Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Virginia'da Bir XVIII. Yüzyıl Tasviri: Colonial Williamsburg

   Zamana meydan okuyan bir şehre seyahat etmeye ne dersiniz?

   Tarihe ve nostaljiye ilgi duyuyorsanız, Amerika’nın Virginia eyaletindeki Colonial Williamsburg’ü kesinlikle seyahat planlarınızdan birine eklemelisiniz. Amerika tarihinde özel bir yeri olan ve dünyanın en büyük yaşam tarihi müzesine ev sahipliği yapan bu şehir XVIII. yüzyıldan kalma geleneksel bir Amerikan kasabasında gezindiğiniz düşüncesini iliklerinize kadar hissedebileceğiniz yerlerin başında geliyor.

   Colonial Williamsburg, Virginia eyaletine yaklaşık iki saatlik bir mesafede ve beş yaşın üzerindeki tüm ziyaretçiler için giriş ücreti ödenmesi gerekiyor. Biletler tek günlük olabildiği gibi üç günlük olarak da satın alınabiliyor ama şehir yüz yetmiş üç dönümlük büyük bir alanı kapsadığı için bir günlük gezi sadece belli başlı yerleri görme imkânı sunuyor.

   Dev ve Canlı Bir Açık Hava Müzesi

   Dönem filmlerinde izlemeye alışık olduğumuz bir görselliğe sahip olan Colonial Williamsburg’ün filmlerden farkı ise gördüklerinizin tamamıyla gerçek olması. XVIII. yüzyılın başlarına dek yerel halkın yaşadığı şehir, bu tarihlerden itibaren korumaya alınmış ve yapılan bağışlarla bir açık hava müzesi görünümüne kavuşturulmuş. Zaman içinde tahrip olan ya da yıkılan, bölgenin en bilinen meyhanelerinden Raleigh Tavern, Hükümet Binası ile Vali Konağı gibi yapılar eskiden bulundukları yerde yeniden inşa edilmiş. Tabii Adliye Sarayı, Peyton Randolph Evi, Bruton Parish Kilisesi gibi orijinalliğini kuruyan binalar da var. Şehrin girişinde satın alınan biletler ise bu binaların bazılarını gezmek için yeterli ancak bazı özel binalara giriş için ayrıca bilet alınması da gerekebiliyor.

   Ne Zaman Gitmeli?

   Şehri ziyaret etmek için en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar ayları. Haziran ve Ağustos ayları arasındaki dönem bölge çok kalabalık olduğu için rahat bir gezinti yapmak, hatta restoranlarda yer bulmak bile güç olabiliyor. Aslında şehrin en tenha olduğu dönem Ocak ve Mart ayları fakat bu sezonda da hem hava soğuk hem de yağışlar hayli fazla.

   1700’lerin Zanaatkârlarına Kısa Bir Bakış

   Colonial Williamsburg’de gezerken belki de en çok keyif veren şey, üç yüz yıl önceki gündelik Amerikan yaşantısına dair tüm detayların giysilerden evlere, yiyeceklerden dükkânlara kadar korunmuş olması. Şehirde, döneme ait kıyafetlerin yanı sıra geleneksel alet ve makineleriyle faaliyet gösteren çok sayıda zanaatkârın dükkânını gezebiliyorsunuz. Tekerlekçi, perukçu, tenekeci, terzi, gümüşçü, kunduracı, matbaa, marangoz dükkânları bunlardan yalnızca bazıları.

   Tarihi Kişiliklerle Buluşma

   Colonial Williamsburg’de mutlaka karşılaşacağınız şeylerden biri de ülke tarihinde büyük önemi olan kişileri canlandıran rehberler. Buradaki çok sayıdaki ikonik şahsiyet arasında en çok dikkat çeken kişilerden ikisi ise Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin yazarı ve ülkenin üçüncü başkanı Thomas Jefferson ile Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanı olan ve XVIII. yüzyılda öğrenimini bu şehirde tamamladıktan sonraki yıllarda da şehri sık sık ziyaret eden George Washington.

   At Arabalarıyla Şehir Turu

   Şehri gezmenin bir diğer yolu, yine tarihi kıyafetler içinde arzı endam eden arabacılar tarafından sürülen at arabalarına binmek. Toprak zeminde yemyeşil ağaçlar arasında her yanı geçmiş kokan bir atmosferde yol almak unutulması güç bir deneyim ve yüzyıllar öncesinde at arabalarıyla gerçekleştirilen seyahatleri tecrübe etmek için de eşsiz bir fırsat. Ancak at gezintileri için talebin çok fazla olduğunu ve önceden rezervasyon yaptırmanın size ciddi anlamda zaman kazandıracağını hatırlatmakta fayda var.

   Yemek ve Alışveriş Zamanı

   Colonial Williamsburg’ü ziyaret edenler için en keyifli aktivitelerden biri de geleneksel bir meyhanede yenilen muhteşem yemekler. Tabii, özellikle yüksek sezonda rezervasyonsuz yer bulmak neredeyse imkânsız. Şehrin en çok ziyaret edilen restoranlarının başında gelen King’s Arms, lezzetli et yemekleriyle, Christiana Capbell ise George Washington’ın da favorilerinden olan deniz mahsulleriyle meşhur. Bu iki restoran dışında pek çok farklı seçeneğin de yer aldığı Colonial Williamsburg’deki küçük kafeler, dondurma salonları, geleneksel pazaryeri de mutlaka zaman ayırmanız gereken yerler arasında olmalı.


   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Amerika hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam