Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   İtalya'nın Güney Kıyılarında İhtişamlı & Tarihî Bir Şehir: Palermo

   Mafyanın ana vatanı, Sicilya Bölgesi'nin başkenti Palermo'da kültürel çeşitliliğin tarihine bir yolculuk.

   İtalya'nın Güney Kıyılarında İhtişamlı & Tarihî Bir Şehir: Palermo
   Halime Yılmaz
   Trendy

   13.11.19

   Palermo, İtalya'nın güneyinde, mafyanın ana vatanı olarak bilinen Sicilya bölgesinin başkentidir. Fenikeli tüccarlar tarafından M.Ö. 8. yüzyılda kurulmuş. Daha sonra Roma, Bizans, Arap ve Normanlar hüküm sürmüş. Bu sebeple kozmopolit bir kültürün örneği olan bir şehir.

   Yılın her döneminde ziyaret edebileceğiniz bu şehre yoğun bir turist yoğunluğu var. Kış mevsiminde bile çok soğuk olmadığı için daha az kalabalık dönemlerde de tercih edebilirsiniz.

   Palermo'ya birçok yolla ulaşım mümkün, özellikle Roma'dan Palermo'ya uçuşlar oldukça uygun. Her bütçeye uygun olarak bulabileceğiniz konaklama seçenekleri mevcut.

   Gün içinde birçok kültürün etkisi altındaki tarihî mekânları ziyaret edebilir, gece ise hareketli gece hayatının tadını çıkarabilirsiniz. Bu şehir için İtalya'nın diğer turistik bölgelerine kıyasla çok daha bütçe dostu diyebiliriz. Şehir merkezinde her bütçeye ve her zevke uygun kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Öğrenci nüfusunun da yüksek olmasından dolayı rahatlıkla uygun bir ücretle Palermo'nun lezzetli mutfağını deneyebilirsiniz.

   Palermo'da beni kendine hayran bırakan en büyük özellik şehrin kalabalıktan ve gürültüden uzak, ruhu dinginleştiren bir atmosferinin olması. Şehrin insanları cana yakın ve kibar. Bu dingin atmosferde dolaşırken birçok tarihe de şahitlik ediyorsunuz. Dingin ve gürültüden uzak deyince aklınıza sıkıcı bir şehir gelmesin, oldukça ilgi çekici ve dinamik bir yer. Caddelerde küçük yöresel mağazalar mevcut, müzik ve sanat ise şehrin her yerinde.

   Gelelim Gezilecek Yerlere

   Etrafta dolaşırken herhalde ilk gözünüze çarpacak yapı Palermo Katedrali olacaktır. İhtişamı ve büyüklüğüyle sizi kendine hayran bırakır. Katedral 1185 yılında tasarlanmıştır. İçeri giriş ücretleri biraz yüksek olduğu söylenebilir. Fakat bahçesinde oturup mimari ve tarihin buluşmasını izleyebilirsiniz.

   Tiyatro Massimo ise Avrupa'nın en büyük opera binalarından biridir. Opera binasının içini gezdikten sonra gece de mutlaka dışarıdan ışıklandırılmış haliyle görmenizi tavsiye ederim. Muhteşem büyüleyici bir atmosferi var. Şehir merkezinde bulunduğundan dolayı aynı zamanda şehrin gece dinamizmini de görmüş olursunuz.

   Pretoria Meydanı, Palermo'nun merkezinden çok kısa bir yürüme mesafesindedir. Çok sayıda ve mitolojik heykellerle süslü çeşmenin bulunduğu alan aynı zamanda çıplak heykellerden dolayı ''Utanç Meydanı'' olarak da bilinmektedir. Ünlü kiliselerin yanı başında bulunan bu mimari eser görülmeye değer.

   Şehrin merkez noktası olarak sayılan ''Quattro Canti''. İtalyanca'da ''Dört Köşe'' anlamına gelir. Via Maqueda ve Via Vittoria Emanuele caddelerinin kesişme noktasında bulunur. Meydanın en önemli özelliği 4 köşede konumlanan binalar ve üzerindeki statülerle oluşan görünümdür.

   Catacombe dei Cappuccini İskelet Müzesi, oldukça ürkütücü fakat ilginizi çekecek bir müze. Yer altında bulunan dar koridorların duvarlarında yüzlerce mumya sergilenmekte. Önceleri sadece rahipler için kullanılan bu mezarlık daha sonra yerli halk tarafından çok ilgi görmüş. 1880 yılında ise tamamen kullanıma kapatılmış.

   Porta Nuova, Roma döneminden kalma anıtsal bir kapı olarak Norman Sarayı'nın yanında konumlanmıştır.  Charles V'in Tunus'u fethi ve Sicilya Krallığı'nın başkentini ziyaretini kutlamak için yapılmıştır. Bu geçitten geçtikten sonra sizi iki tarafı ağaçlarla dolu bir yol ve büyük bir park bekliyor. Aynı zamanda Norman Sarayı'nı da ziyaret edebilirsiniz.

   Lezzetler

   Nuova Kapısı'nın hemen önünde bulunan küçük kafelerde dinlenirken espresso kahvenizi içebilir, yanında meşhur Arancini lezzetlerini deneyebilirsiniz. Arancini'yi içi dolgulu pirinç topları olarak tarif edebiliriz. İçerik olarak peynir, kıyma, patates, jambon gibi dolgu seçenekleri bulunmakta.

   Sokak yemeklerinden bahsetmişken, Cannolo'dan bahsetmeden edemeyeceğim. Cannoli tipik bir İtalyan hamur tatlısı. Kızartılmış hamura tüp şekli verilmesi ve ardından içinin kremayla doldurulmasından oluşan bir sokak lezzeti. Yine Cannoli için de çok çeşitli dolgu kremaları bulunmakta. En geleneksel olanı ise taze Ricotta peynirinden yapılan kremadır. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

   Palermo Katedrali

   Quattro Canti

   Cannoli

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Palermo hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam