Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Yeşil, Mavi ve Tarihin Birlikteliği: Phaselis

   Yeşilin varlığı ile ruhunuzu, mavinin varlığı ile bedeninizi dinlendirmek istediğiniz yerlerde tarihle buluşmak sizi heyecanlandırıyorsa Phaselis tam sizin için!

   Yeşil, Mavi ve Tarihin Birlikteliği: Phaselis
   Gizem Öztürk
   Trendy

   14.10.19

   Yaz kış demeden gezerken yoldaki kahverengi tabelalarda gözünüz kalıyorsa ve rotanızı çevirip bir bakıp çıkalım, diyorsanız size tatillerin enfes üçlüsü “yeşil, mavi ve tarih” birlikteliğinden bahsetmeliyim. Yolculuğa yeşilin eşlik etmesi hepimizin huzur bulduğu ortamdır diye düşünüyorum. Antalya'dan Kumluca'ya doğru çıktığım yolda yeşil ve mavinin huzuru bir anda gördüğüm kahverengi büyüsüyle beni kendine çekti.

   Phaselis; Eski Çağın Ünlü Liman Kenti

   Antalya'nın ilçesi Kumluca'ya doğru yolculuğunuzda sol tarafınızda bulunan ormanın içinden geçerken ruhunuzu dinlendiren Phaselis kenti, sizin onu keşfetmenizi bekliyor. Antik kentlere meraklıysanız, “Dip bucak gezerim, sonra yorgunluğumu mavi sulara kendimi bırakarak atarım” diyorsanız, Phaselis 3 limanı ile tam size göre! Phaselis Antik Kenti’nin aynı zamanda Olympos'a yakın olması birkaç gününüzün yeşil, mavi ve tarih ile geçeceğinin müjdesidir.  Kent ilk olarak sizi Kuzey Liman ile karşılıyor. Kuzey Liman’ın hemen arkasında kentin mezarlığı bulunuyor. Kent Mezarlığı’nı tam olarak göremesek de kalıntılarını inceleyebilme şansımız oluyor. Maviliğin vermiş olduğu dinginliğe kendinizi bırakmışken maviliğin arasındaki kalıntılar dikkatinizi çekiyor ve böylece mavi, yeşil ve tarihin ilk buluşması gerçekleşiyor.

   Phaselis Antik Kent

   Kuzey Liman’ın ardından sizi su kemerleri karşılayacaktır. Su kemerleri uzak yerlerden su getirerek su ihtiyacını gidermeyi ve kanallar vasıtasıyla kentin her yerine su dağıtılması görevini görüyor. Yeşil, mavi ve tarih üçlemesini bu kadrajdan rahatlıkla yakalayabilirsiniz. Su kemerlerinin hemen önünde sizi Merkez Liman karşılamakta. Merkez Liman’da dalganın olmadığını, sığ bir denizi olduğunu söyleyebiliriz. Mavi sulara kendinizi bırakmak istiyorsanız öncesinde şöyle bir küçük bilgi vermemiz gerekiyor; 3 limanımızda da soyunma kabini, şezlong ve şemsiye bulunmamaktadır. Hazırlıklı olmanız gerekiyor. Bu limanda da denize girip çıktıktan sonra yolumuzu Merkez ve Güney Liman’ı bağlayan Liman Caddesi’ne çeviriyoruz.

   Phaselis Su Kemeri​

   Phaselis Antik Kent

   Phaselis Antik Tiyatro

   Liman Caddesi

   Liman Caddesi, Eski Çağ insanlarının yaşamlarını düşündüren ve o dönemde kendimizi caddede yürürken hayal etmemize sebep olan bir etkileyiciliğe sahip. Liman Caddesi’nin doğu ve batı kısımlarında büyüklü küçüklü hamam ve pazarları görebilirsiniz. Antik kentin en önemli kalıntıları arasında da eskiden pek çok hamam olduğu söylenmekte.

   Caddenin sol kısmındaki merdivenlerin hemen yanında olan tabloda Phaselis kentinin tarihçesini, kent ile ilgili özel bilgileri okuyabilirsiniz. Merdivenden çıkarken arkasına ormanı almış bir antik tiyatro göreceksiniz. Yemyeşil ormanın içindeki tiyatroyu da seyre daldıktan sonra yolumuzu caddenin sonundaki Güney Liman’a doğru çevirebiliriz. Güney Liman’ın kapısında Roma İmparatoru Hadrian'ın kenti onurlandıran ziyareti üzerine yapılmış bir anıt bulunmaktadır. Phaselis kentinin sadece bu kadar olmadığını, kenti çevreleyen ormanlık alanlarda diğer bir çok yapının bulunduğu düşünülmekte.


   ​Giriş Ücreti

   Yeşil, mavi ve tarihin buluştuğu nokta Phaselis Antik Kenti’ni gezmek için, MüzeKart sahibiyseniz bir ücret ödemenize gerek yok. MüzeKart’ınız yoksa giriş ücretleri 36 TL. Buraya kadar gelmişken yakınlardaki Olympos Antik Kenti’ni de görmek güzel bir seçenek. Siz de, benim gibi tatillerinizi yeşil, mavi ve tarih üçlemesine göre seçiyorsanız gişeden MüzeKart alarak 1 yıl boyunca istediğiniz bütün müze, antik kent ve ören yerlerini gezebilirsiniz. Hayatınızdan yeşil, mavi ve tarih üçlüsünün eksik olmaması dileğimle...

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Phaselis hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam