Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Vikinglerin Sularında Sörf!

   “Ölmeden önce gidilmesi tavsiye edilen yerler”den biri olan, dünyanın en kuzeyindeki sörf alanı sayılan, yüzyıllar öncesinde de Vikingler'in yaşam alanı; Lofoten Adaları...

   Vikinglerin Sularında Sörf!
   Nilay Örnek
   Trendy

   08.01.20

   Seyahat eder, sanatsever, tarihsever, sergi gezer, lezzet peşinde, doğanın içinde, dünyayı kelimelere döker.

   Şimdi size hayatımda gittiğim en büyüleyici yerlerden bir tanesinden bahsedeceğim; hani insana “bambaşka bir dünya” gibi hissettiren yerlerden biri: Lofoten.

   Kuzey Kutup Dairesi üzerinde, Norveç Denizi’nin çalkantılı suları arasında yer alan Lofoten bölgesi ve Lofoten Adaları, dünyada görebileceğiniz en etkili coğrafyalardan biri. Norveç’in Nordland bölgesindeki Lofoten Adaları, geniş ve derin Vest Fiyordu’yla anakaradan ayrılıyor; 1425 kilometre karelik bir alanı kapsıyor.

   Denizi, ışığı, tundra başta olmak üzere etkileyici bitki örtüsü, görkemli dağları, derin fiyortları, deniz kuşu kolonileri ve uzun, sörf yapılabilecek plajlarıyla “ölmeden gidilmesi gereken yerler” listelerinin olmazsa olmaz yerlerinden biri. Kilometrelerce yol alıp tek bir insanla karşılaşmadan (bunu sevenler de var), sadece “bilgisayarınızda duvar kağıdı olabilecek” manzaralar, bazen koyunlar, ışık oyunları, bitkiler ve şelaleler görmeniz mümkün.

   Okyanus Raftingi de Var, Sörf de...

   Adalar arasında kayıkla gezinmek, balığa çıkmak, yürüyüş yapmak ya da kartal izlemek bir dönem burada yapılan başlıca aktivitelerken son yıllarda sörf, kayak, okyanus raftingi ve dalış popüler etkinlikler sayılıyor. Sıcak körfez akıntısı nedeniyle, aynı enlemde bulunan dünyanın diğer bölgelerine göre çok daha ılıman bir iklime sahip olan, Mayıs ayının sonlarından Temmuz ortalarına kadar gece güneşi gören Lafoten, dünyanın en kuzeyindeki sörf alanı sayılıyor. Lofoten'de, Eylül’den Nisan ortalarına kadar da Kuzey Işıkları izlenebiliyor.

   Gerçekten Vikinglerin Eşyaları!

   Gerçekten Vikinglerin yaşadığı alan üzerine yapılan Viking Müzesi oldukça ilginç. Lofotr Viking Müzesi, arkeolojik sit alanında kurulu. Bütün veri ve bulgular kullanılarak Vikingler dönemine uygun şekilde inşa edilmiş. Viking yaşantısını bayağı iyi anlatan müzede gerçek Vikinglerin kullandıkları eşyalara ait buluntular da var.

   Woodstock'tan Esinle Fishstock

   Bu bölgede çiftçilik de yapılsa, insanların temel olarak yaşama nedeni balıkçılık. Bölge pek çok balıkçı köyü barındırıyor. Tıpkı Brezilya, Portekiz ve İspanya’nın Baccalhao’su ve İtalya ve Nijerya’nın kurutulmuş tuzsuz balıkları gibi Lofoten’den çıkan morina/kod balığı da yüzyıllardır en sevilen geleneksel yemekler arasında. 1700’lü yıllardan beri Lofotenliler dünyayla morina balığı ticareti yapıyorlar. Burada yumurtlamış morina balığından kurutulmuş tuzsuz balık yapılıyor. Yemeklerin temeli de bu malzeme oluyor. Yazları yapılan müzik festivaline de Woodstock'tan esinle “Fishstock” adı veriliyor!

   Balina Yer misiniz?

   Lofoten'de başka balıklar popüler olsa da Norveç'te balıktan bahsetmişken, “somon” bilinenini geçerek başka bir ilginç bilgiden bahsedeyim. Michelin Restoran rehberi tarafından tavsiye edilen 40'ı aşkın restoranı olan Norveç'in, özellikle de başkent Oslo'da Michelin yıldızlı restoranları da var. Buradaki temel malzeme de genel anlamda balık. Bunun dışında pek çok ünlü şef yetiştiren ülkede onlarca balık bazlı tarif var. Üstelik ülkede normal bir restoranda “balina” bulup yemeniz mümkün. Fiyatı da astronomik değil. Çünkü Norveç, İzlanda ve Japonya ile birlikte balina avlama kotası olan ülkeler arasında yer alıyor. (Japonya'nın balina avcılığıyla ilgili tepki çekmesinin başlıca nedeni yasak olan türleri, kotayı aşarak avlamaları).

   Bisikletliye de, Arıya da Yol Yapmak!

   Bu arada Norveç'te “Arı Yolu” projesi olduğunu biliyor muydunuz? Arı Yolu, hükümet desteğiyle çevreciler tarafından uygulamaya konan bir proje. Arıların kent içinden rahatça geçebilmeleri için çiçekler ve bitkilerle kaplı bir “otoyol” yapılmış. Binaların teraslarına ve bahçelere yerleştirilen çiçekler ve bitkiler sayesinde arılar şehir içinden rahatça geçebiliyor!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam