Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Tapınakların Diyarı Butan

   Yeşil, sakin ve huzurlu Butan'da mistik bir inanç yolculuğu…

   Çin’in ve Hindistan’ın arasındaki küçük bir toprak parçası üzerinde, kültürü ve korumaya çalıştığı değerleriyle kocaman bir dünya olan Butan Krallığı, gezegenimizin çok az yerinde hissedilebilecek güçlü bir maneviyat duygusuyla dolup taşıyor. Hemen hemen her dağında hatta her köyünde karşılaşabileceğiniz çok sayıda dini yapıyla çepeçevre sarılmış olan bu mistik ülke zamanın, mekânın ve alışageldiğimiz dünya düzeninin dışında, farklı bir yer. Dingin ve belki biraz da masalsı. Yerçekimine meydan okuyan, kimileri dağların içine kimileri yüksek zirvelerin yanı başına kimileri de usul usul akıp giden nehirlerin kıyısına kurulmuş dini merkezler, halkın ibadet ettiği mekânlar olmanın yanında onların sosyal ve kültürel hayatlarının da bir parçası.

   Kaplan Yuvası’na Sihirli Bir Yolculuk

   Ülkenin Kaplan Yuvası anlamına gelen ve gezginler tarafından en çok ziyaret edilen manastırlarından biri olan Taktsang (Paro Taktsang), altın kaplamalı kubbesi, renkli bayrakları, altından yapılma dua tekerlekleriyle büyüleyici bir güzelliğe sahip. Paro Vadisi’nin üst kısmında deniz seviyesinde 3120 metre yüksekte inşa edilmiş bu yapıyı diğer ibadet yerlerinden ayıran nokta, Butan halkının Budizm’le tanışmasına vesile olan Guru Rinpoche’nin, IIX. yüzyılda bugün tapınağın olduğu yerdeki bir mağarada ibadet ettiğine inanılması. Dikey bir uçurumun kenarına inşa edilmiş olan Kaplan Yuvası’na ulaşmak için iki saatlik bir tırmanış yapmak gerekiyor ama ardıç, çam ve ormangülü ağaçlarının arasında uzanıp giden yol insanın hiç bitmemesini isteyeceği kadar keyifli.

   Mutluluk Sarayı’na Hoş Geldiniz

   Butan hakkında en ilginç detaylardan biri, ülkenin gelişmişlik ve refah seviyesini gayri safi milli mutluluk olarak adlandırılan bir değerle ölçümlemesi. Bu nedenle Pho Chhu (baba) ve Mo Chhu (anne) Nehirleri’nin birleştiği yerde bulunan görkemli Punakha Dzong’un “Büyük mutluluk veya mutluluk sarayı" olarak anılması insana garip gelmiyor. Ülkedeki en büyük ve en eski ikinci manastır olan yapı, 1637-1638 yıllarında inşa edilmiş. 1955 yılına dek ülkenin idari merkezi olarak hizmet veren Punakha Dzong, rengârenk süslemeleriyle göz kamaştıran, hayranlık uyandıran ahşap oymalarıyla büyüleyen, etkileyici bir manastır. Manastıra ulaşmak için üzerinden geçilen tahta köprü ise dünyanın en uzun ikinci asma köprüsü olarak görülmeye ve fotoğraflanmaya değer bir Butan mimarisi örneği.


   Doğurganlık Tapınağının Çılgın Keşişi

   Chimi Lhakhang Manastırı, Punakha bölgesindeki yuvarlak bir tepenin üzerinde konumlanmış bir diğer ünlü dini yapı. “Doğurganlık Tapınağı” olarak da adlandırılan Chimi Lhakhang, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler tarafından ziyaret ediliyor. Manastıra bu ulvi anlamı yükleyen şahıs ise Drukpa Kunley isimli Budist bir keşiş. Budizmi tabiri caizse biraz daha anlaşılır ve keyifli kılmak için tüm ülkeyi gezen bu keşiş, bu esnada pek çok Budist tarafından kınanmayı göze alarak cinselliği ön planda tutan farklı bir yol izlemiş. Zaten lakabı da İlahi Çılgın Adam olarak günümüze dek ulaşmış. Tapınağı diğer Butan dini yapılarından farklı kılan şey, çocuk sahibi olmak isteyip de dünyanın her yerinden Chimi Lhakhang’ı ziyaret eden çiftlerin karşı karşıya kaldıkları dini ritüeller. Renkli ve ilgi çekici cinsel göndermelerin sergilendiği bu ritüellerin, doğurganlığı artırdığına inanılıyor. 

   Butan’ın Zirvelerine Ulvi Bir Bakış

   Butan’ın başkenti Thimphu’ya otuz kilometre mesafedeki Dochula Geçidi, başkentle Punakha’yı birbirine bağlayan, Butan’ın en yüksek zirvesi Gangkhar Puensum başta olmak üzere Himalaya Dağları’nın muhteşem manzaralarını en net görebileceğiniz noktalardan biri. Geçidin tepesinde, 2003 yılında Hindistanlı asilerin başlattığı isyanı bastırmak için savaşan ve hayatını kaybeden 108 asker anısına 108 tane küçük dini yapının (chorten) inşa edildiği Druk Wangyal Chortens manastırı yer alıyor. Her yıl 13 Aralık tarihinde Druk Wangyal isimli bir festivalin düzenlendiği ibadethane, özel olarak dans eğitimi almış askerlerin sergilediği gösterilerle renkleniyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam