Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Yılın En Renkli Günleri: Noel Pazarları

   Noel pazarları Avrupa’nın hemen her büyük kentinde harika bir örneğine rastlanan, Noel coşkusunun provası niteliğindeki yüzlerce yıllık renkli bir etkinlik…

   Noel’den önceki “geri sayım” niteliğindeki Advert süresince sokakları rengârenk boyayan ve büyük bir sevinç, coşku ve mutluluk vesilesi Noel pazarları, eşsiz bir turistik değer niteliği de taşıyor. Sizler için bu “zencefil kokulu” etkinliği yakından inceledik. Yeni yıl planınızı yapmadan mutlaka bir göz atın deriz!

   Noel pazarlarının ortaya çıkış tarihi 13. yüzyılın sonlarına denk geliyor. O zamanların ünlü Germen devleti Kutsal Roma İmparatorluğu topraklarında yer alan Viyana, ilk Noel pazarının kurulduğu şehir olarak kabul ediliyor. Bugün Amsterdam’dan Paris’e Avrupa’nın hemen her büyük kentinde son derece göz alıcı bir örneğine rastlanan Noel pazarlarının ilki ve en ünlüsüyse şüphesiz Viyana’da kurulan Christkindlmarkt. Noel pazarları, Advert ile başlıyor ve Noel’e kadar devam ediyor. Advert, bir nevi Noel öncesi geri sayım anlamına gelen kutsal günlerin genel adı. Aralık ayının ilk Pazar günü başlangıç olarak kabul ediliyor ve Noel pazarlarının sahneye çıkması da yaklaşık olarak bu tarihe denk geliyor.


   Noel pazarlarıyla özdeşleşen zencefilli çörekler mutlaka tadılması gereken lezzetlerin başında geliyor. Denemeden dönmek olmaz!

   Sizi Neler Bekliyor?
   Renkler, kokular, eğlence ve neşe… Noel pazarları, turistik değeriyle birlikte yepyeni bir çehreye bürünse de özünde daha çok yeme-içme ve keyifli vakit geçirme odaklı bir sosyal ortam niteliği taşıyor. Ağırlıklı olarak çocukları hedefleyen temasının ayrılmaz unsurları, zencefilli çörekler, oyuncaklar, Noel ağaçları ve süsleri, geleneksel noel içeceği panç, mumlar, ışıklar ve çadırlar… Kısacası, bir anda sokakları renk ve lezzet cümbüşüne dönüştüren keyifli bir deneyim Noel pazarları. ​

   Neler Yapılır?
   Noel pazarlarının ilki ve en ilgi çekicisine ev sahipliği yapan Viyana aynı zamanda Avrupa’nın en gözde turistik destinasyonlarından biri. Bu nedenle aslında yapılacakların sınırlarını çizmek de oldukça zor. Zevk ve beklentileriniz bir tarafa, merkeze Noel pazarlarının neşesi ve hareketliliğini koyarak kaç günlük bir tatil planı yaparsanız yapın unutulmaz bir deneyim yaşamanız kaçınılmaz.

   Viyana Belediye Sarayı önündeki geniş meydan Rathauplatz, aynı zamanda ülkenin en iddialı ve en büyük Noel Pazarı’na ev sahipliği yapıyor. Wiener Christkindlmarkt und Adventzauber olarak da anılan Rathauplatz, Noel ruhunu derinden hissettiren, gerçek bir festival havasına sahip bir Noel Pazarı. 1500 standın kurulduğu Rathauplatz, birbirinden leziz yerel lezzetlerin en güzellerinin tadılabileceği; hediyelik eşyalar, şekerlemeler, korolar eşliğinde Noel temalı müzikler ve göz alıcı süslemelerle renkli, ışıl ışıl bir atmosfere sahip.

   Meydanlarda Rengârenk Noel Pazarları!

   · Panç, her Noel pazarında rastlayabileceğiniz bir lezzet. Ancak söylenen o ki en iyi örneklerine Weihnachtsdorf’ta (Noel Köyü) rastlayabiliyorsunuz. Maria Theresa Meydanı’nda (Marie Theresien Platz) kurulan Noel Pazarı ayrıca, gerçek bir sanat cenneti. Birbirinden özel el yapımı hediyelik eşyalar, sokak sanatçıları ve meydanı çevreleyen müzeleriyle bilhassa sanatseverlere keyifli bir deneyim vadediyor. 

   · Viyana’da Noel pazarlarını gezenlerin büyük bir çoğunluğu, her yönüyle en göz alıcı Noel pazarının Schönbrunn olduğunu söylüyor. Bundaki en büyük etki şüphesiz pazara ev sahipliği yapan görkemli Schönbrunn Sarayı. Ancak pazarın insana mutluluk veren atmosferinin, keyifli konserlerin ve etrafta çocukça bir neşeyle dolaşan insanların etkisini de göz ardı etmemek gerekiyor. Yerel dilde Kultur-und Weihnachtsmarkt olarak anılan bu pazarla ilgili en dikkat çekici güzellikse meydanda yer alan 100’e yakın sanatkâra ait el yapımı eserleri yakından inceleme fırsatı sunması.

   · Noel pazarları yerel lezzetlerin en güzel örneklerini tatma imkânınızın olduğu bir etkinlik. Weihnachtsmarkt ise yerel üreticilerin ürünlerini tadabileceğiniz ve satın alabileceğiniz en iyi nokta. 

   · Stephansdom Katedrali, Noel coşkusunun en yoğun yaşandığı ve hemen önünde yerel sanatçıların el işçiliği gösterilerini izleyebileceğiniz önemli bir nokta. Mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. 

   · El yapımı hediyelik eşyalar ve geleneksel Noel müzikleri için tercih etmeniz gereken mekân Altwiener Christkindlmarkt. Listeye eklemeyi unutmayın! 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam