Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bucket List kaydınız başarıyla gerçekleşti. Müşteri hizmetlerimiz size en yakın zamanda ulaşacaktır.

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Giriş Yap

   Yeşi̇l, Esteti̇k Ve Tari̇hî, Letonya'nin Zari̇f Çehresi̇

   Letonya'da art nouveau binalardan tarihî eserlere, yemyeşil doğasından mutfağına bir geziye çıkıyoruz.

   Baltık Güzeli Letonya

   Baltık Denizi kıyısında uzun kumsallar ve yemyeşil geniş ormanlar arasında bir ülke. Yaz dönümünde 20 saat güneşin tadını çıkaran, dünyanın en hızlı internete sahip olan 4. ülkesi olan, Art Nouveau mimari eserleriyle meşhur, 2018 yılında 100. Yaşını kutlamış bir ülke Letonya. Çoğunlukla Estonya ve Litvanya ile beraber Baltık’ın muhteşem üçlüsünü oluşturmasıyla bilinir. Bu iki Baltık ülkesine kuzey ve güneyden sınırlanan Letonya, küçük bir ülke olmasına karşın sunduğu doğal, kültürel ve tarihî hazineler onu dünya çapında bir konuma taşımaktadır. Letonya seyahatine, kuşkusuz nüfusun yarıdan fazlasını barındıran, Daugava Nehri’nin tam kalbinden geçtiği başkent Riga’dan başlamak gerekecektir. Riga’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Old Town bölgesi, arnavut kaldırımları; gotik, barok, romanesk mimarileri bünyesinde buluşturan Doma Katedrali gibi ihtişamlı yapıları ve tüm bu tablo gibi manzaraları güzelleştirmekte yarışan yeşil alanlarıyla bir masalın içinde hissetmenize neden olması kaçınılmaz. 


   Yeşil alan demişken hemen belirtelim, Letonya coğrafyasının yarısından fazlası ormanlarla kaplı. 

   Yeşil alanlar bu kadar bol olunca hâliyle başkent Riga da alışık olduğumuz başkent prototipinden yeşilliği ve güzelliğiyle ayrılıyor. Yeşilin bu kadar içinde, daha doğrusu onunla yan yana yaşayan Letonya halkı için, örneğin ormana gidip böğürtlen, dut, mantar toplamak, yürüyüş yapmak vb. aktiviteler fazlasıyla olağan. Fakat bu olağanlık pejoratif anlamda sıradanlıktan çok uzak. Yaz dönümlerinde sevgililerin ormanlarda aşk çiçeği bitkisini aramaya çıktıklarını söylememiz yeterli olacaktır sanırım. Yeterli olmuyorsa küçük bir ayrıntı daha; aşk çiçeği diye bir bitki yok. Riga’da görmeniz gereken yerlerden biri de Merkez Çarşısı. Avrupa’nın en eski çarşılarından biri olan çarşı, 1. Dünya Savaşı’nda Alman ordularından kalma, zeplinlerin yerleştirildiği hangarlara kurulmasıyla da ayrıca önemli.

   1935 yılında açılmış olan Özgürlük Heykeli / Lady Liberty de şehrin sembollerinden biridir. Bağımsızlık mücadelesinin anısını, fedakarlık ve zaferi sembolize ederek taşıyan heykel, Letonyalılar için tarihî, siyasi ve toplumsal anlamda büyük öneme sahiptir.

   Kuldiga'da Uçan Balıklar

   Batıda bulunan Kuldiga kentinde bulunan Ventas Rumba Şelalesi dünyanın en hırçın şelalesi. Bahar zamanlarında suyun düşüş noktasında hızını alamayıp su yüzüne çıkan, uçuşa geçen balıkları görmek ise oldukça keyifli.

   Art Nouveau Ustası Eisenstein

   Letonya sanat alanında da usta işi örneklere sahip. En belirgin değeri kuşkusuz, 800'den fazla örneğiyle Art Nouveau / Judengstil yapıları. Riga'daki Alberta Caddesi, Art Nouveau tarzı mimariye sahip binalardan oluşan, Mikhail Eisentstein tarafından tasarlanmış meşhur bir cadde. Mimar Eisenstein aynı zamanda modern sinemanın ustalarından Sergei Eisentstein'ın babası. Letonya Ulusal Opera ve Balesi binası da Riga'da yalnızca bir bakıp geçemeyeceğiniz, etrafını, içerisini karış karış gezme, inceleme arzusu uyandıran, devasa bir sanat eseri ve sanat merkezi.

   Liepaja'da Hapse Girebilirsiniz, Karosta Hapishanesi

   Nazi ve Sovyet askerleri için kullanılan bir hapishaneyken bugün acı bir geçmişle yüzleşmek için müzeye dönüştürülmüş olan Karosta Hapishanesi, aynı zamanda bu acı geçmişin deneyimini yaşatıyor. Dileyenler için aynı zamanda bir otel hizmeti veren Karosta'da konaklamak gerçek bir hapishane deneyimi yaşamaya çok yaklaşıyor. Hücreler, yemekler, düş vs. her şey binanın hapishane olarak kullanıldığı dönemle örtüşen bir şekilde tasarlanmış.

   Letonya Mutfağı

   Bir yanı ormanlarla bir yanı da Baltık Denizi'nin mavisiyle kaplu bir coğrafyada elbette leziz yemekler ortaya çıkacaktır. Deniz ürünlerinden orman meyvelerine oldukça geniş bir skalaya sahip Letonya'da huş ağacı suyu, yabani böğürtlenler, ravent şarabı gibi bölgeye has lezzetleri tadabileceğiniz bolca seçenek mevcut. Özellikle Letonya'ya has kırmızı pancar çorbası, biraya nazaran daha tatlı olan ve alkol oranı yok denecek kadar az olan "kvass" dönmeden denemeniz gereken lezzetler. Riga'da gastronomi alanında nam salmış Vincents; bir kütüphanenin içerisine kurulu olan ve bahçeden gelen taze ürünlerle hazırlanan tarifleri bulabileceğiniz Biblioteka No.1 gibi nefis seçenekler bulunuyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam