Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Okyanusta Üç Cennet: Fransız Polinezyası'nı Bir de Böyle Tanıyın

   Okyanusta Üç Cennet: Fransız Polinezyası'nı Bir de Böyle Tanıyın

   Fransız Polinezyası, Büyük Okyanus’un ortasında yüz on sekiz ada ve atolden oluşan bir takımadalar ülkesi. Ülkenin başkenti ise Papeete. Kabul edelim, bu şehir pek de aşina olduğumuz bir isme sahip değil ama laf bir şekilde Bora Bora ve Tahiti’ye geldiğinde iş değişiyor. Evet, ülke neredeyse bu iki adayla özdeşleşmiş durumda, hatta bazıları hemen o büyüleyici güzellikteki kumsalların ve turkuaz rengi okyanusun hayalini kurmaya başlamış bile olabilir. Elbette hayal kurmak çok güzel ama bu yazının konusu, şimdiye dek haklarında yüzlerce defa yazılıp çizilen Bora Bora Adaları ve Tahiti değil, Fransız Polinezyası’ndaki gizli kalmış diğer cennet parçalarından üçü olan Moorea, Raiatea ve Taha’a Adaları. 

   Eros’un Evi, Moorea

   Fransız Polinezyası’nın en çarpıcı adalarından biri olan Moorea, başkent Papeete’den uçak ve feribotla erişilebilecek bir mesafede. Coğrafi bir mucize olarak nitelendirilen ada, sekiz dağ zirvesinin birbirleriyle kesiştiği bir bölgede yer alıyor ve adanın tamamı dev bir mercan resifi tarafından boydan boya çevreleniyor. Moorea, 133 kilometrekareyi aşan büyüklüğüyle her gezginin kendi zevkine göre bir ortam yakalayabileceği eşsiz bir yer. 

   Moorea için tam da romantik bir aşk adası desek abartmış olmayız. Burası, hem balayı çiftlerinin hem de resmi nikâhlarını kıymak isteyen ya da romantik bir biçimde nikâh tazelemek isteyen çiftlerin en gözde tercihlerinden biri. Üstelik adanın gökyüzünden görünümü de, sanki bu popülaritesini haklı çıkarmak istercesine kalp şeklinde. 

   Meyvelerin Büyülü Lezzeti

   Adanın kuzey kısmında kalan Cook Koyu, rengârenk çiçekler ve palmiyelerle bezeli harika bir bölge. Kıyıdaki ağaçların altında piknik yapmak isteyenler için yerleştirilmiş çeşitli masalar var. Turkuaz rengi yarı saydam lagün ise insanın aklını başından almakla kalmıyor, su sporları için de çok uygun bir ortam sunuyor.

   Herhangi bir tarihi yapı bulunmayan ada, yürüyüş ve doğaseverler için tüm doğal güzelliklerini cömertçe gözler önüne seriyor. Moorea’yı tepeden gözlemleme imkânı sunan Belvedere Tepesi kesinlikle mükemmel bir yürüyüş güzergâhı. Üstelik yol boyunca ilerlerken karşınıza çıkan ve adanın dört bir yanından yükselen hindistancevizi, mango, papaya ve greyfurt ağaçlarının meyveleri o denli lezzetli ki insan hangi birini tadacağını şaşırıyor. Bir bilgi daha, Moorea’nın ananasları da en az onlar kadar leziz!

   Moorea’da Konaklama

   Adada lüks tatil köylerinin yanı sıra üç, dört, beş yıldızlı konaklama birimleri bulunuyor. Tabii yerel halkın işlettiği ve “emekli aylığı” olarak nitelendirilen pek çok küçük pansiyon ve işletme de var. Moorea halkı inanılmaz sevecen ve neşeli insanlardan oluşuyor. Neredeyse hepsinin en büyük eğlencesi müzik yapıp, şarkı söyleyerek yiyip içmek. Size kendi içlerinden biriymişsiniz gibi yakın davranıyorlar. Zaten Fransız Polinezyası halkının büyük bir çoğunluğu da tıpkı onlar gibi cana yakın ve ilgili. 

   Kutsal Ada Raiatea

   Sosyete Adaları olarak da bilinen Toplum Takımadaları’nın kültürel ve dini merkezi olan Raiatea, Tahiti’nin ardından bu takımadaların en büyük ikinci adası olma özelliğine sahip. Polinezya'nın orijinal doğum yeri olduğuna inanılan bu efsanevi ada, antik mitlerin ve tapınakların gizli bahçesi olarak anılıyor. Adanın sahip olduğu büyüleyici miras, ona gerçekten de gizemli bir hava katıyor. Geniş lagününü ve çevresindeki mercan resifini kardeş ada sayılan Taha'a ile paylaşan Raiatea; yelken, derin deniz balıkçılığı ve tüplü dalış yapmak için Polinezya’daki en iyi adalardan biri olarak gösteriliyor.

   Fransız Polinezyası’nın Olimposu

   Genel bilgileri verdikten sonra gelelim Raiatea’yı bu denli özel kılan büyülü atmosferine. Ada, geçmişten gelen manevi birikimini sanki hâlâ üzerinde taşıyormuşçasına mistik bir havaya sahip. Yunan mitolojisinde Olimpos Dağı ne denli önemliyse adanın kuzey kısmında yükselen Temehani Dağı da yerel halk için bir o kadar özel ve anlamlı. Sönmüş bir yanardağ olan Temehani, aynı zamanda dünyanın başka hiçbir yerinde yetişmeyen ve efsaneleşen hikâyesi yerel halk tarafından sıklıkla dile getirilen Tiare Apetahi çiçeğine ev sahipliği yapıyor. Üstelik bu narin çiçeğe ek olarak adanın kendisine özgü onlarca bitki türü daha var.

   Adanın güneydoğu kısmında yer alan Marae Taputapuatea, Fransız Polinezyası’ndaki en büyük açık hava tapınağı. Buraya ulaşmak için yapacağınız kısa bir safari programı ile hayli büyük olan adanın gizli hazinelerini keşfetmeyi düşünebilirsiniz. Raiatea’nın bir diğer özelliği ise Polinezya’da gezilebilir nehri olan tek ada olması. Yemyeşil yağmur ormanları arasında kıvrılarak uzanan Faaroa Nehri, kano kayık ve bot gezileri yapmak için birebir. 

   Raiatea’da Konaklama

   Adada iki tane şirin otel, birkaç pansiyon ve konukevi var. Aslında Raiatea’yı ziyaret etmeyi düşünenlerin konaklayacakları yeri seçerken adadaki ulaşımı önceden planlamaları yerinde olur çünkü adanın ıssız noktalarında konaklamak her ne kadar güzel olsa da özel araba olmadan adada ulaşım seçenekleri hayli kısıtlı. Tabii, muhteşem bir mercan adasındayım tek istediğim bu mükemmel denizin kıyısında bütün gün miskin miskin uzanmak ve biraz rahatlamak, diyorsanız bu öneriyi dikkate almanıza gerek yok.

   Cennetteki Vanilya Bahçesi Taha'a

   Raiatea’nın kardeş adası sayılan Taha’a, yemyeşil tarlalarda yetişen mükemmel güzellikteki siyah incileri ve vanilya orkideleriyle Fransız Polinezyası’nın en önemli ihracat bölgelerinden biri. Öyle ki, verimli toprakları Polinezya’da yetişen vanilya orkidelerinin yüzde seksenlik bölümüne ev sahipliği yapan adanın her yanı saran sarhoş edici bir vanilya kokusuyla kaplı. Gerçek bir botanik güzellik olan Taha’a’nın eğimli yamaçları ise muz karpuz ve hindistancevizi bahçeleriyle dolu.

   Tabii adanın fildişi plajlarından, rengârenk mercan resifleri ve huzur veren sakinliğinden bahsetmeden olmaz. Her biri beyaz kumlarla kaplı kusursuz plajlarda piknik yapmak, vanilya kokularının arasında masalsı bir manzarayı izlemek, Ohiri Dağı’na yürüyüş yaparak olağanüstü görsel şölenin tadını çıkarmak ve vanilya bahçelerinde gezinerek doğanın bahşettiği tüm bu güzelliklere tanıklık etmek adada yapabileceklerinizin sadece bir bölümü. Kısacası Taha’a’da insana hayal gibi gelen her şey gerçek ve hepsini bir arada bulmak mümkün!

   Taha’a Adası’nda Konaklama

   Taha’a Adası lagünlerin etrafında yer alan küçük adacıklarla çevrili ve bu minik adacıkların her biri kusursuz plajlarıyla muazzam bir görünüm sunuyor. Adadaki lüks otellerin sahil süitleri ve su bungalovları, dünya üzerinde çok az yerde tadabileceğiniz bir hissi deneyimleme şansı sunuyor. Adada, lüks otellerin yanı sıra yeşillikler içindeki minik bungalovlarda konaklayabileceğiniz farklı pansiyon ve konuk evleri de mevcut. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Fransız Polinezyası hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam