Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kuzey'in Parlayan Yıldızı: Tallinn, Estonya

   Tarih, kültür ve sanatla dolup taşan bir ortaçağ şehrine yolculuk

   Kendine özgü mimarisi, yemyeşil parkları, sıcakkanlı halkıyla insanı büyüleyen Estonya’nın başkenti Tallinn, yaklaşık dört yüz elli bin kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehri. 2011 yılında Finlandiya’nın Turku şehriyle birlikte Avrupa Kültür Başkenti olmaya hak kazanan bu güzel şehir, Baltık Denizi’nin kıyısında, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’nin seksen kilometre güneyinde yer alıyor.

   Tallinn’de turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerinin başında Old Town geliyor ve eski kent muhteşem ortaçağ mimarisiyle bu ilgiyi sonuna dek hak ediyor. Zaten bölge 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de dahil edilmiş. Old Town’da gezerken pek çok yerde karşılaşacağınız yüksek kuleler, yüzlerce yıllık kiliseler ile kalelerin büyük bir bölümü XIV. yüzyılda inşa edilmiş ve günümüze dek ulaşmayı başarmış. 

   Eğer Tallinn’in tarihi yerleri ve müzeleri özellikle ilginizi çekiyorsa bu anlamda şehri gezmenin en uygun yöntemi 24, 48 ya da 72 saatliğine geçerli olan Tallinn Kartlardan birini satın almak. Kırktan fazla cazibe merkezine ve müzeye ücretsiz giriş hakkı tanıyan bu kart sayesinde Tallinn’in tüm kültürel zenginliğini keşfetmek mümkün.

   Tallinn’de Yeni Bir Yıl

   Yılbaşına az bir zaman kalmışken Tallinn’in muhteşem yeni yıl atmosferine değinmeden olmaz. Yeni yıl yaklaşırken, eski kentin kalbi olarak bilinen Belediye Meydanı’na ışıklarla bezeli kocaman bir çam ağacı konuluyor. Aynı yerde kurulan Noel Pazarı ise eski kente yaşam dolu, bambaşka bir görünüm kazandırıyor ve bu masalsı manzara çoğu sene karlarla kaplı sokaklar, onca soğuğa rağmen şehre sıcacık bir hava veren sarı ışıklar ile meydanın çevresindeki şirin kafelerle tamamlanıyor. Evet, Tallinn coğrafi konumu göz önüne alındığında kış aylarında soğuk hem de oldukça soğuk bir şehir ama aynı zamanda yılbaşı coşkusunu sonuna dek hissettiren en güzel Avrupa başkentlerinden de biri.

   XVI. Yüzyılın En Yüksek Binasını Keşfedin!

   Tallinn Old Town bölgesinde oldukça iyi korunmuş pek çok tarihi yapı var ve Aziz Olaf Kilisesi bunlar arasında en ikonik olanlardan biri. XV ve XVI. yüzyıllar boyunca dünyanın en yüksek binası olma unvanını taşıyan kilise, Tallinn gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Yapının yüksekliği geçmişte yüz altmış metre civarındaymış ancak geçirdiği yangınlar ve maruz kaldığı yıldırımlar neticesinde tahrip olunca boyu kırk metre kadar kısalarak yüz yirmi metreye düşmüş. Aziz Olaf Kilisesi’nin mimari güzelliğinin yanında bir başka özelliği de panoramik Tallinn manzarası sunan seyir terası. Yerden yaklaşık altmış metre yükseklikte bulunan bu terasa çıkmak biraz zahmetli olmasına karşın hedefe ulaştığınız anda, “İyi ki gelmişim,” demeden edemiyorsunuz. Aslında Tallinn’in panoramik gözlem noktaları konusunda diğer Avrupa şehirlerinden bir adım önde olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz. Belediye Binası’nın çan kulesi, Kohtuotsa, Patkuli ve Piiskopi gözetleme noktaları, Hellemann Kulesi ve Şehir Duvarı sundukları göz alıcı şehir manzaralarıyla özellikle fotoğraf meraklılarının mutlaka ziyaret etmeleri gereken yerler arasında.


   Uçarı ve Sanatsal Bir Mahalle: Kalamaja

   Tallinn’in tarihi güzelliklerini keşfettikten sonra, rotamızı eski kente yürüyüş mesafesinde yer alan ve XX. yüzyıla ait sanayi yapıları ile fabrika işçilerinin sevimli ahşap evlerinin bulunduğu Kalamaja’ya çeviriyoruz. Bölge özellikle gençler arasında oldukça rağbet görüyor ve aslında Kalamaja genel olarak “hipster” bölgesi olarak anılıyor. Telliskivi Creative City, capcanlı ve renkli bir atmosfere sahip olan mahallenin en çok ilgi gösterilen yerlerinden biri. Eskiden Baltık Demiryolu şirketine ait olan binaların sanat galerileri, tasarım butikleri, kahve dükkânları ve restoranlara dönüştürülmesi sonucunda ortaya çıkan bu yaratıcılık şehri hafta sonları ev sahipliği yaptığı bitpazarıyla da meşhur.  Yirmi beş bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan Telliskivi mobilya mağazalarından kitapçılara, tiyatrodan restoranlara, fırından antika dükkânlarına kadar çok sayıda işletmeyi bünyesinde barındırıyor ve kesinlikle en azından birkaç saatlik zaman ayırarak görülmeyi hak ediyor. 

   Tallinn Gece Hayatı

   Baltık Denizi’nin kıyısına kadar gitmişken geceleri eğlenmeyi sevenlerin yüzünü güldürecek yerlerden bahsetmemek olmaz. Tallinn renkli gece hayatı anlayışıyla, çok ama çok eğlenceli bir kent. 

   Şehrin en çok bilinen kulüplerinin başında gelen Club Hollywood, Club Prive, Paar Veini, ve Naganaga, Old Town bölgesinde yer alıyor. Mekânlardaki eğlenceler çoğunlukla saat on birden sonra başlasa da çok geç saatlere dek devam ediyor. Club Hollywood şehir merkezindeki en büyük gece kulübü ve haftada dört gün (çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi) hizmet veriyor. Estonya’nın en ünlü gece kulüplerinden biri olan Club Prive ise haftanın her günü açık ama mekân biraz küçük olduğu için erken saatlerde gitmek en iyisi. Paar Veini, gece on birden sonra gece kulübü olarak hizmet vermeye başlıyor ancak o saate kadar oturup sakin müzik eşliğinde bir şeyler içmek isteyenler için de ideal. Naganaga ise güzel yemekleriyle olduğu kadar şahane gece eğlenceleriyle de meşhur. Tabii bu dört gece kulübü buzdağının sadece görünen kısmını teşkil ediyor. Tallinn küçük bir şehir olmasına karşın oldukça hareketli bir gece hayatına sahip. Hatta Finlandiya, Danimarka gibi ülkelerden eğlenmek için Tallinn’e gidenlerin sayısı hiç de az değil. Uzun lafın kısası Tallinn, gerek tarihi birikimi gerek kültürel yapısı gerekse de eğlence hayatıyla Baltık Denizi’nin kıyısında parlayan bir yıldız gibi gidilesi, görülesi ve gezilesi… 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam