Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Yunanistan'ın İlk Başkenti; Nafplion

   Atina'nın yaklaşık 150 kilometre güneyinde yer alan Nafplio'nun 1829'da kurulan Yunanistan'ın ilk başkenti olduğunu biliyor muydunuz?

   
              Yunanistan'ın İlk Başkenti; Nafplion
   Levent Özçelik
   Trendy

   12.04.19

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Atina’dan ayrılalı daha bir saat bile olmadı, pek sevdiğim Yunanlı şarkıcı Elefteria Arvanitaki’nin bizim “ağladıkça” diye bildiğimiz Meno Ektos’u dinliyorum. Arvanitaki ne söylese dinler haldeyim, adeta büyülü “Egeli” bir ses. 

   Ünlü Korint Kanalı’nda ilk molamı veriyorum. Korint Kanalı, Yunanistan’ın kuzey topraklarını Mora Yarımadası ile ayıran yapay ancak çok görkemli bir kanal. Sonra zeytinlikler ve üzüm bağları arasından kıvrıla kıvrıla Nafplion’a sakin yollarda oyalana oyalana sürüyorum. Ege’nin karşı kıyıları aynen bizim Ege kıyıları gibi eşsiz kadrajlar sunuyor. Atina’nın yaklaşık 150 kilometre güneyinde yer alan Nafplio’nun 1829’da kurulan Yunanistan’ın ilk başkenti olduğunu biliyor muydunuz? Mora Yarımadası’nın bir başka güzel şehri kuşkusuz zeytini ve zeytinyağı ile ünlü Kalamata şehri. Kalamata aynı zamanda Yunan folk dansı olan “kalamatianos”un çıkış yeri olarak bilinir. Biz yeniden Mora Yarımadası’nın en güzel ve şık şehri Nafplion’a dönelim. 

   Şehri keşfetmeye pek çok kez olduğu gibi tersten başlıyorum. Şehrin sırtındaki tepenin ucuna kondurulmuş Venediklilerin 1714 yılında inşa ettiği Palamidi Kalesi’nden başlıyorum. Otomobilimi park edip 857 basamakla ulaşılan kaleye tırmanmaya başlıyorum, ne yalan söyleyeyim Palamidi Kalesi gözümde Çin Seddi kadar devasa gözüküyor. Kalenin burçlarına geldiğimde bütün yorgunluğumu unutuyorum, kale Mora Yarımadası’nın en güzel manzaralarından birine sahip kuşkusuz. Bir kaç dakika öylece duruyorum... Spartalılar, Bizanslılar, Frenkler, Venedikliler ve Osmanlılara ev sahipliği yaptıktan sonra Yunanistan’ın ilk başkenti olan Nafplio’ya tepeden bakıyorum. Kale oldukça büyük ve oldukça uzun bir zaman geçiriyorum. Kaleden görünen şehrin hemen açıklarında bulunan Bourtzi Kalesi 1471 yılında Venedikliler tarafından savunma amaçlı yaptırılmış.

   Derler ya, bir şehri keşfetmek için şehrin kalbine girmelisiniz... Şehrin en önemli meydanındayım. 1500’lerin sonunda inşa edilen Ağapaşa Cami (Trianon) şimdilerde yerel tiyatroya ev sahipliği yapıyor. Şehrin bir başka eski camisi Yeni Camii olarak bilinen Vouleftiko Camisi ise 1730’da yapılmış ve aynı zamanda  Yunan devletinin ilk parlamento binası olmuş. Ardından bir dönem hapishane olarak kullanılmış, günümüzde ise daha çok konserler için kullanılıyormuş. Kısacası hem Yunanistan hem de özellikle Venedikliler ve Osmanlılar için önemli bir liman şehri olmuş Nafplion. Ancak Nafplion’u anlatmak için tarihi öne çıkarmak yetmez. Bu eski ve şık şehir Akdeniz ve Ege kıyılarında  gördüğüm en güzel şehirlen biri. Dar sokakları, bakımlı renkli binaları, birbiri ardına sıralanan taverna ve kafeleri bütün bunların arasına sıkışmşış irirli ufaklı butik, takı-tasarım mağazaları upuzun sahili ve plajı ile yapacak pek çok şey var bu küçük şehirde…

   İlber Ortaylı Seyahatnamesi’nde; Bizim Anaboli veya Mora Yenişehri dediğimiz modern Nafplion’un ana meydanındaki Osmanlı Ulu Camii’nin duvarında bir levha; 1821’deki ayaklanmadan sonra kurulan ve 1829’dan sonra da hayatına devam eden ilk Yunan parlamentosunun bu binada toplandığını bildiriyor. İlk Yunan hükümeti, Atina’ya geçilene kadar meydanın güney cephesindeki bu mütevazı, üç katlı taş binada çalışmış.

   Korint Kanalı
   Fikir 1830 yılında ortaya çıksa da Korinth Kanalı’nın yapımına 1881 yılında başlanmış. Yunanistan devlet adamı Ioannis Kapodistrias, Fransız bir mühendisten projeyi istiyor. Fransız mühendisin teklifi ise, 40 milyon altındır. Yeni kurulan Yunan devleti bu bütçeyi gerçekleştiremediğinden kanalı yapımını durdurmuş. Arada pek çok kez teklif ve proje sıkıntısı yaşayan kanal nihayet 1893 yılında hizmete açılmış. Kanal bugün ise Yunanistan’ın ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırlıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Yunanistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam