinde pişen pazıyla servis edilen, patates kremalı dana yanağı zengin tat profili arayanlar için önerim olacak.

   Odun ızgarada hazırlanan kuzu sosis, kuzu pirzola, dana pirzola ve dana bonfile (bazıları kuru dinlendirme tekniğiyle özel olarak Od Urla için hazırlanıyor) protein sevdalılarının “mutlaka” tabakları arasında yer alıyor. Ayrıca Urla bağ yolu şarap sosla servis edilebilen günün balığını da sormayı ihmal etmeyin.

   Dört başı mahmur tatlıların dördü de birbirinden keyifli, acılı beyaz çikolatalı mus, kazandibi dondurma, aşure dondurma, baklava dondurma…

   Bahçesinde zeytin ağaçları arasında ya da restoranın kapalı alanında şef masasında yemeğinizi yiyebileceğiniz Od Urla’nın zengin bir kokteyl menüsü ile başarılı bir miksolojisti de mevcut.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İzmir hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam