Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Suyun Altında Büyülü Bir Krallık: Kimbe Bay

   Okyanus dünyasının renkleri arasında kaybolmak daha önce hiç bu kadar güzel olmamıştı.

   Papua Yeni Gine’deki Bismarck Takımadaları’nın en büyüğü olan Yeni Britanya’da bulunan Kimbe Bay Körfezi, Hint - Pasifik bölgesinin mercan çeşitliliğinin yüzde altmışlık kısmını bünyesinde barındıran eşsiz bir yer. Dokuz yüze yakın resif balığı türünün yanı sıra on farklı balina ve yunus ile dört yüzden fazla mercan çeşidine ev sahipliği yapan körfez, bu özelliğiyle tüm dünyanın sualtı biyolojik çeşitliliğinin neredeyse yüzde beşini tek başına karşılıyor. Sayılar veya yüzdesel oranlar, bölgenin sahip olduğu birikimi ortaya koymak için başlı başına iyi birer referans ancak Kimbe Bay’i gerçekten özel kılan nedenleri keşfetmek için okyanusun kalbine doğru büyüleyici bir yolculuğa çıkmak şart! 

   Mercan Krallığına Hoş Geldiniz

   Mercanlar o kadar etkileyici ki, ne video çekimleri ne de fotoğraflar suyun altındaki bu eşsiz canlıları gördüğünüzde yaşadığınız büyüleyici etkiyi tam anlamıyla yansıtabiliyor. Kimileri gökyüzünden düşüp denizin altında parıldamaya devam eden yıldızlara, kimileri suların altında kök salmış yemyeşil küçük ağaçlara, kimileri ise rengârenk görünümleriyle insanı büyüleyen narin birer pırlantaya benziyor. Ve mercanlardan oluşan bu krallığa adım attığınız andan itibaren, siz de bu dünyanın bir parçası olabilmek için ne yapacağınızı düşünmeye başlıyorsunuz. Çevrenizde gezinen, dünyanın çok az yerinde görülebilecek çeşitlilikteki irili ufaklı rengârenk balıklar ise, gizemli dünyalarına yaptığınız yolculuğa eşlik ediyor, sizi adeta misafirperver bir ev sahibi gibi ağırlıyorlar. 

   Heybetli Dağların İklime Etkisi

   Aslında takımadaların olduğu bölgenin tarihi de akla hayale sığmayacak cinsten. Günümüzden sekiz ila on milyon yıl önce gerçekleşen tektonik yükselme neticesinde meydana gelen adalar dizisi, bölgeyi çevreleyen devasa dağ sıralarının etkisiyle eşsiz bir görünüm sunuyor. Yeni Britanya Adası’nı bir bıçak gibi ikiye ayıran bu dağlar öylesine heybetli ki adanın kuzey kıyıları ile güney kıyılarındaki mevsim koşulları üzerinde bile etkililer. Örneğin Yeni Britanya’nın kuzey kıyılarının muson iklimine uygun olarak kurak dönemi yaşadığı dönemde güneyde kalan kısmı yağmur almaya devam edebiliyor.


   Kimbe Bay’e Ne Zaman Gidilmeli?

   Kimbe Körfezi’nde şartlar zaman zaman değişse de, göz alıcı resifleri yıl boyunca ziyaret etmek mümkün. Tabii en net ve uzun mesafeli görünürlüğün elde edilebildiği belirli sezonlar var. Eylül ve Kasım ayları arasında geçen sezon, yirmi beş metreyi aşan mükemmel görünürlük oranıyla en uygun zaman. Bu sezonda deniz suyu sıcaklıkları yirmi yedi derece civarında ki bu sıcaklık seviyesinde üşüme derdi olmadan, tüm bu görsel şölenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Mayıs ve Haziran ayları arasında sualtı görünürlüğü yirmi metreyi aşarken, su sıcaklığı da otuz derecenin üzerine kadar yükseliyor. Bu anlamda, Eylül ve Kasım ayları arasındaki sezona oranla su biraz daha sıcak olsun, mercanlarla daha fazla vakit geçirelim, diyenler için Mayıs – Haziran dönemi ikinci tercih olabilir.


   Kimbe Bay’e Nasıl Gidilir?

   Papua Yeni Gine’ye Türkiye’den direkt uçuş olmadığından, Yeni Britanya Adası’na ulaşabilmek için öncelikli olarak ülkenin başkenti Port Moresby’e gitmek gerekiyor ve buraya ulaştıktan sonra Yeni Britanya Adası’na bir uçuş daha yapılıyor. Genellikle gün kaybı yaşanmaması adına başkente varış saatini öğlen birden önce olacak şekilde ayarlamak en iyi seçenek çünkü ülkede yurtiçi uçuşlarının pek çoğu öğleden sonra üç ila beş saatleri arasında gerçekleştiriliyor. Biraz zahmetli gibi görünse de sonunda resiflerin ev sahipliğinde ortaya çıkan görsel şölen tüm bu yolculuğa değeceğini garanti ediyor.


   Kimbe Bay’de Nerede Kalınır?
   ​​

   Kimbe Bay’de konaklamak için kalınacak oteller kısıtlı sayıda ve bu tesislerdeki odalar da çoğunlukla bölgeyi ziyaret eden deniz biyologları, öğrenci grupları, dalgıçlar, fotoğrafçılar ve film ekipleri tarafından önceden rezerve edilmiş oluyorlar. Adayı ziyaret eden gezginlerin çoğu ya yerel ailelerin yanında ve ufak konukevlerinde ya da bölgede oldukça yaygın olan teknelerde konaklıyorlar. Fakat bunları ilk etapta kim düşünür ki? Neticede mercan krallığının bir neferi olmak için bunca zahmete katlanmışken, otele gidip uyumak çoğu zaman daha önemsiz bir ayrıntı haline geliyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kimbe Bay hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam