Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Trollerin Sivri Dili, Trolltunga'ya Yolculuk

   Trolltunga’yı, yani o ikonik sivri kaya parçasını fotoğraflamak, onun üzerinde yürümek, hatta ucunda oturmak beni hep cezbetmişti.

   Trollerin Sivri Dili, Trolltunga'ya Yolculuk
   Levent Özçelik
   Trendy

   05.02.20

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Trolltunga yolculuğu üç bölümden oluşur:

   1 - Gitmek konusunda emin miyiz?
   2 - Hay aksi, nereden geldim buraya? Şimdi dönsem de saçma olacak!
   3 - İyi ki gelmişim, olağanüstü bir manzara ve adrenalin...

   Bir gün önce Bergen’de havayı kontrol ettikten sonra Trolltunga’ya gitmeye çoktan karar vermiştim. Oslo ve Bergen’in ardından Trolltunga, önceki geceler ile kıyaslandığında oldukça farklı ve zorlu bir deneyim olacaktı. Doğa ile başbaşa, araç yok ve tek ulaşım aracı bacak kaslarınız!

   ​10 bin yıl önce Precambrian anakarasının uzantısı olarak oluşan bu kayaya, şeklinden dolayı Trolltunga yani Troll Dili diyorlar. Norveç’in Odda şehrine bağlı olan bu yer aynı zamanda Avrupa’nın en zorlu yürüyüş rotalarından biri olarak biliniyor. Anlayacağınız Buzul Çağı’ndan sonra, buzulların dağları aşındırması ve derin bir vadi oluşturmasıyla şekillenen, deniz suyunun bu boşlukları doldurması ile oluşan fiyortların tepesine doğru yapılan bir yolculuk bu.

   Avrupa’nın En Zorlu Rotalarından Biri

   Erkenden yola çıkabilmek için Odda yakınlarında bir otelde kaldım. Odda, fiyort kıyısında birbirini takip eden küçük yerleşimler arasında kalmış bir şehir. Doğa ile iç içe, sakin ve yaz aylarında bile oldukça serin bir yer tahmin edilebileceği gibi. Sabah saat 05:00 gibi otelden ayrılmam gerekiyordu. Ana yoldan ayrıldıktan sonra zikzaklar çizerek tepeye doğru çıkan oldukça zor bir otomobil yolu karşıma çıkıyor. Yukarıda yazdığım gibi, Trolltunga rotası 27 kilometrelik, inişli çıkışlı yürüyüş rotasıyla Avrupa’nın en zorlu rotalarından. Aracınızı park ettikten sonra ortalama 4-5 saatlik zorlu bir yürüyüş parkuru sizleri bekliyor olacak. Dolayısıyla sabah erkenden yola çıkamazsanız geceyi orada kamp yaparak geçirmeniz gerekebilir. Aracınızı otoparka bıraktıktan sonra shuttle sizi parkurun en başına bırakıyor. Bu andan itibaren artık bir başınasınız. Kimi zaman düz bir patika olan rotanın önemli bölümünde patika bile yok. Hatta bir bölümü kaya parçalarının üzerinde geçen zorlu bir yürüyüş parkuru burası. Ancak yolda karşılaşacağınız görüntüler inanılmaz; fiyortlar, göller, karla kaplı dağlar, adım başı nehirler, dereler, şelaleler... Bu yolculuğun en güzel taraflarından biri ise yol boyunca dağlardan inen buz gibi suları içebilmeniz.

   Uzun bir yürüyüş sonrası hedefe ulaşma anı ise tahmin edilebileceği gibi sıra dışı bir his. Önce Trolltunga’nın karşısında bir kayaya oturup o sivri kaya parçasını izleyerek soluklanıyorum. Sonra uzun zamandır planladığım anlar başlıyor. Önce birkaç açıdan Trolltunga’yı fotoğraflıyor, sonrasında ana kaya parçasından inerek kayanın en sivri ucuna oturarak, o toplasan bir kaç dakika sürecek yalnızlık başlıyor. Bir kopuş, tek başınalık anı, bu süreyi hesaplayamıyorum; zaten zaman yok, zamana ait olmadığınız bir an gibi “o an”.

   Yine aynı rotadan dönüyorum. Garip bir duygu, giderken hissetmediğim duygular var. Giderken tek hedefim Trolltunga’ya ayak basmak olduğundan olsa gerek; bu kez bambaşka şeyler düşünerek dönüyorum. Eğer Troller efsane değillerse ve gerçekten buralarda yaşamışlarsa kim bilir neler olmuştur, neler yaşanmıştır, hatta söylenildiği gibi hâlâ bizi izliyorlar ve bizi istemiyorlarsa… Eh gerisi de bana kalsın… 😊

   Troller

   İskandinav Mitolojisi’nde anlatılan Trolller tek bir çeşit değil. Bazıları yüzlerce yıl önce yaratılmış efsanelere yansırken bazıları da kuzey ülkelerinde kimi yazarların kaleme aldığı Orman trolü, dağların trolü, üç başlı troll, savaş trolü (bu trolle sadece “Yüzüklerin Efendisi” adlı kitapta tanıştık) ve genelde çocukların bildiği ve sevdiği trolller olan Moominler gibi farklı hikâyelerde ortaya çıkmış...

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam