Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Yolunuz Ürgüp’e Düştüğünde

   Güzel atların diyarı Kapadokya, Kapadokya’nın yaşayan kenti Ürgüp…

   Yolunuz Ürgüp’e Düştüğünde
   Özgür Erdi Akbaba
   Trendy

   21.10.19

   İç Anadolu’nun ilgi çekici ilçesi Ürgüp, Nevşehir şehrine bağlı ama bir o kadar da farklı bir bölge. Yemekleriyle, dokumacılığıyla ve yerel ürünleriyle ön plana çıkar. Herhangi bir sokağı döndüğünüzde bir anda karşınıza eski yaşamdan izler çıkıverir. Haydi bu küçük yerleşim yerini daha detaylı inceleyelim.

   Gezilecek Yerler

   Küçük bir ilçe olmasından dolayı Ürgüp’ü bir günde gezebilirsiniz; ancak tarihî yapıyı anlamak ve araştırmak öyle bir günde bitecek gibi durmuyor! Sık sık karşınıza detaycı ve gezmeyi seven Asyalı turistlerin çıkacağını bilin. Ne mutlu bizlere ki buraya abone gibi sürekli kafileler geliyor. Ürgüp şehir merkezinde en etkileyici yerlerden biri Temenni Büyükanten Yer Altı Evi. Ürgüplü bir ailenin nesillerdir yaşadığı ve yaşattığı, derinlere indikçe ferahlatan bir ev burası. Yer altı evinde yaz ve kış mevsiminde sıcaklık 14 derece ortalamalarında; yani sıcak havada da soğuk havada da ziyaret etseniz insana iyi geliyor. Yıllar önce yıkılma tehlikesiyle tahliye ettirilen tarihî ev, daha sonra sanılan tehlikenin olmadığı tespit edilince restorasyon yaptırılıp ailenin yerleşimine tekrar geçmiş. Eski sedirleri, kap kacakları, kazanları ve döşekleri ile bu ev ziyaretçilere açılmış. Evde sizi orada yaşayan ailenin genç bireyleri karşılayıp Ürgüp yer altı yaşam geleneğini tanıtıyor. O güzel pekmezler, pestiller ve kuruyemişler işte hep bu mağara tipi depolarda saklanmış, hâlâ da saklanıyor. Mini mağaralar şeklinde odaları, gizli geçitleri, dar merdivenli koridorları ve tırmanarak bina içinde aşağı-yukarı gidilebilen havalandırma boşluğu sizi hayrete düşürecek.

   Yer Altı Evi’nden çıktıktan sonra hemen yanındaki Temenni Tepesi’nden Ürgüp’ü seyretmeyi unutmayın. Tepenin yokuşlu yollarından aşağıya inerek kendinizi kısa bir mesafe sonrasında 2000’li yılların başında Ürgüp’te çekilen Asmalı Konak dizisinin çekildiği konağın bulunduğu Yunak Evler sokağında bulabilirsiniz.

   Ürgüp’te birçok restoran ve otelin tarihî dokuyu bozmadan hizmet verdiğini söyleyebiliriz. Gezdiğiniz yerlerde “Burası eski bir yapı mı?” diye düşündüğünüz yerler, aktif olarak işletilen ticari işletmeler olabilir. Bunların yanında Ürgüp’te büyük çoğunlukla yerel esnafların olduğunu bilmenizde fayda var. Özellikle büyükşehirde yaşıyorsanız sürekli tükettiğiniz bazı ürünleri bulamayabilirsiniz. Ama gitmişken de yerel beslenmeniz hatrınızda kalan bir başka güzel deneyim olacaktır.   Nereden Alışveriş Yapılır?

   Yerellik demişken bölgenin el dokumacılığını bilmeyen yoktur. Halı, kilim, duvar halısı vb. el yapımı örtülerin merkez boyunca her yerde önünüze çıkacağını söyleyebilirim. Bunlara ek olarak, tonlarca renkte ve desende hediyelik eşyalar Ürgüp’ün küçük sokaklarını süslüyor. Minicik detayların elle çizildiği Hitit sürahileri, zultanit taşından yapılmış antik modelli takılar yürürken sizlere eşlik ediyor. Dahası, el yapımı oldukları için her ürünün farklı ölçülerde olması yapılan eserlere estetik bir görsellik katıyor.

   İlçede cumartesi günleri pazar kuruluyor. Ayrıca pazar alanının hemen yanındaki okulun bahçesinde ise köylü pazarı bulunuyor. Köyde kendi ürettikleri mahsulleri satan küçük çiftçilerden alışveriş yapabilir ve Ürgüp’ün ürünleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

   Yemek


   Bölgenin en çok tanınan ve konuşulan yemeği testi kebabı. Masanıza gelen testinin tabağınızda kırılmasıyla yemeğinizi sıcacık, “fırından yeni çıktı” tabirine uygun bir şekilde afiyetle tüketebilirsiniz.  Ürgüp’te çoğunlukla benzer menülü restoranların olduğunu söylemek mümkün. Farklı ve yerel lezzet arayanları Kapadokya Kadın Girişimciler Derneği’nde, yöre kadınlarının aşçılık yaptığı mekânda Ürgüp’ün yerel lezzetlerini tatmaya davet ederim. Özel soslu eriştelerini, mantılarını ve özellikle tatlılarını önerebilirim. “Dolaz” dedikleri, un helvası diye adlandırabileceğimiz, tadı çok farklı ve güzel olan bu tatlıyı mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Ayrıca sade baklava şeklinde isimlendirebileceğimiz burma tatlısını sıcak olarak ikram çayınızla beraber yemenizi öneririm.


   Meşhur Kavrulmuş Kabak Çekirdeği

   Küçük ilçede klasik kuruyemişçilerden çok daha büyük dükkânlara kurulmuş onlarca çeşit kuruyemişin, kuru meyvenin karşınızda durması ile sizi kararsızlığa itecek ve çok leziz ürünler alabileceğiniz dükkânları ziyaret etmelisiniz. Bu ürünlerin başında bölgenin iddialı ürünü, kendi sütüyle kavrulmuş kabak çekirdeği geliyor. Henüz güneş görmemiş kabak çekirdeklerini odun fırınlarında kavurarak satan bu dükkânlarda, ateş her daim yanıyor. Belki görüntüsü hoşunuza gitmeyebilir ancak tadının sizi alıp götüreceğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca leziz ballı-fındıklı pestil sarmalarından ve farklı bir tat olan, un ve pekmezden yapılan köftür lokumundan tatmanızı öneririm.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   3

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (3)

   Erkan Gedik

   Nevşehir ürgüp göreme bölgesi sadece peri bacaları ile değil bir çok özelliği ile anılmaktadır. Eski ye dayanan en büyük özellikleri arssın da çömlek testi çanak çömlek toprak ürünleri halı kilim ve üzüm yetiştiriciliği ile de ün yapmış bir ilimiz dir . Eski den çömlek yapamayan erkeğe kız vermezler halı dokumayan kız ıda gelim almazlar mış yani kısaca tek geçim kaynagı aslında çömlek ve halıcılık mış. Daha sonralarda üzüm ve üzüm ürünleri ile ün salmış bölge de yetiştirilen üzümlerle de şarap mahzenleri kurulmuş bölgenin dünya ca ün salmış şarap fabrikalar ından turasan da şarap ta dünya sıralamasında yer alan bir firmadır.üzüm ve şarap demişken peri bacalarının ve üzümlerin bir ortak noktaları da üzüm lerde kullanılan güvercin gübresi peri bacalarında yaşayan güvercinlerden elde edilir ve asma larda kullanılır.güvercinlik vadisi de bunun en güzel görselidir. arkadaşımızın belirttiği gibi de en son aklıma gelen kabak çekirdeği tabi ki kabak çekirdeği protein bakımın dan çok zengin olmasına rağmen şarap misali yıllandırdıkça protein değeri artan bir üründür . kabak çekirdeğinin sütle pişirilip kavrulması ile yapılan sütlü kabak çekirdeğini de tatmanızı tavsiye ederim

   Özgür Erdi Akbaba

   Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Nurten Bayraktar

   Yerelleşmek, günümüz turizminin en kıymetli özelliği. Ürgüp, bu açıdan başarılı bir belde. Küresel markaların bulunmadığı, yöre insanının üretici, işletmeci olduğu bir ilçe. Nitekim bu yazıda anlatılan yerler ve yiyecekler bölgeyi gezmiş birçok turistin tanışmadığı güzellikler. Bilinmesi, paylaşılması gerekir. Antik yaşamdan 21.yüzyıla Kapadokya'nın değişimi belki de en iyi Ürgüp'te gözlemlenebilir.

   Yorum Yap

   Kapadokya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam