Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kapı Komşumuz, İhtişam Şehri Batum

   Aşk şehri, Gürcistan'ın ihtişam simgesi, uçsuz bucaksız Sarp Sahili ile Kaf Dağı'nın baş tacı...

   Kapı Komşumuz, İhtişam Şehri Batum
   Begüm Kaya
   Trendy

   28.10.19

   17 saatlik otobüs yolculuğu ile Sarp Sınır Kapısı'na ulaşmıştık. Birkaç adım sonra Karadeniz'in paralel evrenine geçecektik. Sınır kapısına eşit uzaklıkta, bir tarafta Türk topraklarının son camisi Sarp Camisi; diğer tarafta Gürcü topraklarının ilk kilisesi Sarpi St. Andrew the Apostle Kilisesi yer alıyor. Sanki birbirine nispet yaparcasına... Sınırda, dağ eteklerinde yer alan Sarp Köyü'nün ortasından geçen çitleri görüyoruz. Bir tarafta çay bitkisi; diğer tarafta portakal, kivi ağaçlarını ve üzüm salkımlarını görüyoruz. Şehrin hikâyesi ilk burada hissediliyor. Parçalanmış bir köy, ülkenin yaşadıklarının fragmanı gibi. Sarp Kapısı’nı geçince Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum merkezine kadar, Sarp Sahili’nde keyif yapan insanları görüyoruz. Paralel evren dedik ya; sınırı geçmemizle hava bir anda güzelleşiyor, bir anda o Karadeniz’in kara bulutlarının yerini kavuran sıcaklar alıyor.

   Görsel Şölenleriyle Batum Parkları

   Şehrin dış görünüşü Avrupai yapılarıyla, ihtişamlı ışıklı gökdelenleriyle gözleri boyarken; içeriden ise geleneksel, kültürüne bağlı, Sovyet mimarisinin kalıntılarının hissedildiği eski yapılardan oluştuğu görülüyor. Bu eski görünüşün üstünü kapatmak istercesine ihtişamlı, dikkat çekici yapılar yer almakta şehir merkezinde. Rustaveli Caddesi'ne paralel sahil boyunca Miracle Park içerisinde yer alan en popüler yapılardan biri Alfabe Kulesi. M.S. 3. yüzyıldan itibaren değişmeden koruyabildikleri alfabelerine oldukça değer veriyorlar ve bunun için gün batımında izlemesi çok keyifli olan, şehrin temsili olan Alfabe Kulesi'ni yaptırıyorlar. Ücret karşılığında kulenin en tepesine çıkılabiliyor ve şehir manzarası eşliğinde yemek yiyebileceğiniz bir de restoran bulunuyor. Daha uygun fiyatlı şehir manzarası için dönme dolabı tercih edebilirsiniz. Şehir manzarası, hele ki gün batımında bindiyseniz, ihtişamlı binaların ışıklarıyla geceyi bir görsel şölene çeviriyor. Dönme dolapta, Ali ile Nino'nun birbirlerine kavuşup ayrılışlarına şahit olup hissediyoruz o hüznü. Parkın sonuna geldiğimizde Chacha Saat Kulesi'ni görüyoruz. Bize İzmir Saat Kulesi’ni anımsatıyor. Yanılmıyoruz da! Birebir aynısını yapmışlar.

   Çeşit çeşit dondurmalar, kbac (Kvas; komünist kola olarak anılan, esmer çavdar ekmeğinin mayalanmasıyla oluşan içecek), beyazımsı renkteki haşlanmış mısırlar tüm sahil boyunca Gürcü kadınları tarafından satılıyor.  

   Her köşede özenle hazırlanmış parklar, şehir sakinlerinin iş çıkışı aileleriyle geçireceği uğrak noktalar hâline gelmiş. Çocuk sesleriyle inleyen 6 Mayıs Parkı da bunlardan biri. Nurigeli Yapay Gölü'nü kapsayan park, doğal bir yaşam alanı havasına bürünmüş. Kanolar ve deniz bisikletleri ile gölde tur atabilir, göl çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz. 

   Dancing Fountains, Suların Dansı

   Ardagani Gölü üzerinde müzik eşliğinde dans eden fıskiyelerin sahnesi burası. İçeceğinizle göl kenarında oturup bu muhteşem dansları izleyerek bir akşamınızı geçirebilirsiniz.

   Botanik Park

   Bir diğeri, Batum'un en güzel parklarından, aynı zamanda dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri olan Botanik Park. Şehir merkezinden minibüslerle rahatça ulaşabilirsiniz. Deniz kenarında yer alan, 100 yılı aşkın süredir faaliyette olan bahçedeki ağaçlar ve bitkiler dünyanın dört bir yanından getirilmiş. Girişte verilen haritaya göre parkı birkaç rotayı takip ederek gezebilirsiniz. Oldukça büyük alana sahip parka bir tam gün ayırmanızda fayda var. Yemyeşil doğanın içerisinde fotoğraf çekilecek çokça kare bulmak mümkün.

   Meydanlarıyla Batum

   Şehir sokaklarında dolaşırken kendinizi bir Avrupa şehrinde hissetmeniz oldukça muhtemel. Hatta öyle çok hissedilmiş ki meydanlarından birinin adı Avrupa Meydanı. Batum'da en sevdiğim yerlerden biri olan bu meydan; Medea Heykeli'nin sırtını döndüğü Astronomik Saat Kulesi, rengârenk Avrupa mimarisiyle inşa edilmiş yapılar, kafeler, el emeği sanat ürünleri, çimlere uzanmış gençler ile cıvıl cıvıl bir ambiyans sunuyor. Bunun dışında Piazza (İtalyanca'da halka açık meydan anlamında) ve Tiyatro Meydanı da benzer hava sunuyor ziyaretçilerine.

   Kutsal 3'lü Sameba Kilisesi

   Şehir merkezine yarım saat mesafede yer alan, gittiğinize kesinlikle pişman olmayacağınız, tüm şehrin ayaklar altına serildiği bir kilise. Biraz Ankara'nın Ulus'unu andıran Tiflis Meydanı'ndan kalkan sarı otobüslere binerek yola koyulduk. Diğer türlü ulaşım ancak taksi ile sağlanabiliyor ve biraz pahalı olabiliyor. Şehir merkezinden yarım saatlik bir yolculuk ile ulaşılan şehrin en yüksek noktasında bir tepenin üzerinde bulunan bu protestan kiliseye ayak basıldığı andan itibaren ruhu saran etkisi hissediliyor. 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen kilise 250 metre rakımda yer alıyor. Böylesine büyüleyici bir mekânda sessizliğe bürünüp anı hissedebilmek paha biçilemez bir haz veriyor.

   Osmanlı mirası hoşgörü anlayışıyla kilise, sinagog ve cami yapılarını bir arada görmek mümkün. Sovyet zamanı bir süre kullanıma kapatılmış olsalar da şu anda hepsi aktif olarak kullanılmakta. İlyas Üstünyer'in "Kaf Dağı'nın Güney Yüzü Gürcistan" isimli kitabını okumayı, gitmeden yapılacaklar listenize almanızı öneririm.

   Hamur işi ağırlıklı yöresel lezzetlerinden bir çeşit büyük boyutlu mantı hinkal ve haço peyniriyle yapılmış bizdeki pide benzeri haçapuri'yi tatmak Gürcistan'da yapılacaklar listenizde yer alması gerekenlerden.

   Lezzetleriyle, görkemli yapılarıyla, yemyeşil doğası ve inançlarına bağlılıklarıyla komşumuz Batum bir hafta sonu kaçamağı kadar uzağınızda.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   2

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (2)

   Murat Berk Kaya

   Çok teşekkürler. Yazınızı çok beğendim. En kısa sürede gerçekleştireceğim Gürcistan gezim için çok faydalı olacağını düşünüyorum.

   Can Metin Sönmez

   Merhaba, Batumla ilgili okuduğum güzel yazılardan biriydi. Anlatırken hem tarihiyle ilgili bilgi verdiğiniz hemde gezilmesi/görülmesi gereken yerlerin güzel betimlenmesi hoşuma gitti...

   Yorum Yap

   Batum hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam