Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Taş ve Çiçeklerin Büyülü Buluşması: Eski Foça

   Antik Çağ’dan günümüze taş evleri ve çiçekleriyle insanları büyüleyen İyonya’nın en önemli şehri Foça, günümüzde de Ege sahillerinin en önemli merkezi konumunda.

   Antik Çağ’dan Miras

   Mavi bayraklı koyu, limanında demirli balıkçı tekneleri ve dillere destan gün batımı manzarasıyla sakinlik arayan gezginlerin uğrak yeri olan Foça, huzurun ön plana çıktığı bir tatil beldesi. Hatta öyle ki Foça’yı sevenler Ege’nin en sakin ve tembelliği en zirvede yaşayabilecekleri beldesi olarak kabul ediyorlar bu özerk bölgeyi.

   Kültürler Arası Köprü

   Türk Rivierası olarak kabul edilen ve Antalya’dan başlayıp İzmir’e kadar uzanan bölge içerisinde yer alan Foça İyonların Ege sahillerinde kurduğu 12 kentten biri. Antik Çağ’da bir koloni devleti olan Foça, denizcilikteki başarısı ve kültürler arasında köprü kurması nedeniyle dönemin en önemli limanlarından biriydi. Bulundurduğu güçlü filosu sayesinde uzak diyarlara yelken açan Foçalılar İspanya'nın doğu kıyılarına kadar gitmiş ve kültürler arası alışveriş sağlamıştır.

   İçsel Yolculuğun Adresi

   Eski Foça turizm yağmacılarından kendini korumayı başarmış bir yazlıkçı kasabası havasıyla huzurun adresi aslında. Taş evlerle dolu sokakları sizi Antik Çağ’a İyonya’ya götürürken dinginleştiren çiçek kokuları, bir tablonun içerisindeymiş gibi hissedeceğiniz gün batımı manzarası; yorgunluk atmaya, içe dönmeye, şehrin keşmekeşinden kurtulmaya ve içsel bir yolculuğa çıkmaya davet ediyor.

   Akdeniz Foklarının Yuvası

   Çandarlı ve İzmir Körfezi arasında üç tarafı denizle çevrili bir yarımadaya kurulan Foça, nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının da yuvası. Kıyılardaki betonlaşma yüzünden koloni hâlinde yaşayıp çoğalamayan Akdeniz fokları için kalan son birkaç yaşam alanından biri de Foça’daki Siren Kayalıkları. Akdeniz foklarının dünyada yaşayabileceği dört bölgeden biri olarak kalan Foça’nın Antik Çağ'daki adı olan "Phokaia" da bu fok türünden geliyor.

   Küçük Deniz Limanı
   Avrupa’da tarihî mirası korumak için "Old Town" dedikleri ve eski şehirlere dokunmayıp yerleşimi şehrin dışına taşıma alışkanlığının bir karşılığı gibi Eski Foça. Zaten bu nedenle Yeni Foça daha çok modern bir kasaba görünümünde. Küçük Deniz olarak bilinen limanda rengârenk boyanmış balıkçı teknelerinin eşsiz cümbüşüne tanık olup Reha Midilli Caddesi’nde eski kapı ve pencereleriyle tarihe tanıklık eden taş evleri görmek sizi zamanda bir yolculuğa çıkarıyor.

   Beşkapılar Kalesi
   Beşkapılar Kalesi Antik Çağ’da hem şehri hem de içinde bulunan Athena Tapınağı ile Kybele Açık Hava Tapınağı'nı korumak için inşa edilmiş. Kaleye adını veren ve eski zamanlarda şehre giriş için kullanılan 5 ayrı kapı da kalenin kendisi kadar meşhur. Günümüzde kalenin kapıları daha çok incik boncuk tezgâhlarının kurulduğu birer küçük pazar olarak kullanılıyor.

   Kozbeyli Köyü
   Eski Foça’ya gidip Kozbeyli Köyü’ne uğramadan olmaz. Çünkü bu köy, Foça’nın minyatürü gibi. Dokusunu olduğu gibi koruyan taş evleri, restore edilmemiş orijinal hâlleriyle Kozbeyli’de görmek mümkün. Ayrıca köyün meydanında bulunan "Şakir’in Yeri" kahvesi mola vermek için ideal.

   Küçük Deniz Limanı

   Beşkapılar Kalesi

   Kozbeyli Köyü

   Leziz ve Mavi

   Foça Plajları
   Foça’nın en ünlü plajı kuşkusuz Hanedan Beach. Ancak Sazlıca Plajı, Mavi Bayraklı Voodoo Beach ve Mambo Beach Club’da beldenin rağbet gören plajları. Plajlara giriş 15 ile 30 TL arasında değişiyor.

   Sakızlı Dondurma
   Foça’da ne yiyip ne içelim diyecek olursanız, sorunun cevabı basit. İzmir’in bir ilçesi olduğundan sabah kahvaltısı için İzmir'e has gevrek ve Boyoz yiyebileceğiniz fırın ve kafeler bolca mevcut. Ama Dibek Kahve’de eski usul hazırlanan kahveden yudumlamadan Foça’dan dönülmez. Ayrıca Giritli Nazım Usta’nın doğal sakızlı dondurması da dillere destan bir lezzet. Tabii tüm restoranlarda Ege’nin zeytinyağlılarını ve deniz ürünlerini de bulabilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   2

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (2)

   Cenk Bilgiç

   İzmir' e yakınlığı ile muhteşem bir yer..

   lion_piva_travel

   gayet açıklayıcı bir yazı olmuş emeğinize sağlık

   Yorum Yap

   İzmir hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam