Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Maldivler Ada Rehberi

   Dünyanın en harika plajlarına ev sahipliği yapan Maldivler'e seyahat ipuçları

   Hint Okyanusu’nun ortasında turkuaz rengi mükemmel sahilleri, bembeyaz kumsalları ve elbette nefes kesici konaklama tesisleriyle Maldivler, herhalde hemen herkesin hayatında bir kez olsun görmek isteyebileceği yerlerin arasında gelir. 

   Maldiv Adaları’nın toplam sayısı yaklaşık 1200 kadar ancak bunlardan neredeyse 200 tanesinde yerel halk yaşıyor ve 100 kadarında da şu hayalleri süsleyen, hepsi de birbirinden çekici oteller yer alıyor. Peki, Maldivler’de zevkinize en uygun adayı nasıl seçeceksiniz? Bu sorunun yanıtını merak ediyorsanız, yazıyı okumaya devam edin!

   Yolculuğu Planlamak

   Maldiv Cumhuriyeti’nin başkenti Male’ye Türkiye’den yaklaşık sekiz saat süren bir uçuşla ulaşmak mümkün. Uçuşunuzu ayarlarken havaalanı olarak Male’yi seçiyorsunuz fakat Male Havaalanı başkent Male’de değil ona çok yakın bir başka ada olan Hulhule Adası üzerinde yer alıyor. Hulhule Adası’ndan Male’ye ulaşım hız tekneleriyle beş dakika kadar sürüyor. Tabii aslında tesislerin çoğuna ulaşım havaalanından direkt olarak gerçekleştiriliyor. Uçaktan indikten sonra tesis görevlileri misafirlerini karşılıyor ve teknelerle konaklayacakları tesise transferleri sağlanıyor. Burada genellikle uçak ve tekne olmak üzere iki farklı transfer seçeneği oluyor ve eğer otelin paket fiyatına dahil edilmemişse tekne daha uygun olmak üzere her ikisi için de ayrıca transfer ücreti ödenmesi gerekiyor. 

   Maldivler’e Ne Zaman Gidilmeli?

   Kasım ve Nisan ayları arası, Maldivler tatili için en uygun aylar ve adaların yüksek sezonu da bu aylar arasında gerçekleşiyor. Mayıs ve Ekim ayları arasında sıcaklık bakımından radikal değişiklikler olmasa da tropikal iklim kuşağında yer alan Maldivler’de, bu dönemde muson yağmurlarına yakalanma riski de olabiliyor.


   Yerel Halkın Yaşadığı Adalarla Resort Otellerin Arasındaki Fark

   Maldiv Adaları’nda konaklama için tercih edilen yerler ya yerel halkın yaşadığı, içinde pansiyon otel ve konukevlerinin bulunduğu adalar ya da resort otellerin hizmet verdiği, sadece turizm odaklı diğer adalar oluyor. Yerel halkın yaşadığı adalarda konaklama daha ekonomik ancak burada giyim kuşam ve alkol tüketimi gibi konularda bazı hassasiyetler söz konusu. Örneğin her plajda mayo ve bikiniyle denize girilemiyor ya da adalarda içki içilmesine izin verilmiyor. 

   Beklentileri Önceden Belirleyin

   Maldivler’e seyahat etmeyi düşünüyorsanız ve tercihinizi resort otellerin bulunduğu adalardan yana kullanacaksanız, öncelikli olarak bu adalarda tek bir tesis olduğunu ve bu tesisin olanaklarının sizin tüm beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını göz önünde bulundurmalısınız. Bu adaların çoğundan başkente ve farklı adalara tatil boyunca tekne ile ulaşım mümkün olsa da asıl amacınız seçtiğiniz adada herhangi bir eksiklik yaşamadan konaklayabilmeniz olmalı. Maldivler’de yaklaşık 100 tane resort otel bulunuyor ve bunların konseptleri de farklılık gösterebiliyor. Örneğin kimi tesis ağırlıklı olarak balayı çiftleri, kimileri dalışa meraklı gezginler, kimileri ise çocuklu aileler tarafından tercih edebiliyor.

   Meşhur Su Evlerinde Konaklama

   Maldivler denilince en çok paylaşılan ve göze çarpan görseller çoğunlukla suyun üzerine kurulu ahşap bungalovlar oluyor. “Water bungalow” olarak anılan bu evlerde konaklamak gerçekten muazzam bir deneyim fakat hem her tesiste bulunmuyor hem de su evlerinin fiyatları normal konaklama bedelinin iki katına kadar çıkabiliyor. ​

   Sualtı Dünyasını Keşfetmek İçin

   Maldivler'in bazı adalarında resifleri keşfetmek için sadece biraz kulaç atmak yeterliyken, bazı adalarda muazzam mercan kayalıklarını gözlemlemek için tekne ile tura çıkmak gerekiyor. Eğer Maldivler'e gitmenizin nedenlerinden biri de adalardaki sualtı çeşitliliğine tanıklık etmek ise, gideceğiniz otelin bu konudaki imkânlarını önceden değerlendirmenizde fayda var.

   Yarım Pansiyon ya da Her Şey Dahil

   Maldivler'de çoğunlukla yarım pansiyon ve her şey dahil konaklamayı tercih etmek daha avantajlı oluyor. Fiyatlar oda ve kahvaltı seçeneğine göre daha yüksek olsa da tatil bütçenizi planlamak adına her iki seçenek de daha uygun olacaktır. Öngörülebilir bir bütçe planıyla yola çıkmak tatilinizi daha rahat geçirmeniz açısından size yarar sağlayabilir.

   Bir Tatil, Birkaç Ada

   Tabii, Maldivler'e kadar gitmişken neden kendimi tek bir adayla sınırlamalıyım ki, diye düşünebilirsiniz. Eğer Maldivler tatilinizde farklı farklı konseptleri deneyimlemek ya da başka adaları da görmek isterseniz, hoşunuza giden iki üç farklı otelde kalabileceğiniz gibi, tatilinizin belli bir kısmını konaklama hizmeti sunan küçük yatlarda geçirmeyi de düşünebilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Maldiv Cumhuriyeti hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam