Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Uçsuz Bucaksız Orta Asya'nın Gizemli Ülkeleri

   İlgi çekici yanlarıyla mutlaka görülmesi gereken Orta Asya ülkelerini birlikte tanıyalım.

   Binlerce yıldır Türk kültürünün harmanlandığı, devasa toprakların, güzel atların yurdu Orta Asya... Gizem, insan profilleri, farklılıklar ve özgün tabiat... Birbirine yakın olduğu kadar farklı kültürleri barındıran Orta Asya, gezginlerin düşsel rotalarından biri. 

   Seyahat tutkunlarının çok yakından tanıdığı bir duygudur merak. Aslında her şey merak etmekle başlamıştır ve giderek başka bir duyguya evrilmiştir gezip görmek; yeni ülkeler, yeni şehirler, tatlar, renkler ve sesleri keşfetme tutkusu. Seyahati bir yaşam tarzı hâline getirenlerin önemli durak noktalarından birisi de gizemli Orta Asya ülkeleri. Orta Asya öylesine geniş bir alana yayılıyor ki tam olarak yüz ölçümünü söylemek dahi mümkün değil. Birbirine yakın olduğu kadar farklı kültürlere ev sahipliği yapan devasa bölgenin en önemli coğrafi özelliği denizlere kapalı oluşu. 


   Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Afganistan, Moğolistan, Çin'in bir kısmı (Doğu Türkistan), Rusya ve Pakistan'ın bazı bölümlerinden oluşan bölge Orta Asya'yı oluşturuyor.

   Steplerde Bin Yıllık Göçebe Egemenliği 

   Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra uluslararası arenada daha çok dikkat çekmeye başlayan Orta Asya'nın önemi, dünyanın ticari ve kültürel gelişiminde çok etkindir. Bunun elbette göçebe kültürü ve "İpek Yolu" ile ilgisi bulunmakta. İnsanların, ticari unsurların ve fikirlerin Avrupa, Batı Asya, Doğu Asya ve Güney Asya’ya yayılmasında Orta Asya faktörü tartışılamaz önemdedir. Farklı yüzey şekillerine sahip olan geniş bir alana yayılan Orta Asya ülkelerinin her biri sınırsız kültürel zenginlikler barındırsa da Kazakistan, Türkmenistan ve Moğolistan gezginler için her zaman öncelikli olmuştur. Bu ülkeleri seyahat edecek olanlar iklim konusunda yeterli derecede bilgilenmeli. Çünkü Orta Asya ülkeleri su kaynakları arasında tampon bölge olduğu için sıcaklık farklılıkları da hayli fazla. Wladimir Köppen’in iklim sınıflandırmasına göre Orta Asya çöl iklimi etkisi altındadır. Bölgeyi gizemli kılan en büyük unsurlardan biri de şüphesiz tarihi. Kuraklık ve denizlere uzaklık yüzyıllar boyunca bölgede ticarete engel olurken stepler yaklaşık bin yıl boyunca göçebe atlıların kontrolünde oldu. Göçebe toplulukların baskınlığı ise on altıncı yüzyılda sona erdi. Ateşli silahlar yerleşik toplumları baskın kıldı. Rusya, Çin ve diğer güçler bölgede ilerledi ve on dokuzuncu yüzyılın sonunda Orta Asya’nın büyük bölümüne hükmetti. Sovyetlerin çökmesiyle birlikte beş halk özgürlüğüne kavuşurken, Orta Asya’nın diğer bölgeleri Çin ve Rusya’nın bir parçası olarak kaldı. Özgürlüğüne kavuşan Kazakistan, Türkmenistan ve aslında resmî olarak bağımsız kalıp Rusya'nın kontrolünde kalan Moğolistan, artık keşfetmeyi arzulayanların yeni rotaları arasında bulunuyor. Peki özetle bu ülkelerde kültüre, doğaya, insana dair neler bulunuyor?

   Dünyanın En Büyük 9. Ülkesi: Kazakistan

   Bağımsız bir Türk devleti olan Kazakistan, 2 milyon 700 bin kilometrekarelik topraklarıyla dünyanın en büyük ülkelerinden biri. Başkenti Astana. Tipik kara iklimine sahip olan ülkede gezmek için en iyi zaman dilimi bahar ve yaz ayları. Yüzlerce yıllık bir kültür olan Kazak kültürü, öz mutfaklarını oldukça zengin kılmış. Et ve süt ürünleri ağırlıklı Kazak mutfağının en meşhur yemeği Beşparmak adlı et yemeği. Bir İslam toplumu olan Kazaklar, aşırı alkol tüketimini, zenginliğiyle övünmeyi ayıplar. Almatı, Astana, Balkaş, Karaganda Kostanay başlıca görülmesi gereken yerler olarak öne çıkar.

   Güzel Atlar Diyarı Türkmenistan

   Sert karasal iklime sahip Türkmenistan'da kışlar çok soğuk, yazlar ise kavurucu geçer. Gezmek için en ideal zaman nisan, mayıs, eylül ve ekim ayları. Hava yolu ile 4 saatte ulaşılan ülke, dünya gaz rezervlerinin yüzde 12'sine sahip. Vatandaşları 1993'ten beri elektrik, su ve doğalgaz için ücret ödemiyor. Daşoğuz ilinde bulunan "Köhne Ürgenç" adlı Orta Çağ harabeleri, Aşkabat'ta bulunan Türkmen Halı Müzesi, Karakum Çölü'ndeki vaha şehri Merv mutlaka görülmeli. Dünyanın en güzel atlarının bulunduğu ülkenin başkentinde fotoğraf çekmek, açık alanda alkol tüketmek ve gece 23.00'ten sonra sokağa çıkmak yasak.

   Geleneksel Yaşam Moğolistan'da Hâlâ Devam Ediyor

   Moğolistan'ı ziyaret etmek için en uygun aylar haziran ve ağustos. 1 milyon 564 bin kilometrekarelik topraklarıyla uçsuz bucaksız bir ülke olan Moğolistan'da halk genelde başkent Ulanbatur'da yaşıyor. Ancak geleneksel yaşam tarzı da sürüyor. Moğolların bazıları kanvas çadırlarda yaşayıp ulaşımlarını deveyle sağlıyor. Gobi Çölü ve karlı Bayan Ölgi Dağı gezginler için eşsiz bir deneyim sunmakta. Ülkenin merkezi Ulanbatur ve en turistik bölgesi Arkhangai. İkinci büyük kenti Erdenet ise halı ve bakır madenciliğiyle öne çıkıyor. Geleneklerin en yaygın olduğu bölge, tarihi kent Hovd ile antik Moğol kenti Karakorum.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam