Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Siyah Kumlardan Tehlikeli Dalgalara: İzlanda’nın Siyah Kumsalı

   Reynisfjara, İzlanda’nın güneyinde, Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan, siyah kumları, bazalt kayaları ve denizden yükselen devasa kayalıklarıyla hem tehditkar hem masalsı bir kumsal.

   Siyah Kumlardan Tehlikeli Dalgalara: İzlanda’nın Siyah Kumsalı
   Gizem Cavlı
   Trendy

   13.11.19

   Nasıl Gidilir?

   İzlanda, ülkenin coğrafik ve iklimsel koşulları nedeniyle toplu ulaşım konusunda ne yazık ki zor bir ülke. Yollar yılın büyük kısmında şiddetli fırtınalar ve rüzgârlar nedeniyle kapanıyor veya kısıtlı bir ulaşıma izin veriyor. Bu nedenle İzlanda’da şehir dışını gezmenin iki yolu var: Araba kiralamak veya yerel turlardan satın almak. 

   Araba kiralamak, istediğiniz her yere rahatça ulaşım sağlıyor. Reynisfjara ve bulunduğu Vik i Myrdal şehri, başkent Reykjavik’ten yaklaşık 2,5 saat uzaklıkta. Çevre yolunu kullanarak buraya rahatça ulaşabilirsiniz. Ancak ülkede yol ve hava durumu her an değişebildiğinden, yola çıkmadan önce son durumu kontrol etmekte fayda var. Yollar tamamen kapatılabildiği gibi, sadece bir bölümü de kapatılabiliyor.

   Yerel turlar genelde yakın birkaç yeri birden kapsıyor ve adayı araba kiralamadan gezmenin en pratik yolu. Reynisfjara ve Vik i Myrdal’e özel turlar yok, bunlar güney sahilleri (south coast) turları içinde yer alıyor. Turlar genelde otelinizden (veya otelinize en yakın yerden) alıp dönüşte tekrar bırakıyor.

   Sizi Neler Bekliyor?

   Reynisfjara simsiyah kumları ve çakılları ile biliniyor. Soğumuş lavların zaman içinde ufalanmasıyla burası siyah kum ve taşların oluşturduğu bir kumsala dönüşmüş. Kumsalda ayrıca yine lavların eseri olan devasa bazalt kolonlar bulunuyor. Bazalt kolonların arasında ise kocaman bir mağaranın girişi var. Ancak kumsalın sundukları bununla bitmiyor. Kıyıdan biraz açıkta, okyanusun ortasında, dalgaların dövdüğü devasa bazalt kayalıklar yükseliyor.

   Simsiyah kumların üzerinde gökyüzüne çıkan bazalt kolon duvarı, denizin ortasından yükselen kayalıkları aşıp kıyıya vuran dalgaları, koyu renk okyanusu ve gri gökyüzü ile Reynisfjara hem oldukça masalsı hem de tehditkar görünüyor. Ancak bu tehditkarlık sadece görünüşte kalmıyor, sahile vuran dalgalar ölümcül tehlike olacak kadar tehdit yaratıyor.   Dalgalara Dikkat!

   İzlanda’nın kendisini muazzam yapan doğası aynı zamanda oldukça tehlikeli de yapıyor. Ziyaretçilerin sağduyusuna güvenen ülkede çoğu yerde tel örgü, bariyer, güvenlik görevlisi gibi tedbirler bulunmuyor. Genel güvenlik uyarılarına aldırış etmezseniz kendinizi farklı tehlikelerde bulabileceğinizi belirtmek isterim.

   Reynisfjara’da güvenliğinizi tehdit eden en büyük faktör ise okyanus dalgaları. Dalgalar sakin gibi göründüklerinde bile kıyıya vurduktan sonra metrelerce içeri girebiliyorlar. Denizin durgun olduğu günlerde bile bu dalgalar oldukça güçlü oluyor. Bu nedenle kıyıda çarptıkları insanları devirip okyanusa çekebiliyorlar. Dalgaların gücünün yanı sıra kıyıda kuvvetli ve değişken dip akıntıları bulunuyor.

   İnanılmaz bir güzellik sunan İzlanda doğasına aynı derecede saygılı olmak ve meydan okumamak gerekiyor. Bu nedenle Reynisfjara’da suya çok yaklaşmamak, dalgalardan kaçınmak ve beklenmedik anda birden patlayabilen büyük dalgalar nedeniyle kıyıya arkanızı dönmeden, dalgaları gözden kaçırmadan gezmek oldukça önemli.

   Gezilecek Yerler

   Reynisfjara’nın masalsı kumsalı, bazalt kolonları ve mağarası dışında gezilecek çok fazla alternatif bulunmuyor. Bu nedenle geziniz bittikten sonra İzlanda’nın en güneydeki yerleşim yeri olan Vik’e (Vik i Myrdal) gidebilirsiniz. Kasabanın tepesindeki, kumsala hâkim bir manzarası olan kırmızı çatılı kiliseyi fotoğraflayıp yakınlardaki restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

   Ülkenin dördüncü büyük buzulu olan Mýrdalsjökull’un uzantısı olan Sólheimajökull Buzulu da yine yakınlarda bulunuyor. Buzula kendiniz yürüyebileceğiniz gibi, üzerinde yürüyüş yapmak için yerel turlardan satın alabilirsiniz.

   Skogafoss Şelalesi, onlarca metre yükseklikten yere dökülen suyun neredeyse altına kadar yürüyebilmenize imkân tanıyor. Şelalenin döküldüğü yerin sakin olması nedeniyle oldukça yakınına gitmeniz mümkün. Ancak şelaleden sıçrayan sular nedeniyle ıslanacağınızı da belirtmem gerekiyor. Bunun için –aslında genel olarak İzlanda’yı ziyaret ederken- yağmurluk ve su geçirmez pantolon giymek güzel bir çözüm olabilir.​

   ​Seljalandsfoss Şelalesi ise size eşsiz bir deneyim sunuyor: Şelalenin arkasına yürümek! Metrelerce yukarıdan akan şelalenin arkasındaki önü açık oyukluk, şelalenin arkasına geçmenizi sağlıyor. Böylece şelaleyi hem karşıdan hem tam arkasından 360 derece görebiliyorsunuz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam