Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Tropik Doğa ve Modern Şehir Bir Arada, Panama

   Dünya üzerinde bio-çeşitliliğin en zengin olduğu bölgelerden biri olan Panama'da, modern şehir yaşantısı ile doğanın binbir renkteki güzelliklerini yan yana bulacaksınız.

   Deniz aşırı ticaret filolarının geçişini sağlaması açısından dünya ekonomisinde oldukça önemli bir yere sahip olan Panama Kanalı, yüzölçümü olarak küçük bir alanı kaplasa da canlı çeşitliliği açısından dünya üzerinde büyük bir yeri kapladığı kuşkusuz. Yalnızca buradaki kuş türleri ve bitki çeşitliliği Kuzey Amerika’nın tamamından fazla oluşu da bu ölçeği anlatmaya yeterli olacaktır. Ülkenin çoğu bölgesinde yoğun flora ve fauna zenginliklerine ev sahipliği yapan millî parklar bulunuyor. Örneğin başkent Panama City, modern çehresi ve gökdelenlerle kaplı siluetinin yanı sıra Soberania Millî Parkı gibi tropikal bir yağmur ormanına sahip olabiliyor. 

   Amerika kıtasının kuzey ve güney ayrımı 3 milyon yıl önce yerkürenin hareketleri sonucunda denizden yüzeye yükselen kara bağlantısıyla birleşiyor. Kuzey Amerika ile Güney Amerika’nın işte bu birleşme noktası, ismini daha çok kanalı sayesinde duyduğumuz Orta Amerika ülkesi: Panama. 

   Panama City

   Rengârenk canlı yaşamı ve bitki örtüsü ile muazzam manzaraları barındıran ülkede, başkent Panama City’nin modern, dinamik yaşantısı ve elbette bölge halklarının sıcak kültürü seyahatseverleri Panama’ya çekmeye yetiyor. Aynı zamanda Orta Amerika’nın en gelişmiş şehri olan Panama City, geçmişin izlerini taşıyan tarihî bölgeleriyle de dikkat çekici. İspanyollar’ın buradaki ilk yerleşim döneminden kalan harabeleri Panama Viejo bölgesinde görmek mümkün. Bir diğer ve daha canlı bir tarihî bölge olan Casco Viejo (San Felipe) ise sömürge döneminin izlerini taşıyan mimarinin içinde hip mekânları, restoranları, kafeleriyle şehrin en işlek yerlerinden. 

   Panama City’de yapmanız gereken bir diğer şey muazzam bir manzaranın eşliğinde Pasifik’in Atlantik’e uzandığı Panama Kanalı’na nazır bir restoranda akşam yemeği yemek ve görkemli manzaraları taçlandıracak bir gün batımına tanık olmak. 48 mil uzunluğundaki ve yılda yaklaşık 15 bin ticaret gemisinin geçtiği kanalın kıyısı, Pasifik Okyanusu’nun engin manzarası eşliğinde Panama’nın yerel lezzetlerini tatmak için birçok restoran seçeneğini barındırıyor.

   BioMuseo

   Kanalın yakınında Panama City’de kültür-sanat ve tarih alanında ülkenin en ilgi çekici müzelerinden biri olan BioMuseo’yu da ziyaret listesine eklemek gerekiyor. Müzede, ülkenin canlı çeşitliliğini farklı enstalasyon ve görsel işlerle aktaran, canlı türlerinin birbiriyle olan soy bağlarına, insan yerleşiminin bölgedeki tarihine ve Panama’nın iki kıtayı birleştiren özel konumunun coğrafi tarihine ışık tutan bilgiler yer alıyor. İspanya’da Bilbao’da bulunan ikonik Guggenheim Müzesi’nin mimarı Frank Gehry tarafından tasarlanmış olan BioMuseo, mimari açıdan da görülmesi gereken bir eser niteliği taşıyor.

   Bocas del Toro

   Panama’da başkent dışında, kuzeyde Costa Rika sınırında bulunan, Karayip Denizi’ne nazır adalarıyla, doğal parkları ve kumsallarıyla denizin tadını çıkarmak isteyenlerin tercih ettiği bölge ise Bocas del Toro. Zengin flora ve faunası, mercan resifleri, kültürel çeşitliliği ile doğanın her rengini hissedebileceğiniz bir bölge olan Bocas del Toro’da, Marino Isla Bastimentos Millî Parkı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. 1988 yılında kurulan park, aynı zamanda Panama’nın ilk millî parkı olma özelliğine de sahip. Bu parkta tehlikeli timsahlardan tembelliğin timsali olan, gün boyu ağaçlarda uyuyakalan tembel hayvanlara ve hatta iguanalara kadar birçok hayvanı görüp doğanın hem vahşi hem huzur dolu yüzüyle tanışabilirsiniz.

   Bocas del Toro’nun tam tersi istikametinde bu sefer Kolombiya sınırında yer alan Darien bölgesi de bio-çeşitliliğin çok yoğun olduğu bir bölge. Hatta Darien, dünya üzerinde bio-çeşitliliğin en fazla olduğu noktalardan birisi olarak kabul ediliyor. Bu bölgede Santa Fé kasabasında bulunan zarif şelaleler ve Punta Patino Doğa Rezervi görülmeye değer yerlerden.

   Doğanın karadan değil de sudan derinlerine dalmak isteyenler için de Panama muazzam imkânlar sunuyor. İsterseniz Pasifik’e bakan Azuero Yarımadası’nda, isterseniz diğer yanda Karayip Denizi’ne bakan upuzun bir kıyı şeridini kaplayan Guna Yala bölgesinde masmavi suların keyfini sürebilirsiniz.
   Kuş gözlemi, sörf, doğa yürüyüşü, dalış, kamp, rafting, yağmur ormanları turu, kahve tarlası turu ve daha birçok seçenekle doğanın kalbinde bir tatil yapmak isteyenlerin, yerel kültüre dokunmak, yerlilerin yaşantısına tanıklık etmek, onlardan çok değerli bilgiler edinmek, kısacası özgün bir coğrafyayı tanımak ve doğanın tadını çıkarmak için Panama seyahat listenizin kesinlikler başlarında yer almalı. Şimdiden gidiş tarihini belirlemek isteyenlere ufak bir not; tropikal iklimin hüküm sürdüğü bu coğrafyanın Mayıs-Kasım ayları arasında yağışı bir hayli bol oluyor. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Panama hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam