Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Mistik Bir Asya Yolculuğuyla Kendinizi Keşfe Çıkın!

   Etkileyici doğal hazinelerinin yanı sıra bedensel ve zihinsel arınmanın köklü bir gelenek olduğu coğrafya; Asya.

   Asya kıtası muazzam manzaralara ev sahipliği yapar. Doğanın burada göstermiş olduğu cömert yüzü, kültürel anlamda da bu coğrafyadaki toplumların kültürlerini etkilemiştir. Renkleri, gelenekleri ve inanışları ile oldukça geniş bir ahenk sunar Asya. Bu ahengin ayrılmaz bir parçasını da maneviyat oluşturur. Çağımızda dünyanın birçok yerinde fiziksel ve zihinsel arınmayı birleştiren pratiklerin önemi yadsınamaz bir biçimde artıyor. Elbette bu deneyimlerin hiçbiri köken coğrafyasında yani Asya’da olduğu kadar etkileyici olamaz. Bir seyahat türü olarak da hayatımızda yer bulan ruhani deneyimlerin, huzurun, arınmanın coğrafyası Asya’da hem alternatif bir seyahat deneyimi hem de hayata dair yepyeni bir bakış açısı sunacak maneviyat ve derin anlamlar taşıyan rotalardan sizin için bir seçki yaptık. 

   Hindistan, Ruhu ve Bedeni Selamlayan Gelenekler
   Asya’nın kültürel ve manevi dünyasından bahis açıldığında akla ilk gelecek olan yer Hindistan’dır kuşkusuz. Toplumun kültürel kodlarına, yaşayış biçimine, felsefesine sirayet etmiş bir pratiktir ruhani arayış ve arınma. Örneğin yoganın köklerinin Budizm ve Hinduizm’de olduğunu düşünürsek Hindistan’ın da mistik topraklara yapılan bir yolculukta liste başı rotalardan biri olması gerektiğini düşünmekte haksız sayılmayız. Fakat elbette yoga bu coğrafyanın maneviyatında tek öge değil. Eşsiz güzellikteki tapınaklar, gelenekler saymakla bitmeyecek türdendir Hindistan’da. Maneviyatı yalnızca tapınaklarda değil saray mimarilerinde, sokaklarında ve eşi olmayan manzaralarına kadar her yerde hissedebilirsiniz. Büyük Hint şairi Rabindranath Tagore’un “sonsuzluğun yanağında bir gözyaşı” olarak anlattığı Taj Mahal’i ziyaret etmek bile başlı başına ruhani bir dünyanın kapılarını aralar. 

   Dolaysız bir biçimde bu maneviyat dolu dünyaya sağlam bir başlangıç için ziyaret edilmesi gereken yerlerden ilki ise Varanasi. Ganj Nehri’nin kenarında kurulu, Hinduizm’in en önemli şehirlerinden biri olan ve kutsal kabul edilen Varanasi’de manevi pratikler gündelik yaşamın bir parçası. Ganj Nehri’nin kutsal ve arındırıcı olduğu kabul edilen sularında bir tekne turu ne demek istediğimizi daha net anlatacaktır. Nehrin kenarında adaklar sunan, dualar eden insanlar ve yeniden doğuşa inanan yaşlılar görmeniz muhtemel. Yaşam ile ölümün dengesini ve döngüsünü hoşnutlukla karşılayan ritüellerin merkezi Varanasi, ruhani atmosferiyle oldukça etkileyici bir bölge.

   Yoganın köklerinin Hinduizm ile ilişkili olduğunu söylemiştik. Haliyle Hindistan’da oldukça geniş katılıma açık olan ve bu pratiği en otantik hâliyle deneyimlemeyi vadeden Rishikesh, yoganın başkenti olarak kabul edilen bir şehir. Sayısız yoga aşramının bulunduğu bölgede yoga ve meditasyon üzerine eğitim alma imkânı da neredeyse her yerde karşınıza çıkıyor.​   Tayland, Rengârenk ve Bembeyaz

   Maneviyatın tüm kültürü şekillendirdiği bir diğer nokta da Tayland. Budizm’in şekillendirdiği kültürel yapısıyla dikkat çekiyor ve bunun yanı sıra Phuket gibi eğlence ve macera dolu tropik adalarıyla otantik bir Asya tatili deneyimi sunuyor. Tayland’a seyahat ettiğinizde maneviyatın şekillendirmiş olduğu geleneği daha ilk selamlaşmalarda bile deneyimleyeceksiniz. Yogada namaste duruşuna çok benzer bir selamlamayla misafirlerini karşılayan Tayland toplumu inanışlarının mistik havasını coğrafyalarının rengârenk dokusuyla harmanlamayı çok iyi başarmış bir toplum. 

   Tayland’da Budizm’in izini sürmek için birçok tapınak gezip göreceksiniz. Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı), Wat Phra Kaev (Zümrüt Budha Tapınağı), Büyük Buda bunların başında gelecektir. Fakat biz size bunlar içinde biraz farklı konumda olan bir tapınaktan, Wat Kong Rhun’dan söz edeceğiz. Gördüğünüz anda bembeyaz bir boyayla kaplandığını düşünebilirsiniz. Ama durum öyle değil. Tayland’ın kuzeyinde Chiang Rai kentinde bulunan bu tapınak, her yıl gezginlerin akınına uğrayan noktalardan biri. Daha çok “Beyaz Tapınak” olarak bilinen tapınak, yerden yükselen kol ve el heykelleri, Hollywood, müzik dünyasının duvarlara kazınmış siluetleri her detayında göze çarpan ihtişamıyla görüp görebileceğiniz tüm tapınaklardan farklı bir konumda yer alıyor. Bir anda Batman ya da bir Lord of the Rings karakteriyle karşılaşmanızın olası olduğu bu tapınak Charlemchai Kositpipat tarafından 1997 yılında tasarlanmış ve yalnızca beyaz olmasının sebebi ise tapınağın Budha’nın saflığına, temizliğine adanmış olması. 

   Sri Lanka, Ademoğlunun İlk Adımları

   Asya'nın güneyinde konumlanan bir ada ülkesi olan Sri Lanka'da maceranın ve maneviyatın doruklarını size sunan bir bölgeden bahsedeceğiz. Adam's Peak, 2243 metre yüksekliğe ulaşan dağın tepesinde kutsal sayılan bir bölge. "Kutsal Ayak İzi" olarak da adlandırılan zirvede Budistler Budha'nın, Hıristiyan ve Müslümanlar ise ilk insan Adem'in ayak izlerinin bulunduğuna inanıyorlar. Dolayısıyla buraya yapılan uzun yolculuğa da kutsal bir yolculuk gözüyle bakılıyor. Manzarayı gördüğünüzde doğanın kutsal yaratılarından şüphe etmeyeceğiniz şüphesiz. Tüm toplulukların kendi inanışlarına göre farklı anlamlar yüklediği Adam's Peak'e fiziki kondisyonunuza bağlı olarak 2 ya da 4 saatlik bir tırmanış sonunda vardığınızda siz de kendi adınıza derin ve yoğun anlamlar bulacaksınız.

   Japonya, Sonsuz İrade Sonsuz İnziva

   Mistisizmin ve maneviyatın bedensel pratikle birleştiği en derin kültürlerden biri de Japon kültürüdür kuşkusuz. Beden ve ruh disiplininin kültürün vazgeçilmez bir parçası olduğu bu coğrafyada inziva ritüeli de oldukça saygın ve önemli bir aşamadır. Bu inzivalar için seçilen mekânlar da hâliye pratiğin manevi yükünü taşıyan bir kutsallığa sahip olarak kabul edilir. Koya Dağı da bu bölgelerden biridir. Budizmin en önemli noktalarından biri olarak görülen Koya Dağı, Shingon Budizmi'nin kurucusu Kobo Daishi'nin MÖ 835 yılında sonsuz inziva meditasyonunu gerçekleştirdiği yer olarak biliniyor.

   Endonezya, İnanç ve Doğa

   Asya'da kendinizi keşfetmeye, yenilenmeye ve arınmaya doğru çıkacağınız bir yolculukta seçebileceğiniz bir diğer rota ise Endonezya. Özellikle doğal güzellikleriyle birleşen mistik bir havanın bulunduğu lakabı "Tanrılar Adası" olan Bali adasıyla dikkat çeken Endonezya'da, Uluwatu Tapınağı ziyaret edilmesi gereken bir bölge. 70 metre yüksekliğe sahip bir falezin üzerinde Hint Okyanusu'nun engin mavisine bakan bir konumda yer alan Uluwatu, zihinsel ve ruhsal anlamda daha önce yaşamadığınız bir huzur ve özgürlük hissini size yaşatacak. Uluwatu'nun manzarasının yanı sıra dikkat çeken bir diğer özelliği tapınağın çevresinde yaşayan maymunlar. Bu sevimli dostların ve uçurumun ucunda inşa edilmiş olan Uluwatu'nun birleşimi unutulmayacak bir deneyim sunacaktır.

   Bali'nin kuzeydoğusunda yer alan bir diğer önemli maneviyat dolu rota ise Agung Dağı. Hem Hinduizm hem de Budizm için kutsal bir bölge olan Agung'un çevresinde birçok tapınak da bulunmakta. Tapınakların tamamı ise yüzünü bu görkemli kutsal dağa, Agung'a dönmüş şekilde konumlandırılmış.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam