Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Montreal’in En Hip Mahallesi: Le Plateau

   UNESCO Şehir Tasarım Ödülü’ne sahip sayılı kentlerden biri olan Montreal’in en dikkat çeken mahallelerinden birisine konuk olacağız.

   Ağaçlarla süslenmiş dar sokakları ve 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş evleriyle dikkat çeken Le Plateau, Montreal’in en sevimli mahallelerinden birisi. Mahalle, şehre ismini veren Mont Royal tepesinin hemen kuzeyinde yer alıyor ve şehrin en modern bölgesini oluşturuyor. Mont Royal, Montreal’in en önemli noktalarından biri. Şehrin en yeşil alanı olan ve 233 metre yüksekliğindeki tepe üzerindeki The Mont Royal Park, New York’taki Central Park’ı da tasarlayan Frederick Law Olmsted tarafından tasarlandı. Parkta biraz vakit geçirip Montreal’in, hatta bütün ülkenin en hip mahallelerinden biri olan Le Plateau’ya doğru yola çıkın.

   Le Plateau’nun Tarihi

   Mahallenin tarihi ve kökleri, eski bir su toplama alanından ve askerî bir manevra alanına dayanıyor. 1852 yılında mahallenin bugün olduğu yerde genişlemeye başlayan şehri desteklemek için Saint-Louis-du-Mile-End adında bir köy kurulur. Böylece Le Plateau’nun hikâyesi başlar. 1900’lü yılların başında Montreal’e katılır. 20. yüzyılın başlarında işçi sınıfının yaşadığı mahalle, daha kozmopolit bir yapıya bürünür ve ağaçlarla kaplı sokakların ilk görüldüğü yıllar da bu döneme rastlar. Bölge, o zamanlarda İngilizce ve Fransızca konuşulan bölgelerin ayrıldığı hattı oluşturuyordu. Sonrasında bütün şehirde olduğu gibi Fransızca daha baskın bir hâle geldi. 1980’lerden itibaren bölgenin ilginç bir havaya bürünmesi, mahallenin geliri yüksek bir sınıf tarafından tercih edilmesine neden oldu. Bugün ise lüks ve kendine has bir auraya sahip.

   Le Plateau’da Hip Kültür ve Sanat

   Rengârenk evler, onlarca kafe ve bir o kadar da kitap dükkânının olduğu mahalle, kültür-sanata düşkün sakinleriyle öne çıkıyor. Viktorya döneminden kalma evlerin arasında uzanan sevimli sokaklarda birbirinden güzel duvar resimlerini görebilirsiniz. Aynı zamanda ülkenin en rahat dolaşılabilir sokakları da yine Le Plateau’da bulunuyor. Aslında bunu sağlayan etmen, hem yerel yöneticilerin hem de mahalle sakinlerinin sokaklarını araç trafiğine kaptırmak istememeleridir. Bolca bisiklet yolu ve geniş yaya kaldırımlarıyla Le Plateau’da yaya olmanın keyfini sürebilirsiniz.

   “Montreal olmasaydı, Kanada Umutsuz bir yer olurdu.” - Anthony Bourdain.

   Bir ülkenin umutlarını yansıtan bir şehir… Şehirler, sadece insanların toplu olarak yaşadığı bir yer değil aynı zamanda ruhu olan ve içinde yaşayanları yönlendiren bir organizmadır. Le Plateau da bu organizmanın kalbidir.

   Le Plateau’ya İlk Adım

   Kuzey Amerika’nın en Avrupalı mahallesi olarak nitelenen bölgede, özenle dekore edilmiş mekânlarda, özel anları yakalayabilirsiniz. Peki, Le Plateau’da yapabileceğiniz en iyi aktiviteleri merak ediyor musunuz? Öncelikle bu renkli mahallede gözünüze çarpacak ilk ayrıntının peşine düşmelisiniz. Onlarca sanatçının yaratıcılığı, ortaya olağanüstü resimler çıkartıyor. Başka bir mahallede insanların yaratıcılıklarının duvarlar üzerinde bu kadar geniş bir kapsamda yansıtıldığını görmeniz biraz zor. Hatta her yıl yaz aylarında mahalleyi renk cümbüşüne çeviren bir duvar boyama festivali düzenleniyor. Festivalin merkezi, aynı zamanda şehrin en ünlü alışveriş noktası olan Saint Lourent Bulvarı. Eğer festival zamanı Le Plateau’da bulunursanız, dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen sanatçıların yaratım sürecine şahit olabilirsiniz.

   Schwartz's

   St-Viateur Bagel & Café

   Le Plateau Sokakları

   Duvar Boyama Festivali'nin merkezi, Saint Lourent Bulvarı.

   Le Plateau'ya Has Deneyimler

   Şehrin lezzetlerini Le Plateau’daki onlarca restoran, kafe ve barda keşfetmelisiniz. Mahalle sakinlerinin gurme damak zevki buradaki mönülere de yansıyor. Her ne kadar temeli Avrupa mutfaklarından olsa da Le Plateau şeflerinin yaratıcılıklarını deneyimleriniz arasına katmalısınız. Bir iki saatlik yürüyüş sonunda en gözde mekânları içeren kısa bir lezzet turu yapabilirsiniz. Özellikle füme et ile hazırlanan sandviçler deneyebilirsiniz. Schwartz’s ve St-Viateur Bagel & Café, bu deneyim için hoş birer durak olacaktır. Fransızca konuşulan bu mahallede lezzetli Fransız yemekleri için Bistro Florin tercih edilebilir. Le Plateau sokaklarında, birbirinden güzel dekorlarıyla onlarca restoran ve bar arasından seçim yapmakta zorlanacaksınız. Deneyebildiğiniz kadar fazla mekânı ziyaret etmenizde fayda var.

   Le Plateau, elbette kahve dükkânları olmadan Avrupalı görünümüne kavuşamazdı. Buradaki yürüyüşleriniz boyunca durup bir şeyler içerek sohbet etme imkânı bulacağınız kahve dükkânlarında vakit geçirebilirsiniz. Saint Louis Meydanı ve Lafontaine Parkı, nefes alıp dinleneceğiniz güzel mekânlar olmanın yanında, fotoğraf çekme arzunuzu tetikleyecek güzel manzaralara sahipler. Buralarda sosyal medya hesaplarınızı renklendirecek birçok kare yakalayabilirsiniz. En eğlenceli bölge sıfatını hak etmek elbette kolay değil. Burada akşam olduktan sonra etraftaki barlardan yükselen müzik sesine kendinizi bırakın. Eğlenceli parti geceleri Le Plateau için oldukça sıradan.

   Le Plateau en özel etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Daha önce bahsettiğimiz duvar boyama festivali dışında, her an karşınıza çıkabilecek bir açık hava piyano dinletisine de rast gelebilirsiniz. Sanatın ön planda olduğu mahallede, sanatını sokakta sergileyen onlarca sanatçı da sizi bekliyor olacak. Bunların en dikkat çekici olanlarından birisi yaptığı metal heykellerle ünlenen ve yaklaşık 30 yıldır burada yaptığı eserleri sergileyen Glen LeMesurier’dir. Yerel sanatçıların boy gösterdiği Mile End bölgesi, mahallenin en çekici yerlerinden biri. Patsy Van Roost isimli sanatçı da buradaki ağaçları yaratıcılığı ile süsleyerek başka bir yerde rastlayamayacağınız görüntüler yaratıyor. Sanata önem veren bir mahallede sahne sanatlarının olmaması tabii ki düşünülemez. Le Plateau’da hem tecrübeli hem de genç yeteneklerin sahne şovlarını izleyebilirsiniz. Sala Rossa, Casa del Popolo, Rialto sahnesi ve Mainline Tiyatrosu birbirinden yetenekli sanatçıların gösterilerine ev sahipliği yapıyor.

   Montreal’in bu hip mahallesinde Kanada’nın farklı bir yüzüyle tanışacak ve gerçekten hayran kalacaksınız.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Montreal hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam