Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Tüm Zamanların Şehri: Venedik

   Kanalları, mimarisi, festivalleri, gecesi ve gündüzüyle dünyanın en özel ve en güzel şehirlerinden biri: Venedik!

   Venedik’te Nasıl Yaşanır?

   Yüzlerce yıllık bir kültür başkenti; tarihin en önemli ticaret ve finans merkezlerinden biri; İtalya'nın ve hatta dünyanın en özel ve en güzel şehirlerinden Venedik. Neler yapılır, ne yenir, neleri görmek gerekir diye sıralamanın artık anlamsız kalacağı bu eşsiz şehir için, “Venedik nasıl yaşanır?” sorusunun cevabını arıyoruz. Kanallarıyla ünlü bu şehirde evlerin kapıları kanallara açılıyor, postacılar bile evleri sokaktan değil kanaldan bulabiliyor. Bizim anladığımız açıdan sokaklarsa neredeyse formaliteden. Yolunuzu sokaklar vasıtasıyla bulmak, hatta bu sokaklarda rahatça yürümek imkânsız. Bazıları 50 cm gibi komik genişliklerde olduğu için ulaşım için herkes kanalları kullanıyor.

   Köprüler de en az kanallar kadar ünlü. Şehir 416 köprü tarafından birbirine bağlanan 118 adacık üzerine kurulu. Bu köprülerin en ünlüleriyse Rialto, Scalzi ve Accademia. Köprülerin bir de manevi değeri var. Venediklilerin inancına göre, gondolla köprü altından geçerken öpüşen çiftler, sonsuza dek birlikte ve mutlu olurlar!


   13. yüzyıldan beri düzenlenen Venedik Karnavalı tam 40 gün sürer ve tüm Venedik halkı rengârenk maskeleriyle eğlencenin tadını çıkarır.

   Karnaval Şehri Venedik

   Venedik ile özdeşleşen, hem estetik değeri hem de gizemli görünümüyle birçok sinema yapımında karşımıza çıkan ünlü Venedik maskelerini hatırlarsınız. Bu maskelerin binlerce yıllık bir mazisi olduğu, Pagan tanrılarını sembolize ettiği, Roma İmparatorluğu’nda benzerlerine çok sık rastlandığı ve geçmişinin binlerce yıl geriye uzandığı biliniyor. Bilinen bir diğer özelliği de ilk olarak baharın gelişini kutlamak amacıyla düzenlenen, daha sonraları zenginleşerek kapsamı genişleyen, dünyanın en ünlü organizasyonlarından tarihî Venedik Karnavalı’nın ayrılmaz bir parçası olmaları. Bugün hediyelik eşya olarak da büyük değer taşıyan ve her biri birer sanat eseri güzelliğindeki maskeler, o yıllarda festival boyunca halk arasındaki sınıf ayrımını ortadan kaldırmak ve tüm şehir halkını birbirine yakınlaştırmak adına kullanılırmış.

   Gerçek Turist Şehri

   Araştırmacıların iddiasına göre 20-30 yıllık bir periyotta Venedik’in yerlisi diye bir kavram olmayacak. Çünkü şehrin sakinleri her geçen gün Venedik’i terk ediyor ve belki de 2030’lu yıllarda şehir yalnızca turistler tarafından ziyaret edilen bir açık hava müzesi hâline gelecek. Bugün durum buyken, bir zamanlar Venedik, yaşam alanı olarak lüksün ve ihtişamın her adımda hissedildiği gerçek bir cazibe merkeziymiş. Şehirde 450 sarayın yer aldığını belirtmek, bu ihtişama dair bir fikir verecektir. Bunun en önemli nedeni, Venedik’in yüzyıllar boyunca dünyanın en önemli tüccarlarına ve bankerlerine ev sahipliği yapması. Tarihin akışında önemli rol oynayan birçok büyük ailenin yolu bir dönem Venedik’ten geçmiş ya da doğrudan Venedik kökenli aileler tarih sahnesinde önemli rol oynamış.

   Venedik’in bugünkü nüfusu yalnızca 66.000 civarında ve bu nüfusun büyük bir çoğunluğunu yaşlılar oluşturuyor.Her ne kadar bunca evle iç içe olması insanda şüphe uyandırsa da Venedik’te denize girmek son derece güvenli. Dahası Venedik’te çeşme suları dahi içilebilecek kalitenin üstünde. Suya değer veren bir halk değil mi?

   İlklerin Şehri

   • Dünyanın modern anlamdaki ilk kumarhanesi 1638’de Venedik’te açılmış. • İlk modern sigorta poliçesi de ticaret malları ve gemilerin sigortalanması yoluyla yine Venedik’te düzenlenmiş. • Bilinen ilk kadın üniversite mezunu da Venedik’ten, tarih: 1638. • Dünyanın belki ilk değil ancak en eski cafesi de Venedik’te: 1720 yılından günümüze dek faaliyetine devam eden Cafe Florian.

   Garip Yasaklar

   • Venedik’te bisiklete binmek yasak. Nedenini anlamak şehri görünce çok da zor olmuyor. O kalabalıkta ve o daracık sokaklarda bırakın bisiklete binmeyi neredeyse yürümek bile imkânsız! • Bir diğer garip yasaksa güvercin beslemek! Güvercinleri sevin, St. Marco Meydanı’nda avucunuzu açın ve konmalarını bekleyin ancak asla beslemeyin.

   Kanalların Diğer Yüzü

   Kanallar, Venedik’in gündelik yaşantısını şekillendiren, şehre bambaşka bir görsellik katan ve Venedik’i benzersiz bir deneyim hâline getiren en önemli unsur olarak öne çıkıyor. Venedik denizle iç içe bir şehir. Öyle ki yılın belli dönemlerinde yaşanan gelgit nedeniyle şehri tamamen su basıyor! Bu durum turistler için ilginç olsa da şehir halkını canından bezdirecek seviyelerde olabiliyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Venedik hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam