Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Unutulmaz Pazarlarıyla Marakeş

   Bu sefer Batı'ya gidiyorum. Ama aklınıza ilk gelen, o batıya değil. Afrika'nın en batı ucuna. Mavi evleri, eşsiz işlemeleri, gizemli avluları, ünlü pazarlarıyla Marakeş'e bu sefer yolculuk!

   Unutulmaz Pazarlarıyla Marakeş
   Sefa Yamak
   Trendy

   05.02.19

   “Hayat eşittir an” mottosu, kompozisyonlarıyla dünyayı anlatır her karesi.

   Bir yanında Atlas Dağları, diğer yanında uçsuz bucaksız çölleriyle Marakeş’in renkli dünyası, her zaman ilgimi çeken bir yer oldu. Arap ve Afrika kültürünü sentezleyerek değişmeden kalmayı başarmış kültürü ise benim gibi fotoğraf tutkunlarını çeken en önemli özelliği. 

   Kazablanka’ya uçtuktan sonra 2,5-3 saatlik bir araba yolculuğuyla varıyoruz Marakeş’e. Şehrin muhteşem kapılarından geçerek otele yerleşiyoruz. Sonra da kendimizi bu farklı dünyanın çekimine bırakıyoruz.  

   1000 Yıllık Geçmişiyle Eski Bir Başkent
   Fas Krallığı’nın bir dönem başkentliğini de yapmış olan Marakeş, 1000 yıllık geçmişiyle Fas tarihinde önemli bir yere sahip. İsminin anlamı da bunu gösteriyor: “Tanrının toprakları”. Marakeş, ülkenin Rabat ve Kazablanka’dan sonra üçüncü büyük şehri aynı zamanda. 

   Şehrin Gueliz denen bir modern kısmı, bir de Medina diye adlandırlan tarihî bölümü var. Dar sokakları, küçük dükkânları ve pazarlarıyla benim hedefim Medina bölgesi. 


   Şehrin Kalbi: Jemaa el-Fnaa

   Medina bölgesinde hayat Jemaa el Fnaa Meydanı’nın (Djemaa el-Fnaa) etrafında dönüyor. Adeta şehrin kalbi gibi bir yer burası. Gündüzü ayrı gecesi ayrı bir hareketlilik içerisinde. Ticaret de eğlence de burada. Bütün yollar da buradan başlıyor. Eğer kaybolursanız burayı sorun, sizi bir şekilde yönlendiriyorlar kolayca. 

   Sakin hâlini görmek için buraya çok erken saatlerde uğramak gerekiyor. Bir sürü küçük tezgâhta ne ararsanız var. Hatta aramadığınız her şeyi de burada bulabiliyorsunuz. Her taraftan bir ses, bir koku geliyor. Yılan oynatıcıları buranın en ilginç yüzleri. Bir anda karşınıza çıkan yılanlarla, isterseniz sarmaş dolaş fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Saatler ilerledikçe akrobatlar, müzisyenler, komedyenler ve hikâye anlatıcıları birer birer ortaya çıkıyor. 

   Akşamları buranın curcunası daha da artıyor. Yemek stantları açıldıkça kalabalıklar çoğalıyor. Yemeklerini yiyenler, gösterileri izleyenler... Kalabalık hiç eksilmiyor. İsterseniz bir tezgâhta ünlü geçici kınalardan yaptırın isterseniz fal baktırın. Unutmadan söyleyelim; burası bir de gün batımı ile ünlü. Akşamları kızaran gökyüzünü ya meydandan ya da meydanın etrafındaki çatılara konumlanmış kafelerden keyifle izleyebilirsiniz. 

   Fas’ın En Ünlü Pazarları Marakeş’te

   İnsan yüzlerinin peşinde koşan biri olarak bir şehirde bunu en kolay bulacağım yerlerin pazarlar olduğunu düşündüğüm için bir günümü Fas’ın ünlü pazarlarına ayırıyorum. Pazarlara “suuk” (suok) diyorlar. Yerliler de turistler de genellikle pazarlardan alışveriş ediyor. Keşfe Jemaa el-Fnaa’dan başlıyorum ve kendimi her biri nereye gittiği belli olmayan dar sokaklara atıyorum. Labirent gibiler. Nereye çıktıkları belli olmadığı gibi bazen de hiçbir yere çıkmayabiliyorlar. Pazarlar bu dar sokaklarla, geçitlerle birbirine bağlanıyor. 

   Her bir pazar, satılan mallarla anılıyor. İlk durağım Souk Haddadine... Burada en çok renkli camlardan yapılmış lambalar, metal eşyalar var. Kapalıçarşı'yı hatırlatıyor. Buradan, en önemli pazarlardan biri olan Souk Semmarine'ye doğru ilerliyorum. Taşlarla donanmış terlikler, kaftanlar, mücevherler, halılar ve çeşit çeşit deri eşyaların hepsini burada bulabiliyorsunuz. Pazarda kokudan başı dönüyor insanın. Hindistan'ın baharat pazarlarına benzer bir kokusu var. Biraz malzemelere bakıp biraz sohbet edip fırsat buldukça fotoğraf çekmeye çalışıyorum. Fotoğraf açısından zor bir yer. İnsanlar fazla fotoğraf çektirme eğiliminde değiller.

   Bol Şekerli Nane Çayı Eşliğinde Sohbet

   Arada kaybolur gibi olsam da sorduğum kişiler beni doğruca pazara ulaştırıyor. Marakeş'in bir zorluğu da İngilizce yerine Fransızca'nın ağırlıklı konuşulması. Turistik mekânlarda İngilizce bilenler bulunsa da sokaktaki insanlar daha çok Fransızca biliyorlar. Gelmeden birkaç Fransızca kelime öğrenmekte fayda var. Arapça'dan ortak birkaç kelime hayatımı kurtarıyor. Fotoğrafını çekebilir miyim, diye takipte kaldığım yaşlı amcanın peşinde dolanırken birden sokakların tenhalaştığını fark ediyorum. Yürürken pazardan uzaklaşmış, dar sokakların karmaşasında kaybolmuş buluyorum kendimi. Birilerine sormanın en iyi fikir olduğunu düşünüp kapı önünde dolanan yaşlıca birine yolu soruyorum. Ama o, beni oturtup elime bir nane çayı tutuşturuyor. Bol şekerli nane çayı eşliğinde 5-10 kelimeyle anlaşıp muhabbet etmeye çalışıyoruz. Evdeki genci yanıma verip beni ana caddeye kadar çıkarttırıyor.

   Sonraki durağım Rahba Kedima... Egzotik pazarda baharatlar, otlar ve doğal kokular ağırlıkta. Renk cümbüşü içerisinden kendimi bir sonraki durağa atıyorum: Souk Cherifia... El yapımı danteller, havlular çeşit çeşit... Souk Smata ise Fas'ın ünlü babuşlarını yani terliklerini bulabileceğiniz yerlerden biri. El yapımı terlikler rengârenk. Dolandığım pazarlarından başka Souk Fekharine'de çömlekler, Souk Seffarine'de pirinçler, Souk Chouari'de halılar, sedir ağacından malzemeler ağırlıklı satılıyormuş. Pazarlar, sabah 8.30'dan akşam 9.00'a kadar açıklar genelde.

   El İşçiliğinin En Güzel Örnekleri

   Bir günümü de tarihî yerleri gezmekle geçiriyorum. Muhteşem Kutubiye Camisi (Koutoubia Mosque) hemen Jemaa el-Fnaa'nın yanı başında. Paris'in Eyfel'i gibi, minaresi şehrin her yerinden gözüküyor. Bin Yusuf Medresesi'nin bezemeleri göz kamaştırıcı. 14 yılda tamamlanan, el işçiliğinin en güzel örnekleri barındıran Bahia Sarayı'nı görmeden ayrılmayın Marakeş'ten. Bahia kelimesi "muhteşem, harikulade" anlamına geliyormuş.

   Saadi mezarları, Timmel Cami, Badi Sarayı (El Badi Palace), Marakeş Müzesi şehrin diğer kaçırılmaması gereken yerleri. Bir de avlular içine gizlenmiş bahçeleri, özenle döşenmiş riadları (bir çeşit konak) ve meraklısı için tabakhaneleri görmenizi tavsiye ediyorum. Şehrin muhteşem kapılarından birinden geçerek ayrılıyoruz Marakeş'ten. Yine tüm güzellikleri görmeye yetmeden dönüş vakti geliyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   Deniz Deniz

   Fotograflarınız hikayenizle muhtesem bir sunum olmuş🙏

   Yorum Yap

   Fas hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam