Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kuzeyden Bir Kuzey Işıkları Macerası

   Dünya üzerinde, en etkileyici gökyüzü olaylarından birine tanıklık etmek paha biçilmez bir deneyim.

   Kuzeyden Bir Kuzey Işıkları Macerası
   Nilay Örnek
   Trendy

   03.04.18

   Seyahat eder, sanatsever, tarihsever, sergi gezer, lezzet peşinde, doğanın içinde, dünyayı kelimelere döker.

   Kuzey Işıkları'nı fotoğraflardan görüp de âşık olmuş, "Ölmeden Önce Yapmak İstediklerim" listeme koymuş değildim. Tabii bunun nedeni, böyle bir listem olmaması da olabilir. Ancak en önemli neden, bu etkileyici doğa olayının -bence- fotoğraflardan çok "içindeyken" etkileyici olması ve benim de önce bir kez "azıcık" gördükten sonra etkilenip her daim görmek istemem. Tabii ki bu kolay değil, bir taraftan da kolay. Şöyle ki, şu dönemde Kuzey ülkelerine gidecek kadar bütçeniz varsa ve belirli bölgelerde olabildiğince kuzeye gidebiliyorsanız (ki aynı şey güneyde de mümkün, Güney ışıkları da benzer etkide) hiç de zor değil.


   Ben Olmaz Denilen Bir Dönemde Gördüm

   A- Hiçbir şeyle uğraşmadan bir "Kuzey Işıkları Turu" satın alabilirsiniz.
   B- Kendiniz az biraz ilgilenip bunu mümkün kılabilirsiniz.

   Ben ilk önce "olmayacak bir dönemde" ya da "görülmesi zor bir zamanda" diyeyim, Kuzey ışıklarını görme ve fotoğraflama hikâyemizi anlatacağım, sonra da "tereyağından kıl çeker gibi" olanını. Tabii, "Kuzey ışıkları ne zaman, nasıl, nerelerde, hangi şartlarla görülür?" sorularının yanıtlarını da yanıtlamaya çalışacağım.

   En İyi Görülebileceği Tarihler

   İzlanda, Grönland, Kuzey İskandinavya, Kuzey Amerika’nın kuzeyi ile Kuzey Sibirya, "yıl boyunca izlenebileceği yerler" olarak sıralansa da istatistiklere göre Kuzey ışıkları, en iyi 23 Eylül ile 21 Mart arasında görülüyor. Üç sene önce İz TV ekibinden Gökay Gökulu, Oğuz Özdemir ve Sinan Hamamsarılar ile İsveç'te Şehirli Sofralar adlı televizyon programımın çekimleri için Lapland (Laponya) adı verilen bölgedeydik. Meşhur Ice Hotel'de konaklar ve çekimlerimizi yaparken bir yandan da Kuzey ışıklarını görmek istiyorduk ki şöyle bir yüzeysel internet aramasıyla göremeyeceğimize kanaat getirdik. Çünkü nisan ayının ilk yarısına gelmiştik artık.

   Cep Telefonu "Olur" Dedi

   Ancak rehberimiz Graeme Richardson cep telefonunu çıkardı ve "Bu gece mümkün" dedi. Cep telefonlarına yüklenip bilgi alınabilen pek çok uygulama var da, rehberimize göre en iyisi "Aurora Forecast" (yazıyorum çünkü uzaktan bile bakması zevkli). Bununla ışıkları hangi ülkede, hangi saatler ve konumlarda "en iyi" izleyebileceğinizi görebiliyorsunuz! Biz de atladık bir araca, orman arası bir yola gittik. Kiralık bir aracınız var ve Google Maps türü harita uygulamalarından anlıyorsanız hiç zor değil.

   Soğukta Beklemek Nedir Bilir misiniz?

   Yıldızları görüntülemek istediğinizde olduğu gibi, Kuzey Işıkları'yla ilişki kurmak için de, ne kadar şehir ışıklarından uzak, ne kadar zifiri karanlık, ne kadar bulutsuz o kadar iyi! Ne kadar kuzey o kadar iyi! Ancak ne kadar kuzey, ne kadar gece, o kadar soğuk demek. Termal tulumlar, eldiven ve botlarla gitmemiz gerektiğini ilk gecenin, ilk 20 dakikasında öğrenmiş olduk zaten. Ve de beklemenin, hele de "tam da mevsimi değilse" elzem olduğunu gördük.

   Gülümse! Gökyüzü Yeşil Işık Yaktı!

   Kimi zaman Kuzey ışıkları yeterince yoğun değil; kimi zaman da yoğun bulutlu hava yüzünden görülmüyor. Ama eğer ki varsa, siz çıplak gözle göremeseniz de SLR fotoğraf makineleri ve uzun pozlama ile mutlaka görüntülenebiliyor. Hatta bizim rehberimiz Graeme gibi "işi bilen", fotoğraftan anlayan biriyleyseniz, put gibi durmanız, yüzünüze ışık verilmesi ve yine uzun pozlamayla bir hatıra fotoğrafınız bile oluyor. Bu bizim gökyüzünün Kuzey ışıkları açısından zengin olmadığı bir zamandaki deneyimimizdi.

   Turları da Var

   Malum, Kutup Işıkları (Aurora Borealis), yeryüzünün manyetik alanıyla Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan bir tür doğal ışıma. Genel olarak Norveç (Svalbard), Finlandiya (Kakslauttanen), İsveç (Jukkasjarvi), İzlanda (Reykjavik), Grönland, İskoçya, İrlanda ve Rusya onu görmek için en ideal yerler. Artık bu ışıkları görmek için turlar da var. Sonraki yılın mart ayında, bu sefer Norveç'in Lafoten bölgesinde, orada kaldığım birkaç gece görme imkânı buldum. Eh tabii bu seferki deneyim efsaneydi. Fazla etkileyici! Bu sefer de tura ihtiyaç duymadım.

   Bu Siteye Mutlaka Bakın

   Bir araç bulup benim gibi "Bu işin altından kendim kalkarım" diyorsanız http://www.aurora-service.eu/ adresli site en iyi kaynaklardan biri. Neler giymeniz gerektiğinden nasıl fotoğraf makinelerinin iyi olduğuna, bölgelerden canlı yayından Kuzey ışıkları jargonuna içinde yok yok. Hem de esprili bir dille, bir ilkokul çocuğuna anlatır gibi anlatıyorlar durumu. Ancak İngilizce.

   "Kuzey Işıkları" Alarmı

   Bu arada cep telefonunuza yükleyebileceğiniz bir uygulamaya da buradan erişebiliyorsunuz, size en yakın Kuzey ışıklarını 1 saat öncesinden bir alarmla haber veriyor. Yeter ki kuzeye gidin! İnsan evrende nasıl küçük olduğunu, pek çok dünyevi olayın ne kadar anlamsız olduğunu bir kez daha hissediyor. Ne renk olursa olsun; ışık sizinle olsun!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   5

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (5)

   Burak Sezer

   Ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.

   seerr

   Çok güzel bir yazı çok teşekkür ederiz.

   seerr

   Teşekkürler çok güzel bir yazı.

   ali

   Güzel bir yazi

   Emeklerinize sağlık. Çok güzel bir yazı dizisi olmuş

   Yorum Yap

   Laponya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam