Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bucket List kaydınız başarıyla gerçekleşti. Müşteri hizmetlerimiz size en yakın zamanda ulaşacaktır.

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Giriş Yap

   Sulara Gömülü, Suskun Halfeti, Birecik, Şanlıurfa

   Sakin şehirlerimizden Halfeti'nin yarısından çoğu Birecik Barajı nedeniyle sular altında kalsa da Türkiye'nin en nadide turistik yerlerinden biri.

   Doğayla Bütünleşin

   Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Şanlıurfa’daki Halfeti, yerli-yabancı turistlerin son dönemdeki uğrak yeri. Tarihî ve doğal güzelliği ile sizi büyülemeye hazır olan bu ilçe, Türkiye’nin Cittaslow (Sakin Şehir) yerlerinden birisi. Halfeti, sizin de gözlemleyebileceğiniz gibi, özellikle 2000 yılından sonra, saklı bir cennet olarak adlandırılıyor. Halfeti’de sadece doğayı izlemekle kalmaz, doğanın çağrısına iştirak edip, onunla bütünleşebilirsiniz. Fırat Nehri üzerinde tekne ile çıkacağınız gezide Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı ve tarihî su sarnıçlarını görebilirsiniz. Ayrıca Birecik Barajı nedeniyle su altında kalan evlere, ağaçlara, camilere ve mağaralara da uğrayabilirsiniz. Bu etkinlik, bir dönemler kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan Halfeti’nin zamanı nasıl kendi içerisinde erittiğini de size gösterecektir. Halfeti’de trekking yaparak veya bisiklet ile dağda gezerken eşsiz kanyonları fotoğraflayabilir, daha önce görmediğiniz kuş türleriyle ve endemik bitkilerle tanışabilirsiniz. Bir piknik tutkunuysanız, Halfeti için çekilecek yol çilesini hiç düşünmenize gerek yok. Çünkü buna değecek!


   Karagül, Halfeti’nin en dikkat çeken bitkisidir.

   Halfeti hem gezip hem de eşsiz lezzetlerle karşılaşabileceğiniz bir ilçe. Tarihin içinde doğan ve bugüne kadar erişebilen bu yöresel yemekleri Fırat Nehri üzerinde bulunan yüzer restoranlarda tadabilirsiniz. Özellikle şu kebap çeşitlerinden hangisini seçerseniz seçin, diğerini denemediğinize pişman olacaksınız: Şabut balığı kebabı, patlıcan kebabı, domatesli kebap, haşhaş, Urfa, soğanlı kebap, Cağırtlak kebabı, incir kebabı… Ayrıca sargı burma tatlısı, sütlaç, peynir helvası gibi tatlıların da Halfeti’de bambaşka tadı olduğunu söyleyelim. Halfeti’de sadece çeşitli lezzetlerin tadına bakmakla kalmaz, aynı zamanda bu lezzetleri doğuran malzemeleri de yanınızda götürebilirsiniz. Halfeti Kaymakamlığı Turizm Satış Noktası’ndan alacağınız nar ekşisi, biber, kabak, patlıcan ve bamya kurutması, isot biberi, damıtma usulü ile yapılan zahter suyu, kurutulmuş üzüm, kayısı ve fıstık ile evinizde de misafirlerinize özel yemekler yapabilirsiniz. Halfeti, el işçiliğinin de gelişmiş olduğu bir ilçe. Burada ikamet edenlerin dokuduğu el işi ürünler de yanınızda götürebileceğiniz güzel birer anı olacak. Halfeti, sadece sabahları ya da öğlenleri gezilebilecek bir yer değil. Sabah yemek yediğiniz yüzer restoranlar akşam eğlence merkezlerine dönüşebiliyor. Burada sıra geceleri düzenleniyor, yöresel ve geleneksel türküler seslendiriliyor. Sabah başladığınız keşif, akşam tarihî değere sahip müzik ve yemeklerle taçlandığında, istirahata çekilmenin de tadı başka. Zira, Halfeti’nin kesme taş butik otelleri ve konukevleri, evinizi aratmayacak.

   Paylaşılamayan Güzellik
   Büyük İskender’in MÖ 332’de Anadolu’daki savaşında Halfeti’ye uğradığı rivayet edilir. Halfeti’nin tarihi çok daha önceye dayansa da, bilindiği kadarıyla ilk kez Romalılar tarafından Ekamia adında kuruldu. Ardından Bizanslılar ve Sasaniler arasında sık sık el değiştirdi. 1071’deki Malazgirt Savaşı’nın ardından Selçuklular buraya geldi. 

   Halfeti, Her Santimetresinde Yeni Bir Gizle Sizi Karşılayan Bir Bölge 

   “Saklı Cennet” olarak adlandırılan Halfeti ağırlıklı olarak yazın turist ağırlıyor. ​
   Bölgenin en önemli yapılarından birisi Halfeti Ulu Cami. Etkileyici sarı minaresiyle sizi karşılayan, 1807 yılında Ermeni ustaların inşa ettiği bu caminin taban kısmının 40 santimetrelik bölümünün sular altında kaldığını göreceksiniz. Halfeti’ye eğer Gaziantep’ten gitmeye karar verirseniz Rumkale’nin büyüleyici atmosferine de şahit olabilirsiniz. Kayalıkların nerede bittiği, insanlığa ait eserlerin nerede başladığı iç içe geçmiştir Rumkale’de. 

   Efsane Dolu ve Mütevazı

   Suyun üstü ayrı, suyun altı ayrı güzellikleri barındırıyor. 2013 yılında Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi'nin burayı neden özel bir yer seçtiği de bu güzelliklerden belli. Turizmin ve su sporlarının merkezi olması beklenen yer, hâlâ beklenen değeri görmüş değil. Ancak, bu durum belki de Halfeti'nin doğal güzelliğini muhafaza etmesine yol açmış olabilir. Örneğin, bölge sakinlerinin size "yolunacak kaz" gözüyle bakmadığını vurgulayalım.

   Değer görmek isteyen bu bölgenin efsaneleri de az değil. Gitmeden önce şu efsaneyi nakletmek belki de Halfeti'nin tarifi mümkün olmayan hâlini bir nebze de olsa açıklayabilir. Hikâyeye göre dönemin Rumkale Beyi'nin Nergis adındaki oğlu o kadar güzeldir ki, bölgedeki tüm kızlar ona aşık olur. Ancak aşklarına karşılık bulamaz ve birer birer intihar ederler. Nergis ise bu intiharları anlamlandıramaz. Bir gün kaleye düşmanlar saldırır. Babası, Nergis'i kalede bulunan su kuyusuna saklar. Suda suretini gören Nergis, kendisine aşık olur. Sudaki görüntüsüne erişmek isterken dibe doğru yol alır ve boğularak ölür. Ve suda bir çiçek açar. O çiçeğin adına da o günden itibaren Nergis derler. Halfeti'deki nergisler bu güzel oğlanın anısına, dünyanın diğer yerlerindeki nergislerden daha hoş, daha mayhoş bir koku salar.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam