Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kızıl Işıltısıyla Tarihten Göz Kırpan Şehir: Bologna

   Orta Çağ’dan günümüze kadar tarihî yapısını korumuş, kültür ve özgürlüğü ile örnek bir şehir olan Bologna'da enfes bir 3 günü nasıl geçiririz?

   Kızıl Işıltısıyla Tarihten Göz Kırpan Şehir: Bologna
   Özge Kılıç Karamahmut
   Trendy

   17.10.19

   İtalya’nın kuzeyinde bulunan Bologna’ya İtalyanlar “Kızıl Şehir” adını vermişler; ki kızıl ve tonlarına hayran birisi olarak bu şehirde aldığım her nefes, bana keyif olarak geri döndü. Attığınız her adımda, geçtiğiniz her sokağında İtalya’nın o kalabalık ve turist akınına uğramış diğer birçok şehrinden hemen ayrılıyor. Şehirde köklü tarihi ile bilinen Bologna Üniversitesi olduğu için gençler çok ve cıvıl cıvıl. Akşam olduğunda da ışıl ışıl, kendinizi Orta Çağ’dan bir film karesi içerisinde hissedeceğiniz bir yer.

   Kısa zamanınız ve yeni bir yer keşfetmek gibi bir arzunuz varsa ya da büyük bir İtalya turu yapacaksanız Bologna'yı es geçmeyin derim; çünkü tren rotalarının kesiştiği bir noktada yer aldığı için buradan günübirlik Venedik turu yapmak ya da Roma, Milano veya Floransa’ya geçmek de oldukça kolay. İlber Ortaylı hocamızın da son kitabında yüksek kültürü, köklü tarihî yapısı ve şık mekânları ile mutlaka görülmesi gereken, hatta yaşanılası bir şehir olarak bahsettiği, Bologna zihnimde nefis bir tat bıraktı.

   Şehrin içinde otobüs ulaşımı olmasına rağmen mermer ve revaklarla döşenmiş bu sokakları yürüyerek keşfetmek çok daha keyifli ki bu revaklar yazın güneş, kışın ise yağmurlu havalardan koruyor. Burada sürücüler yayalara karşı çok saygılı, trafik ışıklarının ve yaya geçidinin olmadığı bir noktada karşı caddeye geçme hamlesi yapıp son anda halk otobüsünü görüp de vazgeçtiğim bir anda kocaman otobüsün yolun ortasında benim için durması ve geçmemi beklemesi ile yaşadığım şaşkınlık, otobüs kaybolana dek şoföre el sallamamla devam etti. Sonra tüm şoförlerin aynı şekilde davrandığını görünce ben de alıştım bir yerde.   Cıvıl Cıvıl ve Kahve Kokulu Bir Meydan

   Şehrin merkezi olan Piazza Maggiore Meydanı, Asineli Kuleleri, Neptün Çeşmesi, Bologna’nın en büyük, dünyanın ise en büyük kiliseleri arasında da 5. sırada yer alan San Petronio Bazilikası, Belediye Meclis Dairesi ve sadece özel etkinlikler için kullanılan Belediye Sarayı ile çevrelenmiş durumda. Sadece bu meydanda bile saatler geçirilebilir; çünkü bu meydanda gittiğiniz döneme göre muhakkak etkinlik, eğlence ya da festivaller kapsamında organizasyonlar düzenlenmiş oluyor. Ben Orta Çağ kostümleri giyinmiş birçok sanatçının şarkı ve dansları ile şahane vakit geçirdim doğrusu. Bu arada Neptün Çeşmesi’nin lezzetli suyundan kana kana içebilirsiniz. Akşam olunca şehrin ışıklanması, halkın şık kıyafetlerini giyinerek geç saatlere dek sokaklarda olması, güzel seslerden yer yer yükselen şarkılar, mis gibi kahve kokusu, insanın kalbine sevinç yüklüyor. İşten çıkmış insanlara kafeler önünde içeceklerini yudumlarlarken eşlik edebilir, balık pazarında dolaşarak burada balık yiyebilir, şarküterileri dolaşabilir, fırından aldığınız ekmeğinizin yanına kuru et, peynir satın alabilir, kısaca Bologna halkının doğal yaşamına karışabilirsiniz.

   Tüm Yorgunluğa Değdi

   97 metre uzunluğunda olan Asinelli Kulesi 498 basamağa sahip. Buraya tırmanmak biraz zahmetli olsa da sonunda muhteşem bir şehir manzarası sunuyor. Tırmanış sırasında nefes nefese “Acaba geri mi dönsem?” diye düşünürken dinlenmek üzere biraz durunca arkamda oldukça yaşlı bir amcanın tırmandığını gördüm ve hemen söylenmeyi bırakıp tırmanmaya devam ettim; zira tırmananlar arasında sessiz ve gizli bir çekişme olduğunu, durup dinlenmek için kenara çekilenlere şöyle bıyık altından atılan gülümsemeler ispatlıyordu. Bunlar beni hırslandırsa da tüm çabalarım sadece oldukça yaşlı o amcadan sadece bir önceki kişi olarak tırmanışı tamamlamamı sağladı. Olsun. Kuleden izlediğim manzara her şeye değerdi. Kuleye tırmanış ücretli ama San Petronio Bazilikası’na giriş ücretsiz. Bologna sokaklarında dolaşmak, tuğlalardan yapılmış yapıları, bahçeleri keşfetmek tabii ki ücretsiz. Belki gezerken Via Pella 18 numarada bulunan küçük Venedik penceresine de rastlarsınız. Pencereyi açıp baktığınızda kanal üzerinde kurulu bir sokağın manzarası fotoğraflarınız için çok tatlı bir malzeme olacaktır.   Bologna’da ünlü olan yiyeceklere gelirsek burada aperitif alışkanlığı var. Saat 18.00 gibi başlayarak geceye kadar çeşit çeşit aperitifler eşliğinde akşam yemeklerini yiyebiliyorlar. Bir içecek alındığında bu çeşitli yiyeceklere ekstra ücret ödemiyorsunuz. Bologna soslu makarnaları gerçekten çok leziz, alternatif de çok. Bence şöyle güzel bir yeme içme keşif turu ile gözünüze ve damağınıza cazip geleni kendiniz seçmeniz çok daha garanti olacaktır. Bologna’nın dondurmasının meşhur olduğu söylense de keçi sütlü sert ve uzayan dondurmaları çok sevdiğim için Bologna’nın çabuk eriyen kremamsı dondurmaları bana çok cazip gelmedi ama peynirli dondurması övülüyor genellikle.

   Bologna için 3 günün yeterli olduğu düşüncesindeyim ama burası insanın sadece gezmek değil de yaşamak da isteyebileceği, ruha hitap eden bir şehir.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bologna hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam