Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Mexico City'den Karayip Denizi'ne Meksika

   Meksika'nın tatil merkezleri Mexico City, Cancun, Playa del Carmen, Chichen Itza ve Tulum'a kısa bir bakış.

   Mexico City'den Karayip Denizi'ne Meksika
   Yeşim Özaltay
   Trendy

   30.09.19

   Setur ve SeturSelect Yurt Dışı Turları Müdürü

   Enlerin Şehri Mexico City

   Latin Amerika denince akla gelen ilk ülkelerden biri olan Meksika; kıpır kıpır atmosferi, sıcakkanlı insanları, bin yıllara meydan okuyan kültürel birikimiyle tarihe, denize, güneşe ve yemeğe doymak isteyenler için mükemmel bir keşif rotası.

   Meksika’nın başkenti Mexico City için “enlerin şehri” demek yanlış olmaz. Birincisi burası yirmi milyonun üzerindeki nüfusuyla ülkenin en kalabalık kenti. Aynı zamanda batı yarımküredeki en büyük üçüncü metropol olma özelliğine de sahip olan şehir, Amerika kıtasının en önemli finansal merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. Üstelik Amerika kıtasının en büyük meydanlarından biri olan Zocalo Meydanı da yine burada bulunuyor. 


   Kuşbakışı Zacola Meydanı

   Zocalo Meydanı, XVI. yüzyıldan kalma Başkanlık Sarayı, IXX. yüzyıldan kalma Metropolitan Katedrali ve Azteklerin tapınağı Templo Mayor gibi pek çok önemli yapı tarafından çevrelenen kocaman bir meydan. Kraliyet Meydanı anlamı taşıyan bu dev boşluk ve etrafında yer alan tarihi birikim, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin de bir parçası. Mexico’nun en kalabalık ve hareketli yerlerinden olan Zocalo’da hem geçmiş medeniyetlere hem de XXI. Yüzyıl Meksika mimarisine ait eşsiz güzellikteki binalar bulunuyor.

   ​Meydanın çevresinde konaklamak için pek çok otel ve hostel mevcut fakat şehrin en güzel manzaralarından birini sunan Hotel Zocalo Central, bölgedeki en zarif butik otellerden biri olarak ön plana çıkıyor. Otelin teras katındaki Balcon del Zocalo ise meydanın çarpıcı manzarasının eşlik ettiği harika Meksika yemekleri ve özel margaritalarıyla göz dolduran şık bir restoran.

   Medeniyetlerin Başkenti Mexico

   Mexico City, gerek antik kentleri ve tapınakları gerekse yüz elliyi aşkın müzesiyle tam bir kültür kenti. Zocalo Meydanı’na altı kilometre mesafedeki Meksika Ulusal Arkeoloji Müzesi dünyanın en büyük on arkeoloji müzesinden biri. Olmek, Toltek, Aztek ve Maya  medeniyetlerinin izlerini sürebileceğiniz müze, içindeki yirmi altı sergi alanıyla, hakkını vererek gezmek isteyenlerin en azından bir günlerini ayırmaları gereken bir yer. Müzedeki Maya takviminin üzerine işlendiği Güneş Taşı (Piedra del Sol) ile XVI. yüzyıldan kalan ve Aztek mitolojisinde önemli yer tutan Tanrılardan olan Xochipilli’yi temsil eden heykel görülmeye değer. Arkeoloji Müzesi’nin içinde yer aldığı Chapultepec Parkı ise yedi kilometrekarelik büyüklüğüyle Amerika’nın en büyük parkı olma özelliğine sahip. Şehrin ortasındaki yeşil bir vaha gibi görünen parkın ağaçlıklı yollarında gezinirken ya da gölün kenarındaki hamaklarda uzanırken bu topraklarda yaşamış olan sayısız medeniyetin mistik havası dört bir yanınızı sarıyor.

   Güneşin ve Ayın Piramitlerine Yolculuk

   Evet, Mexico City’de görülmesi gereken çok fazla yer var ve insan hangi birine gideceğini şaşırıyor ama şehre elli kilometre mesafede konumlanan ve Tanrılar Kenti olarak anılan Teotihuacan mutlaka ziyaret edilmeli. İçlerinde Mısır Piramitleri gibi herhangi bir mezar olmasa da piramit olarak anılan Güneş ve Ay Piramitleri’nin yanı sıra eşsiz bir kültürel mirasa ev sahipliği yapan Teotihuacan’ın tarihinin MÖ. 2000 yılına dek uzandığı tahmin ediliyor. 

   MS. VI. yüzyıla dek din ve astroloji merkezi olarak kullanılan bölgedeki günbatımları ise hem gerçek hem de mecaz anlamıyla nefes kesici! Güneş Piramidi’nin tepesine uzanan 248 basamaklık yolu kat ederek tanıklık edebileceğiniz bu manzarayı izlerken attığınız her adıma değdiğini düşünmeden edemiyorsunuz.

   Başkentten Denize Doğru: Cancun, Playa del Carmen ve Tulum

   Meksika’nın yüzölçümü Türkiye’nin neredeyse iki buçuk katı ve haliyle başkentten ülkenin deniz turizmi bakımından oldukça rağbet gösterilen bölgesi Yucatan Yarımadası’na ulaşmak için en iyi yöntem de havayolu. Karayip Denizi’ni Meksika Körfezi’nden ayıran dev yarımada Cancun, Playa del Carmen ve Tulum gibi hepsi birbirinden farklı hisler uyandıran tatil bölgelerini üzerinde barındırıyor. 

   Suyun Altında Dev Bir Müze

   Cancun, yarımadanın kuzeydoğu ucunda bulunan ve son otuz yılda gelişim gösteren gözde tatil merkezlerinden biri. Tabii bu özelliği onu Meksika ruhundan biraz uzaklaştırıyor. Şehrin büyük bir kısmı oldukça lüks tatil köylerinden ve her şey dahil otellerden oluşuyor. Hostellerin ve daha mütevazı otellerin bulunduğu bir bölümü olsa da Cancun’un geneli daha çok Amerika’yı andırıyor.

   Cancun, Karayip Denizi’nin harika beyaz kumlarına ve turkuaz denizinin yanında, dünyanın en büyük sualtı müzesi MUSA’ya da ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık dört yüz elli heykelin yer aldığı müzeyi ister şnorkelle isterseniz de tüplü dalış yaparak gezebiliyorsunuz. Sanata ve sualtına meraklı gezginler bu müzeyi gezme fırsatını kesinlikle kaçırmamalı! 

   Bitmek Bilmeyen Bir Parti Cenneti: Playa del Carmen

   Playa del Carmen, Cancun’un yetmiş kilometre güneyindeki bir başka turizm şehri. Özellikle gece kulüpleri ve partileriyle meşhur olan şehirde Cancun’a göre daha çok Meksika havası hâkim. Şehirdeki Sonora Grill Prime muhteşem Meksika steak’lerini tatmak, butik otel Lunata ise konaklamak için iki iyi seçim.

   Playa del Carmen, Yucatan Yarımadası’nın muhteşem doğal güzellikleri olan cenote’lere yapılacak günübirlik geziler için de uygun bir bölgede yer alıyor. Cenote, içleri yeraltı sularıyla dolu olan, çoğunlukla mağaralar içinde bulunan kuyulara verilen genel bir isim. Giriş ücretleri beş ila on dolar arasında değişkenlik gösteren bu doğal oluşumlar, görülmeden ve soğuğa dayanıklı bünyeler için yüzülmeden dönülmemesi gereken yerler arasında.

   Maya Uygarlığı’nın Kutsal Şehri: Chichen Itza

   Yarımadanın zengin tarihi birikimlerini keşfetmek için bir başka ünlü durak, Maya ve Toltek medeniyetlerinin ören yerleri olan ve Mayalar döneminde Yucatan’ın dini merkezi olduğu düşünülen Chichen Itza. Kentin merkezinde bulunan ve MS. 600 yılında Mayalar tarafından inşa edilen El Castillo Tapınağı’nın Maya toplumu için özel bir yeri olduğu biliniyor. Tapınağın dış bölgesinde MS. 1200 yılında Toltekler tarafından yapılmış bir tapınak daha var. Bu yapının ilgi çekici yanı ise astronomik bilgiler eşliğinde inşa edilen tapınağın toplam 365 basamağının olması.

   Daha Sakin, Daha Bohem: Tulum

   Cancun ve Playa del Carmen’e göre daha bohem ve doğal bir atmosferi olan Tulum, egzotik ortamıyla da kendinizi Meksika’dan çok Uzakdoğu’da hissetmenize neden oluyor. Bembeyaz kumlu plajların eşliğinde kilometreler boyu uzanan turkuaz rengi deniz, büyüleyici olduğu kadar huzurlu. Cancun ve Playa del Carmen’in coşkulu hareketliliği burada yok. Daha çok kendi halinde takılmak isteyen gezginlerin tercih ettiği Tulum, hiç değişmeyen doğallığıyla bu beklentiyi sonuna dek karşılıyor. Coral Tulum Hotel şehrin bu yüzünü tamamıyla yansıtan etkileyici bir butik otel. Otelin Karayip’in mavi ve yeşilin birbirine karıştığı muhteşem manzarasına nazır odaları, zarif mimarisi ve incelikli hizmet anlayışı, Tulum’un egzotik ruhuyla birebir örtüşüyor. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Meksika hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam