Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   İtalya'yı Bitirdim Demeyin, Bir de Umbria'yı Keşfedin

   Pastoral vadiler, tadı damağınızda kalacak lezzetler ve Orta Çağ'dan günümüze uzanan köyleriyle Kuzey İtalya'nın gözbebeği Umbria...

   İtalya’nın zihinlerde yarattığı ilk çağrışım genellikle ülkenin üzerinde yer aldığı yarımadayı çevreleyen Akdeniz’in pırıltılı suları ve sahil boyunca uzanan sevimli kasabalar olur. Oysa İtalya’nın kuzeyinde; yemyeşil halılarla kaplanmış gibi görünen engebeli tepeleri, verimli üzüm bağları, uçsuz bucaksız zeytinlikleri ve tüm bu muhteşem manzaraların etrafında kurulu, şirin mi şirin kasabalarıyla, masallardan fırlamış gibi görünen harika bir yer var! Şimdi bildiğiniz İtalya’nın tüm güzelliklerini bir kenara bırakın ve bizimle Umbria’ya doğru keyifli bir yolculuğa çıkın.  

   İtalya’nın Yeşil Kalbi: Umbria

   Umbria, bilinirlik bakımından Toskana’nın biraz gölgesinde kalmış olmasına karşın, aslında pek çok gezginin Kuzey İtalya gezilecek yerler listesinde yer alan eşsiz bir yer. İtalya’nın yeşil kalbi olarak anılan bu bölge, Marche, Toskana ve Lazio arasında yer alıyor.

   İtalya’daki denize ya da komşu ülkelere hiç sınırı bulunmayan tek özerk bölge olan Umbria’nın bu yalıtılmış konumu, bölgenin İtalya’ya özgü gelenekleri yaşatması üzerinde önemli bir etkiye sahip. Umbria, büyükannelerin hâlâ elleriyle makarna yaptıkları, gezginlerin pek çoğunun lüks oteller yerine bölgedeki çiftliklerde, yerel halkla birlikte konakladıkları, agro-turizmi (tarım turizmi) benimsemiş, sevimli ve romantik bir yerleşim yeri. 

   Umbria’ya bahşedilen bu coğrafi zenginliğin nedeni, çevresini cömertçe sarmalayan su kaynakları. Umbria ile Toskana arasında uzanan Trasimeno Gölü ile Umbria’nın vadileri arasından geçip giden Tiber Nehri, bölgenin bu denli yeşil olması üzerinde büyük pay sahibi.

   Orta Çağ’a Hoş Geldiniz!

   Umbria’nın başkenti Perugia, Etrüsk ve Roma medeniyetleri ile Orta Çağ mimarisinin görkemli miraslarına ev sahipliği yapan, yaklaşık yüz yetmiş beş bin kişilik nüfusuyla küçük bir şehir. Perugia’nın kalbinde yer alan Piazza IV Novembre ise şehrin en ünlü mekânları tarafından çevrelenen tipik bir Avrupa meydanı. Çarpıcı sanat galerilerinin, eski belediye binalarının ve etkileyici katedrallerin bulunduğu bu meydan, birbirinden davetkâr pek çok kafe ve restoranı da bünyesinde barındırıyor. İnsana zamanda yolculuk yapıyormuş hissi geçiren bu yapıların gölgesinde özenle hazırlanmış leziz İtalyan kahvelerini yudumlamak ya da bölgenin meşhur dondurmaları ile çikolatalarını tatmak ise apayrı bir keyif. Üstelik Perugia’da İtalya’nın en iyi çikolatalarını tadabileceğiniz bir de çikolata fabrikası var. 

   Kasabalar Doğru Kısa Bir Gezinti

   Aslında Umbria’nın birbirinden masalsı her bir kasabası ayrı birer hikâye. Bölgenin avantajı ise tüm bu yerleşim noktalarının birbirlerine yakın konumlanmış olmaları. Örneğin minik Corciano Kasabası Perugia’ya sadece on iki kilometre mesafede. Kasabaya gittiğinizde, sizi XIII. yüzyıldan kalma surların içinde yer alan Rönesans dönemi binalar; merdivenlerle dolu, arnavutkaldırımlı dar sokaklar ile bir sürü çan kulesi ve kilise karşılıyor. Orta Çağ’ın atmosferini iliklerinize kadar hissetmenizi sağlayan Corciano, konumu itibarıyla yürüyüş yapmak için de harika bir çevreye sahip. 

   Tıpkı Corciano gibi Perugia’ya oldukça yakın bir konumda yer alan bir başka ufak kasaba ise Torgiano. Bünyesinde hem şarap hem de zeytinyağı müzesi barındıran Torgiano; tahıl, bal ve pecorino peyniri gibi yüksek kaliteli tarım ürünleriyle de ön plana çıkan, tam bir gurme kasabası. 

   Çılgınlık Ehliyeti Almak İster Misiniz?

   Başkentten biraz uzaklaşıp kuzeydoğuya doğru ilerlediğinizde İtalya’nın en iyi korunmuş Orta Çağ kasabalarından biri olan Gubbio’ya ulaşıyorsunuz. Kasabada Roma döneminden kalma heybetli bir amfi tiyatro var. Ranghiasci Park ise bölgenin en güzel manzaralarından birini gözler önüne seriyor. 

   Gubbio’da oldukça ilginç bir de âdet var. Ana meydandaki Bargello çeşmesinin etrafında üç kez koşan herkese “çılgınlık ehliyeti” veriliyor. Kulağa ilginç geliyor fakat durum bu! Gubbio aynı zamanda her yıl çok sayıda festivale de ev sahipliği yapıyor. 


   Mistik Bir Yürüyüş Deneyimi

   Her bir köşesi ayrı güzel, kendisi küçük güzellikleri büyük Assisi, Umbria’daki bir başka tipik Orta Çağ kasabası. Arnavutkaldırımlı daracık sokaklarıyla mistik bir havaya sahip olan bu küçük kasaba, aynı zamanda Hıristiyanlık tarihinde çok özel bir yeri olan Aziz Francesco’nun da doğduğu yer. Assisi’deki Aziz Francesco’nun kurduğu Assisili San Francesko Bazilikası, kasabada kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu mükemmel bazilikanın içindeki büyüleyici freskleri incelemek bile başlı başına bir keyif. 

   Yeri gelmişken mutlaka değinmekte fayda var. Umbria, Avrupa’nın en mistik ve etkileyici yürüyüş rotalarından bazılarına ev sahipliği yapan harika bir bölge. Örneğin Assisi ile Gubbio arasında, Aziz Francis’in 1206 yılında sahip olduğu tüm zenginliklerden feragat ettikten sonra yürüdüğü rivayet edilen kırk kilometrelik yol, vakti olanların mutlaka yürümeleri gereken bir güzergâh.

   İtalya’nın En Verimli Üzüm Bağları

   Assisi’den güneybatıya doğru doksan kilometre yol kat ettiğinizde sizi İtalya’nın en mükemmel üzüm bağlarına ve beyaz şaraplarına ev sahipliği yapan Orvieto karşılıyor. Her sene milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen kasaba volkanik tüf kayalarının üzerinde konumlanmış. Kasabada tıpkı diğer Umbria kasabalarında olduğu gibi gezilip görülecek o kadar çok tarihi yapı var ki insan hangi birine zaman ayıracağını şaşırıyor. Mancinelli Halk Tiyatrosu, Del Moro Kulesi, Signori Sette Sarayı, Ulusal Arkeoloji Müzesi, St. Brizio Şapel ve Katedrali bu yapılardan yalnızca birkaç tanesi. 

   Kuzey İtalya’nın Zengin Mutfak Kültürüyle Tanışın

   Kuzey İtalya şehirleri, sundukları pastoral güzelliklerin yanında zengin bir mutfak kültürüne de ev sahipliği yapıyorlar. Umbria bölgesindeki hemen hemen bütün kasabalar trüfleri, yöresel peynirleri, zeytinyağı çeşitleri, jambonları, el yapımı makarnaları, leziz mi leziz tatlılarıyla eşsiz bir lezzet çeşitliliği sunuyor. Umbria’da bu anlamda her yıl gelenekselleşmiş festivaller de düzenleniyor. Perugia’daki çikolata festivali Eurochocolate ve gastronomisiyle ünlü Norcia’daki siyah trüf festivalleri bunlardan sadece ikisi.

   Umbria Yolculuğu

   Umbria özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında en kalabalık sezonunu yaşıyor. İlkbahar ve sonbahar ayları ise bol bol yürüyüş yapmak isteyenler için en uygun zamanlama. Özellikle üzüm hasadının başladığı sonbahar dönemi ise yeni mahsullerin yarattığı coşkulu atmosferi ve yerel halkın heyecanlı gündemini gözlemlemek için kesinlikle harika bir seçim.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam