Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   İsviçre'nin Renkli Yüzü: Basel

   İsviçre'nin kültürel başkenti olarak kabul gören Basel, bu tanımı içinde bulunan müzeleri, sanat galerileri ve çağdaş sanat üretim faaliyetleriyle çokça hak ediyor.

   Üç Ülkenin Kesişimi, Sanatın Başkenti

   İsviçre’nin üçüncü büyük şehri olan Basel, ülkenin kuzeyinde Almanya ve Fransa’ya komşu olan bir sınır kenti. Binlerce yıllık bir kent tarihine sahip olan Basel, aynı zamanda en eski üniversite şehirlerinden biri. Bologna’da 1088 yılında kurulan dünyanın en eski üniversitesi kadar mazisi olmasa da kurulduğu 1460 yılından günümüze ulaşabilen ve hâlâ faaliyet gösteren Basel Üniversitesi’nin de önemini vurgulamak gerekir. 

   Hem modern hem de tarihî dokuları bünyesinde barındıran, yüzölçümü olarak küçük olsa da içinde çok fazla hazineyi barındıran Basel, bir İsviçre gezisinde özellikle sanatseverlerin uğramadan geçmemesi gereken bir şehir. İsviçre genelinde, en çok müze ve galerinin bulunduğu şehir olan Basel, bu kültürel ortama, doğası ve şehrin kalbinden onu iki yakaya ayırarak geçen Ren Nehri ile oldukça huzurlu bir hava katmayı da başarıyor. Yani Basel, hem eğlenmeyi, hem dinlenmeyi, hem de sanatla yaşamayı çok iyi biliyor.

   Museum Tinguely
   Sanat anlayışı ve estetiğini, kinetik enerjiden, makinaların işleyiş mekanizmalarından esinlenerek yaratan sanatçı Jean Tinguely’nin adını taşıyan müze, Basel’in en ilgi çekici müzelerinden biri. Müzede, sanatçının eserlerini, düşün dünyasını ve çalışma şeklini, Tinguely’ye ait materyallerle inceleyebiliyorsunuz. İsviçre’nin ve 20. yüzyılın en farklı ve yenilikçi sanatçılarından birinin hayatına ve sanatına tanıklık etmenin heyecanının yanı sıra müze, Ren Nehri kenarındaki konumuyla da ziyaretçilerin büyüleyici manzaranın keyfini yaşatacaktır.

   Kunstmuseum
   Basel’de yılda bir kez gerçekleşen bu muazzam sanat fuarının dışında yılın her dönemi gezilip görülebilecek birçok müze var. Örneğin London Times’a göre dünyanın en iyi beşinci müzesi olarak seçilen Basel Sanat Müzesi (Kunstmuseum Basel), dünyada erişilebilir en eski sanat koleksiyonuna sahip. 15. yüzyıla ait resim ve grafiklerin bulunduğu Kunstmuseum’un İtalyan mimarisinden esinlenen ana binasının yapılışı 1936’yı işaret ediyor. 

   Fondation Beyeler
   Hildy ve Ernst Beyeler tarafından 1997’de kurulan Beyeler Foundation, kültürel eğitimi ve sosyal ilişkiler ağını geliştirecek bir vizyonla hareket eden, İsviçre’nin en popüler sanat mekânlarından biri. Kurucuları Hildy ve Ernst’in de en çok üzerinde durdukları noktalardan biri, müzedeki sanat eserlerinin, sanat dinamiğinin geniş bir kesime, özellikle de gençlere ulaşması. Yoğunlukla 19-20 ve 21. yüzyıldan eserlerin bulunduğu müzenin binası İtalyan mimar Renzo Piano tarafından gerçekleştirimiş ve konumu itibariyle de oldukça dikkat çekici. Yemyeşil bir parkın (English Park) içerisinde modern bir zarafeti yansıtan, etrafı ağaçlarla çevrili bir villa olan binası, sanatı ve ilhamı olan doğayı buluşturmada çok başarılı. 

   Art Basel

   Şehrin içerisinde bulunan onlarca müze ve galerinin yanı sıra Basel’de her yıl gerçekleşen sanat fuarı da dünyanın birçok yerinden sanatseveri şehre çekiyor. 1970’lerde başlayan Art Basel sanat fuarı, yine şehrin önemli sanat yapılarından birine adını vermiş olan Ernst Beyeler, Trudl Bruckner ve Balz Hilt tarafından başlatılan bir sanat hareketi. Bu hareket zaman içerisinde uluslararası bir çehreye de kavuşuyor. Şehrin sanatla beslenen damarları İsviçre sınırlarını ve hatta kıtaları aşıp Miami ve Hong Kong’a ulaşıyor. Her yıl bu üç şehirde binlerce sergi, gösteri gibi etkinliklerle dünya ölçeğinde adını duyurmuş olan bir sanat hareketi olan Art Basel’in Basel ayağı 2019’da 13-16 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. 

   Eski Şehrin Tarihî Büyüsü

   Basel'de bu saydıklarımızın dışındaki çok sayıda müze kenti keşfetmek için sokakları karış karış gezerken karşınıza çıkacaktır. Bu sokaklarda aynı zamanda Basel'in sembolik yapılarını, kızıl kumtaşından yapılmış gözalıcı eserlerini de görmeniz mümkün. Özellikle Old Town bölgesinde, Basler Münster Katedrali ve Mittlere Brücke için Basel'in sembolü demek yerinde olur. Basler Münster'in kızıl kiremitleriyle ihtişamlı yapısı, çatısını kaplayan rengârenk karolarıyla da şehrin siluetine zarafet katıyor.

   Ren Nehri'ni Seyre Dalmak

   Mittlere Brücke ise Ren Nehri'nin günün her saati huzur aşılayan manzarasını tamamlayan güzellikte. 1226 yılında kurulan taş köprüyü geçerken yılları taşıyan bir mimarinin üzerinden geçtiğinizi hissedeceksiniz.

   Basel'i gezerken Ren Nehri'nin kıyısında yol boyu yürümek, tarihî mimarinin içinden, Pazar Meydanı'ndan (Marktplatz) geçmek, eski evleri renklendiren muralleri incelemek, sıkça karşılaşacağınız sahaflarda vakit geçirmek yapılabilecek keyifli aktivitelerden. Yine Old Town bölgesinde bulunan ve Küçük Venedik denen St. Alban Tal bölgesi de Ren Nehri'nin şehrin içine doğru uzanan kollarıyla sıradışı güzellikte bir bölge.

   Basel'den Kurabiye Getirdik

   Son olarak, Basel seyahatinizden dönerken sevdiklerinize Basel'e özgü bir hediye götürmek istiyorsanız bir tavsiyemiz olacak. 1904'ten bu yana şekerleme, çikolata ve bisküvi gibi pastane işi tatlılarda vazgeçilmeyen bir isim olmayı başaran Lackerli Huus'un tatlılarını denemelisiniz. Basel'e özgü geleneksel bal kekinin ve baharatlı Basler Lackerli bisküvisinin tadına bakmalı, bu tadı sevdiklerinize de ulaştırmalısınız. Lackerli'nin, meşhur bisküvi kutuları da oldukça ilgi çekici. Üzerleri çeşit çeşit desenli, bazen bir araba formunda, bazen bir bina formunda olan bu metal kutular da oldukça güzel bir hediye olabilir. Tabii bisküvilerin tadına kapılıp kutuyu boş götürmemeye de dikkat etmek lazım.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İsviçre hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam