Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Komşuda Hafta Sonu: Midilli Adası

   Yunan Mitolojisi’ni besleyen, Alcaeus ve Sappho şiirlerine ilham veren, “Akdeniz Fatihi” Barbaros Hayrettin’i büyüten bir ada. Komşumuz Yunanistan’dan ama bize komşumuzdan daha yakın bir ada, Midilli Adası…

   Ayvalık ve Burhaniye’nin birkaç kulaç açıklarında yer alan Midilli Adası, Ege’nin iki yakasında yaşayan insanların birbirine en yakın olduğu yerlerden biri. Bir hafta sonunda farklı bir kültürü tanımanın ve bir adayı her şeyi ile keşfetmenin en kolay yolu, Midilli Adası’nda bir gezidir. 1633 kilometrekarelik ada, son Buzul Çağı’na kadar Anadolu’nun bir parçasıydı. Sonrasında coğrafi etkilerle bağlı olduğu yuvasından ayrıldı. Şimdi ise hemen yanı başımızda, başka bir kültürü bize tanıtıyor.


   Ada tarihi oldukça eskiye uzanır. Bu yüzden mitolojik hikâyeler, her eski yerleşimde olduğu gibi Midilli Adası’nda da anlatılır. Adanın orijinal ismi olan Lesvos’un, adanın ilk kralı olan Makaras’ın kızından geldiği düşünülmekte. Yunus Takımyıldızı ve Orion Takımyıldızı’na yönelik aşk hikâyeleri de kaynağını Midilli Adası’ndan alıyor. Adanın Türkçe ismi olan "Midilli", adanın merkezi ve şehrin Rumca ismi olan Mytilini’den türemiştir. Adanın merkezi dışında Plomari, Kalloni, Eresos ve Petra adanın diğer önemli merkezleri. Yunanistan’ın bu büyük adalarından birinin belki de en dikkat çekici yanı, onu diğer adalardan ayıran yeşil görüntüsü. Tepelerinde uzanan ormanların yanında Midilli’de on milyonun üzerinde zeytin ağacı var. Tabii zeytinyağı da lezzetli ve meşhur. Bu bitki örtüsü canlılığı adayı önde gelen kuş gözlem merkezlerinden biri hâline getirmiştir. Göç yolu üzerinde bulunan adadaki iki önemli merkez olan Vatera ve Skala Kaloni’de, aralarında kuğuların, kazların, pembe flamingoların ve kral balıkçılların olduğu 320'ye yakın farklı türde kuşu görebilirsiniz.

   Agios Therapon Kilisesi

   Adanın mimarisiyle en göze çarpan yapılarından biri olan kilise, 1935 yılında açılmıştır. Özellikle kubbesi ve dış cephe süslemeleri daha adaya yaklaşırken dikkatinizi çekecek.

   Midilli Kalesi

   Adanın merkezi Mitilini’de bulunan kale, Ege’deki en büyük kalelerden birisi. Farklı medeniyetlerin yerleştiği adanın tarihini en iyi yansıtan eser denilebilir. Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu dönemine şahitlik eden surlarında, adanın tarihini ve güzel manzarasını keşfedebilirsiniz.

   Plomari

   Midilli Adası’nın güney kıyısında yer alan yerleşim, Yunanların geleneksel içkisi "uzo"nun ana vatanı olarak bilinir. Uzoyu merak edenler için burada yer alan Barbayani Uzo Fabrikası’ndaki müze, uzoya dair birçok bilgi sunuyor.

   Taşlaşmış Orman Parkı

   Midilli Adası’nın kuzeybatısında yer alan park, koruma altındaki 150 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. 20 milyon yıl önce volkanik aktiviteler sonucu lavların altında kalıp taşlaşmış ağaçların sergilendiği park, Midilli’de en çok ziyaret edilen bölgelerden biri. Koruma altında olan parkta, adadaki doğal yaşamı daha yakından tanıyabileceğiniz Doğa Tarihi Müzesi de bulunmaktadır.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Yunanistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam