Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Yüzen Şehir: Venedik

   "Kuşkusuz insan tarafından yapılan en güzel şehir"...

   Yüzen Şehir: Venedik
   Ahmet Erdem
   Trendy

   06.03.19

   Doğa, şehir, macera! Büyüleyici fotoğraflarıyla her karesi, dünyanın bir hikâyesi.

   Söz Venedik’i anlatmaya gelince bugüne kadar ona takılmış isimlerden başlamak gerekiyor belki de... “Yüzen şehir”, “köprüler şehri”, “kanallar şehri”, “sular şehri” ya da “maskelerin şehri”... Dahası da var “Adriyatik’in Kraliçesi”... Ama onun güzelliğini en güzel, New York Times’ta yazılmış şu sözler tanımlamış: “Kuşkusuz insan tarafından yapılan en güzel şehir”...

   Avrupa’nın bu en güzel yüzen şehrine ayak bastığınızda sizin de o satırlarla hemfikir olacağınız kesin. 

   Venedik’e İstanbul’dan direkt uçuşla 2 saat 25 dakikada gidebiliyorsunuz. Ama gitmişken birkaç yeri birden görmek isterseniz Bolonya, Milano gibi büyük şehirler de birkaç saatlik mesafede. Tren ya da otobüsle buralardan Venedik’e geçiş yapmak çok kolay.

   Sular üzerindeki şehir 118 adadan oluşuyor. Venedik’te 400’den fazla köprü var. Hayat burada anlayacağınız sular üzerinde geçiyor. Taksiler, otobüsler, dağıtımlar hep su üzerinden işliyor. 

   Her Zaman Sanatın ve Kültürün Merkezi
   Şehre giriş yaptığınız ana köprü, Ponte di Calatrava’yı geçtiğinizde başka bir diyara geldiğinizi anlıyorsunuz. Şehirdeki en modern şey bu cam köprü... Sokakları, kanalları, köprüleri aşarak şehri dolaşabiliyorsunuz. 2000 yıllık tarihe sahip şehri dolanırken tarih ve kültüre de doyuyorsunuz.

   Venedik, 15. yüzyıla kadar muhteşem bir dönem yaşar. Dükler tarafından yönetilen şehir, daha sonra Osmanlı ile yapılan savaşlar, 50 binin kişinin ölümüne neden olan veba salgını gibi birçok sebepten dolayı düşüşe geçer. Bir dönem Napolyon’unun istilasına uğrar. İkinci Dünya Savaşı’nda bombalanmaktan zor kurtulur. Eski günlerdeki siyasi gücünü yitirse de kültürün ve sanatın merkezi olma özelliğini hiçbir dönem yitirmez. 


   Büyük Kanal, şehri ana iki bölüme ayırıyor. İki önemli merkezi var, biri ünlü San Marco Meydanı diğeri de yine gösterişli köprüsüyle ünlü Rialto. Rialto biraz daha ticari merkezi gibi... Venedik’in bir de karadaki bölümü var ama turistlerin çoğunluğu eski şehri gezmeyi, burada kalmayı tercih ediyor. Bu biraz fiyatlara yansısa da bu deneyimi yaşamaya değiyor. 

   Yüzyıllara Dayanan Kazıklar
   Şehrin tamamının ahşap kütükler üzerine inşa edildiğini öğrenince insanın şaşkınlığı artıyor. Çamura saplanana kadar çakılan kazıklar üzerine taşlar yerleştirilmiş, bunun üzerine de binalar inşa edilmiş. Bu kazıklar için suya yüzyıllarca dayanan Slovenya ve Hırvatistan ormanlarından getirilen akçaağaç tercih edilmiş. 

   Deniz içinde olması onu her zaman tehlikelerle karşı karşıya bırakmış. Zaman zaman sel baskınlarına uğramış. Hatta her sene şehrin 2 mm battığı da bir şehir efsanesi değil... 

   San Marco Meydanı şehrin kalbi adeta. Dünyanın en meşhur meydanlarından biri aynı zamanda. Görülecek en önemli şeyler de meydanın etrafında toplanmış. San Marco Bazilikası, Dükler Sarayı, Çan Kulesi, Marciano Müzesi, Correr Müzesi de burada... 

   San Marko Basilikası Venedik’in en eski kilisesi, ilk kilise 9. yüzyılda yapılmış ama geçirdiği yangınlar üzerine düzenlemelerle kullanımı devam etmiş. Buranın bir önemi de bir zamanlar İstanbul’da olan Tetrak ve Aziz Mark’ın Atları’nın burada sergilenmesi. Meydana bakan cephede hemen girişin üstündeki atlar... Bir süre sonra orijinalleri zarar görmesin diye San Marco Müzesi’ne kaldırılır.

   Denizin hemen girişinde sizi karşılayan Dükler Sarayı, Venedik’in tüm ihtişamının sergilendiği yer. İnanılmaz mimari ve sanat eserleriyle dolu saray, her zaman çok dolu. Saraya giriş için biletleri internetten satın alabilirsiniz.

   San Marco Meydanı ve Romantizm

   Meydan aynı zamanda şehrin alçak yerlerinden biri. O yüzden sular yükseldiğinde özellikle Ekim-Şubat aylarında meydan sular altında kalıyormuş.

   Meydanı çevreleyen binaların altında birbirinden güzel kafeler ve restoranlar var. Her birinde gün boyunca canlı klasik müzik yapılıyor. Meydanda gezerken ya da buradaki mekanlarda sıcak bir şeyler yudumlarken romantik şehrin büyüsüne bırakabilirsiniz kendinizi. Meydanın hemen arkasında ise yine bir çok dükkân ve restoran var. Kanallar boyunca birbirinden şirin, romantik pek çok kafeye denk geliyorsunuz zaten.

   Buranın en önemli aktivitesi ise hiç kuşkusuz gondol sefası. 30 dakikalık bir gondol sefası 80 Euro, romantizmin dozunu artırıp bu turu akşam yapayım, derseniz 100 Euro... Ama 6 kişi bir gondolu paylaşabiliyor... Bunu pahalı bulursanız tragetti denen, genelde lokallerin kullandığı, ayakta seyahat edilen kısa mesafe binişler için kullanılan gondollarda hevesinizi alabilirsiniz.

   Vaperottalarla Ada Turu

   Venedik'te bir gününüz daha varsa mutlaka yakınlardaki adaları da ziyaret edin. En ünlüleri Murano ve Burano Adası. Cam işçiliğiyle ünlü adaya San Marco Meydanı'ndan kalkan vaperottalarla 1 saatte gidiliyor. Burano Adası ise biraz daha uzak ancak renkli evleriyle ünlü adaya bayılacaksınız.

   Venedik'te yaz ayları sıcak ve kalabalık, kış ayları ise soğuk ve yağmurlardan sular yükselmiş olabiliyor. İlkbahar ve sonbahar ayları Venedik'in keyfini çıkarmak için en güzel zamanlar. Mümkünse erkenden kalkın, güvercinlerle beraber sokakların, meydanların keyfini çıkarın. Kalabalık köşelerden uzak kalıp her sokağını dolaşın... En önemlisi, ünlü dondurmalarından yemeden ayrılmayın bu romantik şehirden.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Venedik hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam