Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Japonya'da Bahara Merhaba, Sakura

   Baharda kiraz çiçeklerinin egemenliği tüm Japonya'yı sarıyor.

   Baharın gelişi her coğrafyada umudu, tazelenmeyi çağrıştırır. Bunun en güzel göstergelerinden biri de soğuklarda cılız ve kuru kalmış ağaç dallarından yeni bir hayata merhaba diyen çiçeklerin açmasıdır. Dünyanın her yerinde her kültürde insana heyecan ve coşku veren bu görüntüler Japonya’da kültürün doğrudan ayrılmaz bir parçasıdır. 

   Sakura, kelime olarak “çiçek açması” anlamına gelir. Japonya’da ise bu doğrudan kiraz ağaçlarının çiçeklenmesini anlatır. Kiraz çiçekleri baharın gelişiyle beraber güneyden başlayarak ülkeyi kuzeye doğru pembenin, sarının tonlarına ve beyazın saflığına teslim eder. Fakat bu teslim ediş kısa sürelidir. Ağaçların bazıları bir iki hafta bazıları ise bir iki gün içerisinde çiçeklerini döküyor. Doğanın yarattığı bu çiçek festivali, anları ve mekânları kısacık süren büyülü bir masal hâline getiriyor.

   Japon kültüründe yer edinmiş inançlar ve felsefelerin de etkisini görürüz Sakura’da. Sakura zamanı parklarda toplanıp ağaçların güzelliğini seyre dalmak üzere yapılan pikniklere “hanami” deniyor. Aslında hanami geleneği, Budizm ve Taoizm etkisiyle şekillenmiş zihni ve bedeni arındırmak, şifa bulmak üzere yapılan Şinto pratiklerinin de bir parçası olarak görülebilir. Sakura’nın Japon kültründeki temel anlamlarından birini ise Wabi-sabi felsefesi oluşturur. Faniliği, na-mükemmelliği ağırbaşlılıkla kabul eden ve bu değerleri yücelten bir düşünüştür Wabi-sabi felsefesi. Kiraz çiçekleri bir yandan yeniden doğuşu ve umudu yücelten olağandışı güzellikler sunarken öte yandan bu güzelliğin kısacık bir ömre sahip olması durumu, yani doğanın özünde yer alan bu döngü ve tezat da Wabi-sabi felsefesiyle uyum içerisindedir.  

   Kiraz ağacı çiçeği, Japonya’nın resmi olmayan fakat en çok ilgi çeken ve en bilinen millî çiçeği. Kiraz ağaçlarının çiçek açması ise Japonya için gerçek bir geleneksel şölen havası yaratıyor. Çoğunlukla pembenin tonlarında ve beyaz olan farklı türdeki kiraz çiçekleri bulundukları ortama masalsı bir hava katıyorlar.

   Kiraz ağaçları ve çiçekleri form olarak çok farklı çeşitlerde olabiliyorlar. Shidarezakura türündeki ağacın yere uzanan dökümlü dalları, Somei Yoshino türünün beyaza çalan uçuk pembesiyle göğe uzanan dalları bu dünyadan değilmişçesine gerçeküstü görüntüler ortaya çıkarıyorlar. Kiraz ağaçlarının çoğu çiçeklerini baharda açıyor. Güneyde mart ayında açmaya başlayan Sakura, kuzeye gittikçe Mayıs ayını buluyor. Jugatsuzakura isimli nadir kiraz ağacı türü ise Ekim’den Ocak ayına kadar olan dönemde çiçekleniyor. Çoğunlukla baharda muazzam görseller ortaya çıkaran kiraz çiçeklerini kışın karların arasında, bembeyaz bir zemin üzerine ince ince işlenmiş dantel gibi bir hâlde görmenin de büyüsü farklı. 


   Sakura Nasıl Kutlanır?

   “Hanami” denilen kutlamaların içeriği aslında çok sade. Kelime anlamı olarak çiçek görüntüleme anlamına gelen hanami kutlamalarında, tek başınıza ya da arkadaşlarınızla çiçeklenmiş bir kiraz ağacının altında oturarak ya da belirli bir mesafeden onları izleyerek piknik yapmanız yeterli. Yapacağınız tek şey bu. Görünüşte basit olsa da, bu yüzyıllardır süren geleneğin uygulamasına geçince işin o kadar kolay olmadığını anlıyorsunuz. Şehirlerin birçok noktasında belirlenen hanami noktalarına sabahın erken saatlerinde varmanız ve yer tutmanız gerekiyor. Aksi takdirde yer kalmayacak kadar kalabalık bir hâl alabiliyor bazı noktalar. 

   Baharın coşkusunu, yenilenmenin umudunu ve yaşamın döngüsünü hatırlatan bu dönemde, bulut kümeleri gibi kiraz ağaçlarını saran çiçekler, renklerin birbirinin içine geçtiği sulu boya bir tablo gibi manzaralar yaratıyor. Hele ki bu manzaraya geleneksel Japon mimarisinin incelikle işlenmiş zarif yapılarının, tapınakların ya da kalelerin görüntüsü eklenince baktığınız her yerde masal diyarlarının kapıları açılıyormuş gibi hissediyorsunuz.

   Sakura dönemi geldiğinde çevredeki kafelerde, dükkânlarda kiraz çiçeğinden yapılmış envai çeşit ürünü ve sayısız lezzeti bulmanız da mümkün. Kiraz ağacı yaprağına sarılı tatlılardan tutun da kiraz ağacı çayına kadar Japon kültürünün en özgün öğelerini leziz bir biçimde bir araya getiren bu lezzetleri mutlaka denemelisiniz. 

   Sakura döneminin eşsiz manzaralarına şahit olmak için çokça tercih edilen popüler rotaları takip etmek isterseniz birkaç tavsiyemiz olacak. 

   Tokyo

   Mart sonundan Nisan başına kadar sakuranın izlenebileceği başkent Tokyo, ülke genelinde de hanami için en çok rotaya sahip olan bölge. Onlarca tür kiraz ağacını barındıran Shinjuku Gyoen Parkı, tekne kiralayarak kiraz ağaçlarının ve suya uzanan ihtişamını seyredebileceğiniz Chidorigafuchi ve yol boyunca 1000'den fazla kiraz çiçeğinin size eşlik edeceği Ueno Park hanami için Tokyo'daki en iyi noktaların başında geliyor.

   Kyoto

   Japon kültürünü ve tarihini en somut şekilde yansıtan eski başkent Kyoto, mimarisiyle ve bahçeleriyle sakura izlemenin en keyifli ve otantik olduğu rotalardan. Kyoto'da sakura izlemek için Nisan ayını tercih etmeniz gerekiyor. Şehrin en eski bahçesi Maruyama Park, kanalın kenarına ince işlenmiş süsler gibi konumlanmış kiraz ağaçlarıyla Philosopher's Path en popüler hanami noktalarından. Ayrıca tapınakları ve geleneksel mimariyi duru bir şekilde yansıtan yapılarıyla meşhur Arashima bölgesinde Togetsukyo Köprüsü de bir diğer alternatif.

   Himeji Kalesi, Hyogo

   Okayama ile Kyoto arasında bulunan Hyogo bölgesindeki Himeji Kalesi, Japonya'nın tarihî miraslarından olan bir yapı ve bembeyaz görüntüsüyle oldukça etkileyici. Sakura dönemi olan Nisan ayında ise bahçesinde ve çevresinde yer alan sayısız kiraz ağacı ile kalenin görüntüsü manzaranın etkileyiciliğini kat kat artırıyor.

   Yoshinoyama, Nara

   Japonya'nın güneyinde, Nara bölgesinde bulunan Yoshinoyama tepeleri 30 bin kiraz ağacına ev sahipliği yapıyor. Şehir kültüründen farklı, doğanın tamamen içerisinde olmayı tercih ediyorsanız, sakura zamanı Nisan ayına denk gelen Yoshinoyama'da binlerce kiraz ağacının bahara çiçekler sunuşunu izlemek büyülü bir deneyim olacaktır.

   Kawaguchiko Gölü, Yamanashi

   Yamanashi bölgesinde Nisan ortasında açmaya başlayıp Mayıs ayına kadar kiraz çiçeklerini izlemenin en güzel noktalarından biri Kawaguchiko Gölü. Japonya'nın simgelerinden biri olan Fuji Dağı'nın manzarasına nazır olan bu gölde baharın dokunduğu dağları, suyu ve muazzam kiraz ağaçlarını seyretmek gerçeküstü anlar yaşatacak derecede büyüleyici olacaktır.

   Hirosaki Kalesi, Aomori

   Japonya'nın kuzeyinde sakurayı izlemek için en iyi noktalardan biri Aomori bölgesinde yer alan Hirosaki Kalesi. Nisan sonunda çiçeklenmeye başlayan kiraz ağaçlarını Mayıs başına kadar görmeniz mümkün. 1611 yılında yapılmış olan Hirosaki Kalesi, çevresinde 2500 kiraz ağacı barındıran geniş bahçeleriyle birçok hanami noktası sunuyor. Hirosaki'de çiçeklenmiş kiraz ağaçlarının oluşturduğu masalsı tünellerin içinde mutlaka gezinmelisiniz. Bu kale ve bahçeleri, sakura döneminde olduğu kadar, sakura sonrası çiçeklerin yapraklarını döktüğü ve toprağın üzerine dev ve zarif bir halı gibi serildiği dönemde de görülmeyi fazlasıyla hak ediyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   ulku karaca

   ALLSTARS

   Yorum Yap

   Japonya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam