Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bucket List kaydınız başarıyla gerçekleşti. Müşteri hizmetlerimiz size en yakın zamanda ulaşacaktır.

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Giriş Yap

   Paris’ten Lüksemburg’a Uzanan Keyifli Bir Gün

   İki saatlik bir yolculuğun ardından, aynı gün içerisinde hem Paris’te hem de Lüksemburg’da keyifli dakikalar geçirebilmek mümkün.

   Seyahat alışkanlıklarımız bize nerede neyi yapacağımızı, henüz aklımıza gelmeden hatırlatır. Son moda alışveriş için Paris, farklı kültürlerle tanışmak ve Orta Çağ mimarisini hayranlıkla incelemek için Lüksemburg gibi… Gelin bu iki alışkanlığı yüksek hızlı tren TGV ile tersine çevirin. Hem de aynı gün içerisinde.

   Orta Çağ’ın Bir Özeti: Cluny Müzesi

   Fransa’nın Ulusal Orta Çağ Müzesi olarak bilinen Cluny Müzesi, Paris’teki en sıra dışı Orta Çağ yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Tarihte İngiltere’nin kralı VII. Henry’nin kız kardeşi Mary Tudor’un evi olarak hizmet vermiş bu bina, günümüzde müze olarak hizmet verse de yapının kendi detayları da uzun uzun incelenmeye değer. Olağanüstü titizlikle korunarak günümüze taşınan bina Paris’in ilk bölümünün inşa edildiği noktada yer alıyor. Orta Çağ’a ait birçok eserin ardından müzenin alt katına doğru açılan bahçede sizi M.S. 200 yılına ait Antik Roma hamamları karşılıyor. Bu yönüyle Cluny, yalnızca Orta Çağ’ı değil 15 yüzyıllık bir geçmişi de gözlerinizin önüne seriyor. Müzede mutlaka görmeniz gereken iki eserden biri; Lady and The Unicorn, karanlık olarak anlatılan Orta Çağ tarihine dair yeni renkleriyle tanışmanızı sağlıyor. Yün ve ipekten dokunmuş bu duvar halısının tam olarak neyi temsil ettiğine dair tartışmalar günümüzde hâlen sürse de, bilim insanlarının konuyla ilgili mutabık olduğu tek şey: dünyevi hazlar ve dönemin nezaket kültürünü anlattığı.

   Geçmeden Uğramak Gerek: Lüksemburg Bahçesi

   Tarihle olan kucaklaşmanızdan sonra, küçük bir dinlenme molası için yürüme mesafenizde olan Lüksemburg Bahçesi'ne geçebilirsiniz. Paris’in 22 hektarlık alana yayılmış en büyük parklarından biri olan bahçeler, mimarinin yalnızca binalara ait olmadığının da bir kanıtı. Cluny Müzesi yönünden girişte sizi, parkın adına yaptırıldığı, Kraliçe Marie de Medicis’in çeşmesi karşılar. Parkın müdavimleri arasında çocuklu aileler ve Paris’in yeşiline tutulmuş turistler var. Seyahatinize minikler de eşlik ediyorsa, şehrin en geniş çocuk oyun alanlarında koşup oynarken oldukça eğlenecekler. Ayrıca, Lüksemburg Bahçesi’nin tam ortasında yer alan devasa havuzda minik yelkenliler yüzdürmek de parkın geleneklerinden. Parkın daha az bilinen bir diğer kitlesi ise: satranç oyuncuları. Dünyanın açık hava satranç merkezlerinden biri hâline gelmiş parkın bir bölümünde, yılın çeşitli dönemlerinde satranç turnuvaları düzenleniyor. Çevredeki halkın yoğun ilgi gösterdiği ve bu kültürle yoğrulduğu alanda her rakibin biraz dişli olduğunu şimdiden hatırlatalım. Paris turunuzun ardından kendinizi gerçek Lüksemburg’a hazır hissediyorsanız, Lüksemburg Bahçesi’nin çıkışındaki metro durağını kullanarak TGV trenlerinin kalkış noktası olan Paris Doğu Tren Garı’na doğru yola çıkabilirsiniz. Fransız hızlı tren sistemi TGV, saatte yaklaşık 400 kilometre ile seyahatseverlere uçak yolculuğunu aratmayacak bir hız sunabiliyor. Çoğu zaman TGV’yi uçak yolculuğuna tercih eden Fransızların söylediğine göre: “TGV’yi deneyimlemeden Fransa’yı yaşadım diyemezsiniz”

   Lüksemburg’da “Lüks” Alışveriş

   Treninizden Lüksemburg’da indikten sonra şöyle bir etrafınıza baktığınızda, şehirde herkesin çok şık olduğu dikkatinizi çekecektir. Sebebini kısaca anlatmak gerekirse; kültürlerin buluştuğu bir Avrupa başkenti olan Lüksemburg, modanın seçili markalarının da buluşma noktası. Burada lüks mağaza sayısı; Paris veya Amsterdam’da bulabileceklerinizden de fazla. Prestijli “Haute Couture” markalarının, deri eşyaların, saatin ve mücevherin temsilcilerini, sadece yayalara ayrılmış iki cadde Grand Rue ve Rue Philippe II’da keşfedebilirsiniz. Birbiriyle tam ortada kesişen güvenli ve temiz caddeler, çeşitli tasarımcılardan koleksiyonların sergilendiği butik mağazalarla dolu. Lüksemburg’un doğası ve şık tarafı, ülkenin kasabalarında da kendini gösteriyor. Echternach, Diekirch ve Esch-sur-Alzette uygun fiyatlı ve kaliteli ürünler için tercih edilen kasabalar. Bu kasabalarda sıklıkla karşılaşabileceğiniz hediyelik eşyaların başında ise Ardennes Dağları’nın ihtişamıyla süslenmiş ülke manzaralarının resmedildiği el boyaması porselen tabaklar var. Siz de klişeleşmiş seyahat rotalarına yeni deneyimler eklemek niyetindeyseniz; Lüksemburg, tahmininizin de ötesinde alışveriş seçenekleriyle Paris’e yalnızca 2 saatlik bir uzaklıkta keşfedilmeyi bekliyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kullanıcı Sözleşmesi

   Tur Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam