Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Tarihiyle Kültürüyle İlgi Çekiyor, Gözler Lviv'in Üzerinde

   Son zamanların çok tercih edilen seyahat noktalarından olan Lviv, neden daha önce görmedim dedirtecek bir şehir.

   Ukrayna’nın batısında, Polonya sınırına yakın bir konumda yer alan Lviv, ülkenin en önemli kültürel merkezi. Bu ünvanı fazlasıyla hak eden Lviv, otantizmin ve sanatın buluştuğu her sokağıyla sizi büyüleyecek hazinelere sahip. 

   Ukrayna’nın 7. büyük şehri olan Lviv, geçmişte önemli bir ticaret merkeziydi. Karadeniz ile Orta Avrupa arasındaki ticaret yolu üzerinde konumlanan şehir hâliyle çok kültürlü ve kozmopolit bir yapıya sahip oldu. 1250’lere dayanan eski bir tarihe sahip olan Lviv’de, Polonya, Avusturya, Macaristan’ın ve Ermeni kültürünün etkileri şehrin mimarisi ve hayat tarzına yansımış hâlde. 

   İlk bakışta ise göze çarpan şey sizi geçmişe götürmeye kararlı olan arnavut kaldırımlı sokaklar ve taş evler. Mimarisinde Rönesans ve Barok dönem stillerinin baskın olduğu, tarihî eski şehir bölgesinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldığı Lviv’in sokaklarında gezerken tarihin tozlu değil adeta görkemli bir sayfasından fırlamış olan katedrallere, kiliselere, anıt yapılara rast geldiğinizde bu yapıları uzun uzun seyre dalacaksınız.

   Şehrin Kalbi: Market Square (Rynok Square) 
   Lviv’in merkezi olan bu meydan, hem gezginler hem de yerel halk için ortak bir buluşma noktası. Sabah akşam cıvıl cıvıl olan, sokak müzisyenlerinin performansları gibi etkinliklerle tarihî dokusuna bambaşka bir hava katılan meydan, çevresinde bulunan Rönesans ve Rokoko mimari tarzını yansıtan evleriyle de gerçek bir tarihî hazine. Meydanda ulaşabileceğiniz Neptün, Adonis, Diana ve Amphitrite çeşmeleri de incelikli ve zarif duruşlarıyla meydanın güzelliğine güzellik katıyorlar. 


   Belediye Binası (City Hall)

   Bir diğer muazzam manzara Lviv Belediye Binası’nın (City Hall) kulesinde. Hâli hazırda dışarıdan bakıldığında da oldukça görkemli ve estetik bir yapı olan binanın kulesine çıkmak High Castle Tepesi’ne çıkmaktan daha zor desek abartmış olmayız. Kulede önce bilet gişesine ulaşabilmek için 103 basamaklı bir merdivenleri çıkmanız gerekmekte ve macera burada daha yeni başlıyor. Gişeden sonra çıkılacak daha 305 basamağın daha olduğunu biz söylemiş olalım. Formunuza göre kuleye çıkıp çıkamayacağınızı siz tahayyül edin. Bu zorlu parkurun ardından yorgunluğunuzu unutacak ve Lviv’in en yüksek noktasından bu zarif, sempatik ve şık şehrin akıp giden dinamizmini keyifle seyredeceksiniz.

   Katedrallerin İhtişamı
   Şehrin mimari alanında göz dolduran yapılarının büyük bir kısmını da katedraller oluşturuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 18. yüzyıla ait St. George Katedrali, kumtaşı oymalarında baktıkça yeni detaylar keşfedeceğiniz Boim Şapeli, 14-15. yüzyılı işaret eden romanesk-gotik üslubu ve galiçya tarzını yansıtan Ermeni Katedrali mutlaka görmeniz gereken tarihî ve görkemli yapılar.  

   Ermeni Katedrali’nin bulunduğu sokak, aynı zamanda şehrin Ermeni kültürünü ve birikimini yansıtan Ermeni Sokağı olarak da bilinen Virmenska Sokağı. Taş evleri, kafe-restoranları ve sanat galeriyle işlek bir sokak olan Virmenska, şehrin en eski halklarından olan Ermenilerin zanaatlerini de yansıtan dükkânlara sahip. 

   Lychakiv Mezarlığı
   Lviv’in bir diğer önemli noktası Lychakiv Mezarlığı. 1500’lerden itibaren Lviv’in tüm önemli kişiliklerinin edebi istirahatgâhı olan mezarlık, Paris’teki meşhur Pere Lachaise’in muadili olarak gösteriliyor.

   Büyüleyici mimari dokusunun, şehir hayatının yanı sıra Lviv, bir de ülkenin ve doğu Avrupa’nın en eski şehir parklarından birine sahip. Ivan Franko Parkı, şehrin büyüsüne bir de doğanın huzurunu eklemek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden.

   Filarmoni orkestrası, sanat galerileri, tiyatro binalarıyla kültürel ortamın oldukça hareketli olduğu Lviv’de bir akşamınızı Ulusal Opera ve Bale’nin bir gösterisine ayırmayı ihmal etmeyin. 2000’e yakın sayıda kafesiyle retro ve şık bir çehreye sahip olan şehir her sokağıyla sizi büyülemeye hazır hâlde. İkinci Dünya Savaşı döneminde Polonya sanat çevrelerinin müdavimi olduğu, Rynok Meydanı’nda bulunan Cafe Atlas, hem tarihî hem de kültürel atmosferi size yaşatacak yerlerden biri.

   Biri Festival mi Dedi?
   Lviv’de eğlencenin ve kültürel etkinliklerin sınırı yok. Yıl içinde 50 adet festivale ev sahipliği yapan şehirde yaz kış demeden dolu dolu geçireceğiniz bir tatil mümkün. Yazın Leopolis Caz Festivali ve halk dansları festivali olan Etnovyr, Mayıs başında şehir gününün kutlandığı Lviv City Day ve Eylül ayında gerçekleşen Çağdaş Sanat Günleri bunlardan sadece birkaçı.

   High Castle Tepesi

   Lviv’e şöyle bir tepeden bakıp bu tarihî hazineye hayran kalmak için çok güzel 2 şeçeneğiniz olacak. Birincisi şehrin kuzeydoğusunda yükselen High Castle Tepesi. 14. yüzyılda inşa edilmiş bir kalenin harabeleri üzerinde yükselen tepe, muhteşem bir Lviv manzarası için adeta biçilmiş kaftan. Helezon şeklinde ve kimi zaman zorlaşan yokuşlarla çıkılan High Castle Tepesi, zorlu parkuruna rağmen eşsiz bir mükafat misali manzarasıyla akıllarda yer edecek cinsten.

   Leziz Lviv

   ​Tipik Slav mutfağı özelliği gösteren Lviv mutfak kültürü et ağırlıklı ve mantar, patates gibi yan malzemelerle harmanlanan leziz tariflere sahip. Pyrizhky, varenyky, borscht gibi geleneksel yemeklerin tadına mutlaka bakmalısınız. Bu geleneksel lezzetleri bulabileceğiniz birçok restoran hâli hazırda mevcut fakat bizim tavsiyemiz, Rynok Meydanı yakınında konumlanan Baczewski olacak. Eğlenceli canlı müzik eşliğinde keyifli bir gece geçirmek ve yine yerel tarifli yemek ve içeceklerin tadını çıkarmak için Pravda Beer Theatre not edilmesi gereken bir Lviv deneyimi.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Ukrayna hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam