Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Türkiye'nin En Güzel Kahvaltılık Ürünleri

   Anadolu'nun dört bir köşesinde en önemli öğün hangisidir diye bir araştırma yapsanız, çoğunluğun cevabı kahvaltı olacaktır. Yabancı misafirlerimle İstanbul'da gezerken zenginliğine en çok şaşırdıkları ürünler genelde kahvaltılıklar oluyor zaten.

   Türkiye'nin En Güzel Kahvaltılık Ürünleri
   Sinan Hamamsarılar
   Gurme

   22.08.19

   Yemekleri araştırır, tadına bakar, Tat Dedektifi’nde lezzetli fotoğraflar paylaşır, bi' de bize anlatır.

   Bu yazıda size Türkiye’nin dört bir köşesinden benim de evime alışveriş yaptığım birkaç üreticinin isimlerini ve damaklarınızda taht kuracak kıymetli ürünlerini listelemek istedim.

   Beyaz Peynir: Ezine tipi yani keçi, koyun ve inek sütlerinin karışımıyla hazırlanan beyaz peynirin yeri bende apayrı. İki farklı üreticinin peynirlerini size gözüm kapalı önermek isterim. Bir tanesi HÖ 444 markasıyla bilinen Öztürkler Peynircilik. 10 ve 5 yaşındaki sade, maydanozlu, kekikli Ezine peynirlerinin tat zenginliği aklınızı başınızdan alacak. Diğer bir üretici de Uysal markasıyla ürünlerini bulabileceğiniz Peysal peynircilik. Mermer gibi dokusu, yağlı yapısıyla hem kahvaltıların hem de diğer öğünleri dolduracak masaların mezesi olabilecek derecede güzel!

   Kaşar Peyniri: Kaşar peynirinde tercihim genelde eski kaşarlar oluyor. Trakya’dan VG410’un aroması damak bayramı yaratacak eski kaşarı ile Kars’tan İlhan Koçulu’nun eski kaşarı mutlaka radarınızda olmalı.

   Yöresel Peynir: İlhan Koçulu’dan bahsetmişken Kars Gravyeri’nden söz etmemek hata olur. Ayrıca 50 Peynirli Şehir olarak adında kitaplar yazılan Balıkesir’in Mihaliç peyniri için Altınöz Peynircilik de listenizde olmalı. Altınöz’ün bir de kremadan hallice, içinde katkı maddesi olmayan efsanevi lor peyniri var ki! Kelle ya da kaymak loru olarak adını daha önce belki duyan olmuştur. Şimdilerde yanık olan yanık peynir kekini bir de bu lorla deneyin derim! Cunda’daki Kesebir Mandıra’nın kirli hanım peyniri, İda Mera’nın hikayeli koyun peynirleri ve tamamını Antre Gourmet’nin web sitesinden sipariş edebileceğiniz Kargı Tulum, Van Otlu, Erzincan Tulum, Bergama Tulum ve sofraların şahı Divle Obruk peynirleri.

   Zeytin ve Zeytinyağı: Doğal iksir gibi saydığım zeytinyağı konusunda, dünyadaki pek çok rakip ülkeye nazaran Türkiye’nin yerini hep ayrı görmüşümdür. İspanyolların ve İtalyanların üretimde ve pazarlamadaki başarılarını kabul etmekle birlikte, Anadolu topraklarının bin yıllık yoldaşı olan zeytine gerekli itibarı göstermediğimizi düşünmüşümdür. Buna inat size farklı birkaç bölgeden ve üreticiden zeytinyağı önerilerinde bulunacağım; Kristal Zeytinyağları’nın Hatay’ın yerel varyetesi Saurani zeytininden ürettiği sızma zeytinyağı, yakarlığı yüksek ve aroma olarak zengin bir yağ olup acı tatlara ve hatta meze üstlerine çok yakışmaktadır. Güney Ege’nin en yaygın zeytini memecik ile yağ üreten Olive Farm’ın memecik erken hasat sızma zeytinyağı hem kahvaltılık hem yemeklik olarak kullanılabilir. Yine kahvaltılar için İzmir Tire’den Avilo’nun hem zeytinlerini hem de soğuk sıkım sızma özel zeytinyağını tercih edebilirsiniz. Ayvalık’a geldiğimizde ise Kürşat’ın yeri bende bambaşka. Coğrafi işaretle korunan Ayvalık tipi zeytinyağının erken hasadı misler gibi çayır çimen kokar. Zeytinlerinden sofralık alyanak çizik, hafif ekşi tatlılığıyla erik gibi tek tek yenilebiliyor.

   Bal: Çiçek mi yoksa çam balı mı daha çok seviyorsunuz bilmiyorum ama benim gönlümde Muğla’nın ballarının yeri bir başka. Özellikle Fethiye, Köyceğiz ve Marmaris’in ballarına ayrı ayrı hayranım. Fethiye’de Beyza Yavuz’un hikayesi de balları da çok acayip. Çiçek sevdasına öğretmenlikten ayrılıp balcı olan Beyza’nın Narenciye balı anti-alerjik. Yani alerjisi olanlar bile yiyebiliyor hatta bal alerjisine iyi geliyor. Bu sezon ne hasat etti sormak lazım. Köyceğiz’deki kooperatifin de çam balları koku ve tat olarak çok özel. Ama gönlümde yatan sultan, Marmaris’in Bayır köyünün çam ve funda yani püren balları! Eski Yağhane’den satın almak mümkün.

   Reçel: Bu konuda rafine şekerden çekinenler sebebiyle biraz ürkek olsam da “değecek” iki alternatif söyleyeceğim. Biri Bozcaada’dan. Veli Dede’nin organik sertifikalı Alicante ve Çavuş üzümlerinden yaptıkları reçelleri, çekirdekli yapısıyla bir efsane. Bir de Antalya’nın Yenigün markasının pektinle yaptığı, rafine şekersiz reçelleri var ki, onlar da yurt dışına hediye götürülecek kadar başarılı. Bu arada çok farklı bir önerim de Kastamonu’dan olacak. İksirli Çiftlik’ten çam pekmezi, hem kahvaltılıklara hem de uzun pişirilen fırın etlerine sürmeye çok ama çok yakışıyor.

   Et Şarküteri Ürünleri: Hazır Kastamonu’dan bunu söylemişken Tabakoğlu’ndan bir paket çemeni alınmış pastırma sipariş vermeyi de atlamayın! Manda etli sucuğuyla Yanturalı Vedat Bey de Balıkesir’in iftihar markalarındandır. Katkısız fermente sucuk, salam ve sosis içinse İstanbul’da üretim yapan Nebyan Doğal’ı tek geçerim.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam