Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Tilki Kuyruğu Peşinde; Tromso

   İnsanın hayatta kendisini hayal âleminde hissettiği, rüyalarında tekrar tekrar yaşadığı, hiç bitmesin istediği ve bir mucizenin gerçekleştiği bazı anlar vardır. Kuzey Işıkları’nı izlemek tam da böyle bir deneyim.

   Tilki Kuyruğu Peşinde; Tromso
   Hilal Kılıç
   Trendy

   08.11.19

   Nasıl olmasın ki; bir kere yılın sadece belirli dönemleri (çoğunlukla Ekim-Mart arası) gözlenebiliyor, bahsettiğimiz dönemler kış mevsimine denk geliyor ve gözlem yapabilmek için havanın açık olması şart. Güneş patlamalarının da yoğun olması gerekiyor ki Kuzey Işıkları (Aurora Borealis) oluşabilsin. Tüm bu şartların seyahat edeceğimiz zaman aralığında ayarlanabilmesi lazım, bu da tüm gezegenlerin aynı hizaya dizilmesi gibi bir durum oluyor.

   Kuzey Işıkları nedir, ne değildir, nasıl oluşur gibi konuları bu yazıda anlatmayacağım zira bu başlıklarda internette bilimsel ya da herkesin anlayabileceği dilde yazılmış binlerce kaynak var, oradan ulaşabilirsiniz. Onun yerine ben bu yazıda Kuzey Işıkları’nı izleyebileceğiniz yegâne şehirlerden biri olan Tromso’yu anlatacağım.

   Tromso Nerededir?

   Tromso, Norveç’in kuzeyinde arktik kutup dairesi içinde kalan (yani baya kuzeyde), yaklaşık 70.000 kişilik kasaba tadında bir şehir.

   Nasıl Gidilir?

   Türkiye’den Tromso’ya direkt uçuş yok bununla birlikte Stockholm, Oslo, Göteborg gibi şehirlerden direkt uçuş bulunmakta. Ben yolculuğumu İstanbul-Oslo, Oslo-Tromso olarak planladım, iyi ki de öyle yaptım. Bu sayede Oslo’yu da görmüş oldum, o da başka bir yazının konusu artık.   Tromso’da Yapılacaklar

   Şehir Merkezi

   Tromso küçük küçük bir sürü adacıktan oluşan bir şehir. Şehir merkezi 2 katlı renkli klasik Norveç evlerinden oluşuyor. O kadar küçük ki tüm şehir merkezini yarım saatte gezmeyi bitirebiliyorsunuz. Bu açıdan bakınca şehir merkezinde çok fazla yapılacak şey yok gibi gelebilir; ancak Tromso zaten doğası için ziyaret edilesi bir şehir. Şehir merkezinde yapılabilecek bir diğer aktivite de karşı adadaki her noktada karşınıza çıkan arktik katedral ziyareti. Şehri karşıdan görmek için güzel bir seçenek oluyor.

   Fiyortları Gezmek İçin Boat Trip

   Sevimli şehir merkezini dolaştıktan sonra meşhur Norveç fiyortlarını görmek için limandaki tekneler ile 2 saatlik bir tura çıkabilirsiniz.

   Balina Safarisi

   Norveç hepimizin malumu balıkçıları ile meşhur bir memleket olduğu için balina safarisi de düzenlenmekte. Eğer balina geçiş mevsimi ise böyle bir tura da katılabilirsiniz.

   Kızak Turları

   Diğer bir gündüz aktivitesi ise; şehir merkezindeki “tourist info” noktasından alacağınız biletler ile katılabileceğiniz Dogsleeding ya da Reindeersleeding olarak geçen Ren geyiği ve husky kızak turları. Bu turlarda şehir merkezinden kalkan bir otobüsle köpeklerin olduğu yere gidiyorsunuz. Kısa bir bilgilendirme sonrası sizi 2 kişilik gruplara ayırarak birer rehber tayin ediyorlar. Rehberler ile 30 dakikalık bir kızak sonrası tekrar toplanma noktasına geliyorsunuz. Ve birlikte tur yapmış olduğunuz köpekler ile turun en güzel zamanlarını geçiriyorsunuz. Bu turlar sami çadırında yemek ve kızak sırasında giyeceğiniz koruyucu kıyafetler dahil olarak yapılıyor.

   ​Not: Tur alanına gitmeden önce köpeklere kıyamadığımız için oldukça çekincelerimiz vardı ancak orada oldukça sağlıklı olduklarını ve son derece iyi bakım şartları altında olduklarını görünce bu endişelerimiz sona erdi.

   Kuzey Işıkları


   Samilere göre gökyüzünde yaşayan tilkinin kuyruğunu sallaması ile oluştuğuna inanılan Kuzey Işıkları pek çok kişi için Tromso seyahatinin ana nedeni. Peki Kuzey Işıkları’nı nasıl izleyebiliriz?

   Bir kere Tromso şehir merkezinde akşam sokaklara çıkarak Kuzey Işıkları’nı izlemek mümkün değil. Zira yapay aydınlatmalar yani sokak lambaları ya da evlerin ışıkları Kuzey Işıkları’nı görmenize engel oluyor. Bunun için şehir ışıklarından olabildiğince uzaklaşmak gerekiyor. Bu amaçla şehrin her yerinde tur ilanları görmek mümkün.

   • Tourist info ve her yerde ilanını göreceğiniz turlara katılabilirsiniz. Bu turlar sizi belli bir saatte alıyor, şehirden olabildiğince uzak, ışıkları görebileceğiniz yerlere götürüyor. Ancak hava kapalıysa eliniz boş dönmek gibi bir risk mevcut.

   • Tüm riskleri sıfırlamak için düzenlenmiş küçük uçaklar ile bulutların üzerinden Kuzey Işıkları’nı izleyebileceğiniz turlar da mevcut ancak oldukça pahalı bir seçenek.

   • Son seçenek ise; şehrin dışında bulunan kasabalarda ev kiralamak. Türk Lirası’nın oldukça değer kaybettiği günlerde bu seçenek bizim için en makulü oluyor. Hem Norveç’in küçük sevimli bir kasabasında yaşama şansı elde ediyoruz hem de dilediğimiz zaman elimizde çayımız, kahvemiz ile pencereden tilkinin kuyruk sallamasını izliyoruz.

   Kısa Kısa

   • Şehrin içi oldukça küçük olsa da farklı adalara geçecekseniz otobüs kullanmanız gerekecek. Bileti şoförden alabildiğiniz gibi eğer öğrenci kimliğiniz var ise yaşınız kaç olursa olsun yarı fiyatına kadar olan öğrenci indiriminden yararlanabiliyorsunuz.

   • Kuzey Işıkları’nın yoğunluğunu, o akşam görüp göremeyeceğinizi ya da önümüzdeki dönemlerin tahminlerini Aurora isimli aplikasyonu telefonunuza indirerek takip edebilirsiniz.

   • Kuzey Işıkları’nı telefon ile çekmek maalesef mümkün değil, uzun pozlama gerektiriyor. Ancak bunun için de yazılmış olan aplikasyonları telefonunuza indirerek kamera taşıma derdinden kurtulabilirsiniz. Tamam dijital makine kadar iyi değil; ama benim fotoğraflarıma bakacak olursak hiç yoktan iyidir.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Tromso hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam