Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Paris'in Unutulmuş Tren Yolu, Petite Ceinture

   Tarihî tren yolunun atmosferinde, aşkın şehri Paris'in sınırlarında dolaşmanın tadını çıkarın.

   Paris o zamanlar henüz III. Napolyon’un imparatorluğudur. Bu büyülü şehrin mimarı ise George-Eugène Haussmann, bizde bilindiği adıyla Mimar Osman’dır. Paris’in şehir sınırlarını dolaşacak büyük bir ulaşım projesi ortaya çıkar. Grand Paris’nin adımlarıdır bunlar.

   150 yıl evvel kentin çeperlerinde kilometrelerce gezinen ve haritadan bakıldığında şehri halka içine alan bir forma sahip olan tren yolunun ismi La Petite Ceinture, yani Küçük Kemer olur. La Petite Ceinture, genişleyen şehrin sınırlarında hem yolcu hem de yük taşımaktadır. Fakat kullanım ömrü çok uzun sürmez bu tren yolunun. Hızlıca hayata geçen bir başka proje yer altından gidecek olan tren Metropolitain projesi La Petite Ceinture’ün ömrünü hızla kısaltır. 

   Terk Edilmiş Raylarda Paris’in Bambaşka Yüzü

   ​Yapımına 1851’de başlanan La Petite Ceinture, 1934’e kadar kullanılır fakat önce yolcu taşıması ardından yük taşıması kısıtlanır. Sonuç olarak La Petite Ceinture’den bugüne rayların ve anıların arasında gezinebileceğiniz koca bir hazine kalır. 1934 tarihinden sonra kullanılmayan tren yolunun bazı bölgeleri graffitilerle kaplanmış halde sokak sanatının gizli bir bahçesini sunarken, bazı bölgeleri ise kullanılmayan rayları kaplayan çimenler, etrafında büyüyen bitki örtüsüyle büyüleyici patikalar oluşturur.

   Bugün Paris’te klasik gezilerin dışına çıkmak isteyenler için La Petite Ceinture’ün halka açık olan kısımları gerçek bir saklı cennet niteliğinde. Halka açık olan kısımların çoğu bugün şehrin güneyinde Boulevard des Maréchaux yolunu takip eden bölgede bulunuyor. 12, 13,15 ve 16. bölgeler olmak üzere toplam 4 bölgede belirli uzunluklarda geziye açık olan tren yolu hem Parisliler’in hem de keşfetmeye, bir şehrin bilinmeyen dehlizlerinde dolanmaya meraklı gezginlerin tercih ettiği yerler. 

   La Petite Ceinture’ün bir diğer ilginç yanı Catacombes de Paris’e, yani Paris’in meşhur yer altı mezarlarına en kolay geçişin bu tren yolu ile olması.

   Metropol Telaşının Yanı Başında Huzur Dolu Patikalar

   Paris’in güneybatısını teşkil eden 16. bölgesinde La Petite Ceinture yolu, Muette Garı ve Auteuil bölgesi arasında uzanıyor. Tren yolunun bu kısmı oldukça yeşil. 2007’de halka açılan bu kısım için tren yolundan yapılmış upuzun bir park demek belki doğru olacaktır. 1.2 km uzunluğundaki kısım, 1993’te tamamen terk edildiği tarihten sonra ağaçlarla, çalılarla ve canlı yaşamıyla dolu, doğa rezervi misali bir yeşil alan hâline gelmiş. Burada gezinmeden önce bilgilendirme tabelalarına göz atmakta fayda var. Bu şekilde kireçtaşı parçaları, bölgedeki eğimleri lokasyon olarak belirleyebilmek daha kolay olacaktır.

   15. bölgede, Place de Balard ile Olivier Serres sokağı arasındaki kısım da La Petite Ceinture’ün halka açık olan bir diğer parçası ve bu bölge yalnızca yayalar için açık, bisikletlilerin girişine izin verilmiyor. Yaklaşık 1.5 km uzunluğundaki bu kısım, 16. bölgedeki kısım gibi doğanın hüküm sürdüğü bir bölge. Buradaki canlı yaşamına zarar verilmemesi için bölgeye herhangi bir ışıklandırma yerleştirilmemiş ve burası da çoğu bölge gibi akşamları ziyarete kapalı. 220’nin üzerinde hayvan ve bitki türünün evi olan bu bölgede yürürken terk edilmiş eski tren istasyonlarıyla ve graffitilerle karşılaşmanız da mümkün. Doğa yürüyüşünü bir şehrin anılarıyla harmanlamak için biçilmiş kaftan.

   La Petite Ceinture’ün 13. bölgede bulunan kısmı, Moulin de la Pointe ile Charles Trenet parkları arasında yer alıyor. 2016’da halka açılan, 13.600 metrekarelik bir alana sahip olan bölgede, rayları kaplayan doğayı, bomboş arazileri gördüğünüzde Paris gibi bir metropolün hemen yanı başınızda olduğuna inanamayacaksınız. 

   Ziyarete açık olan bir diğer bölge, 12. bölgede bulunan ve Rottemburg Sokağı’ndan ulaşılan kısım. Petite Ceinture’ün bu bölgesi ziyaret edilebilen en kısa parkuru oluşturuyor. Yalnızca 200 metrelik bir uzunluğa sahip fakat bu bölgeden Paris’in yeşil yürüyüş rotası Coulée Verte’e ulaşabiliyorsunuz. 

   Tüm bu tren yolu bölgeleri çoğunlukla gündüzleri ziyarete açıklar dolayısıyla akşam karanlığına kalmamakta fayda var. Öte yandan uzun mesafeli olan bölgelerde karşılaşabileceğiniz tüneller de olacak. Bu tüneller hemen bitmiyor, dolayısıyla yanınıza her halükarda bir fener almanızı da tavsiye ederiz. 

   La Petite Ceinture tren yolu, Paris’in bambaşka ve yemyeşil yüzünü yürüyerek keşfetmek istiyorsanız sizin için en keyifli seçeneklerden biri olacak.

   Photo Credit: ​https://en.parisinfo.com

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Paris hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam