Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Norveç’i Trenle Keşfedin!

   Norveç gezisine farklı bir boyut kazandıran tren rotaları...

   Kuzey Avrupa’nın doğal güzellikleri dillere destan yemyeşil ülkesi Norveç, Avrupa’nın ve hatta kimilerine göre dünyanın en güzel tren yolu güzergâhlarına ev sahipliği yapıyor. Ülke, sahip olduğu hepsi birbirinden etkileyici çok sayıda demir yolu hattıyla, özellikle tren yolculuğunu seven gezginler için bulunmaz bir cevher. Norveç’te dağların tepelerinden, fiyortlara ve hatta Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyine uzanan masallardan daha masalsı tren rotaları.

   İstikamet Kuzey Kutup Dairesi

   Trondheim ile Bodø şehirleri arasında uzanan Nordland Hattı, 729 kilometrelik uzunluğuyla Norveç’in en uzun hattı olarak biliniyor. Ülkede Kuzey Kutup Dairesi’ni geçen tek demiryolu olan bu rota üzerinde yapılan yaklaşık on saatlik yolculuk ise gerçekten ömre bedel. Her iki şehir arasında karşılıklı olmak üzere günde iki defa gerçekleştirilen seferler, kıyıdaki kayalık sahil şeridinden içkesimlerdeki dağlara uzanan nefes kesici manzaralara sahip. Öyle ki Nordland Hattı, LonelyPlanet tarafından dünyanın en güzel gece treni yolculuğu olarak da tescillenmiş. Tabii bu hatta yolculuk yapmaya karar verdiğinizde belki de aklınızı en çok karıştıran şey zamanlama oluyor çünkü bu rota kış aylarında Kuzey Işıkları’nı, yaz aylarında ise Kuzey Kutup Dairesi’ni geçtikten sonra hiç batmayan güneşin yarattığı muhteşem hisleri deneyimleme şansı tanıyor. Haliyle insan gece yarısı güneşiyle eşsiz Kuzey Işıkları manzarası arasında seçim yapmakta zorlanıyor.

   Yedi saatte Oslo-Bergen

   Norveç’in başkenti Oslo ile ülkenin batı kıyısında yer alan en büyük ikinci şehri Bergen arasında uzanan demiryolu, Norveç’in en beğenilen rotalarından bir diğeri. Mühendisler, Norveç’in vahşi tabiatını görme imkânı sunan bu demiryolunu inşa ederken o denli güç koşullar altında çalışmışlar ki,  496 kilometrelik bu rotanın tamamlanması otuz dört yıl sürmüş. Kozmopolit Oslo’dan fiyortlarla bezeli ve dağlarla çevrelenmiş Bergen’e uzanan bu hatta tam yüz seksen iki tünel yer alıyor ve tünellerin açıldığı kaya kütlelerinin tarihi bir buçuk milyar yıl öncesine dayanıyor! Oslo-Bergen Hattı’nın bir başka özelliği de Norveç’teki demiryolları içinde deniz seviyesinden en yüksek mesafeye çıkan hat olması. Demiryolu Finse bölgesinde 1222 metrelik yüksekliğe ulaşıyor. Tarlalar, ormanlar ve dağlar arasında ilerleyerek geçen yedi saatlik yolculuk ise insana sanki yedi dakikada bitmişçesine kısa geliyor!

   Norveç’in Pitoresk Köyleri

   Norveç gezisi yaparken kesin olarak deneyimlenmesi gereken bir başka tren yolculuğu da her yıl beş yüz binden fazla turistin seyahat ettiği Flam Hattı. Oslo-Bergen Hattı üzerindeki Myrdal İstasyonu’ndan başlayarak, kartpostallara yakışan güzellikte bir kıyı köyü olan Flam’de sona eren yirmi kilometrelik bu yolculuk yaklaşık bir saat sürüyor. 866 metreden deniz seviyesine inen hayli dik tren yolunda yirmi tane tünel ve bir de köprü bulunuyor. Yalnızca dört yüz kişinin yaşadığı Flam Köyü, Norveç’te en çok ziyaret edilen üçüncü turistik cazibe merkezi olma özelliğine sahip. Her yıl yüz elliden fazla yolcu gemisini de kendisine çeken Flam’de küçücük bir yerleşim alanı olsa da burada yapılacaklar hiç kısıtlı değil. Köyde, fiyortları ve bölgedeki şelaleleri yakından görebileceğiniz turların yanı sıra Flam ve çevresinde yapılan doğa yürüyüşlerine de katılabiliyorsunuz.

   Bergen-Oslo Hattı üzerinde ziyaret edebileceğiniz bir başka doğal güzellik de Stalheim. Voss İstasyonu’na otuz altı kilometre mesafede bulunan Stalheim, Norveç’in dağlık bölgelerini keşfetmek için etkileyici bir destinasyon. Göz alıcı Stalheimsfossen ve Sivlefossen Şelalelerini bünyesinde barındıran bölge, hiking yapmayı sevenlere Norveç’in en muhteşem manzaralardan bazılarını yakından tanıma fırsatı sunuyor. Stalheim aynı zamanda Flam Köyü’ne de otuz üç kilometre mesafede yer alıyor.


   ​Fiyortlardan Dağlara: Rauma Hattı

   Hary Potter sevenler için apayrı bir anlam teşkil edecek bir tren yolu hattı da Åndalsnes'den Dombås'a giden 1 saat 40 dakikalık Rauma Hattı çünkü “Harry Potter ve Melez Prens” filminin bazı bölümleri, Oslo ve Norveç fiyortları arasında uzanan bu hatta çekilmiş. Yaz aylarında gezi treni şeklinde hizmet veren Rauma Hattı’nda, ünlü Kylling Köprüsü'nü ve Avrupa'nın en yüksek kaya duvarı olan Trollveggen'i görmek mümkün. Gezi turlarının 30 Mayıs ile 30 Ağustos tarihleri arasında düzenlendiği trende Norveççe, İngilizce ve Almanca dillerinde anonslar yapılmasının yanı sıra yolculuğun önemli anlarının açıklandığı broşürler dağıtılıyor ve tren bu önemli yerlerin yanından ya da karşısından geçerken yavaşlıyor. Yolculuğun büyük bir kısmına eşlik eden ve demir yolu hattına da ismini veren Rauma Nehri ise sürekli değişen görünümüyle insanı şaşırtıyor. Beyaz kumlu, sakin kıyılar bir anda vahşice yol alan bir akarsuya dönüşürken, doğanın bu anlık devinimleri karşısında hayrete düşmeden edemiyorsunuz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   3

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (3)

   seda yıldırım

   Flam put🤗

   ₑdₓ

   Muhteşem 🤙🏻

   zeynep

   Harika bir yer.

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam