Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Huzurun, Keyfin ve Tarihin Cevheri, Paros ve Naxos Adaları, Yunanistan

   Yunanistan'ın popüler merkezlerinin gölgesinden yavaş yavaş çıkmaya başlayan, tarihî ve doğal güzellikleri bozulmamış iki güzel adası Paros ve Naxos'a doğru güzel bir yolculuğa çıkıyoruz...

   Havalar ısınmaya başlayınca ada sezonu da yavaş yavaş açılmaya başlar. Dünyanın her yerinde ada hayatı şehirlere göre daha sakin, daha huzur doludur. Hele ki söz konusu olan Yunan adalarıysa, ada yaşamı demek bir gelenek, Yunan kültürünün vazgeçilmez bir parçası demekle eşdeğer.

   Komşumuzla beraber yaşadığımız bu sularda, adına şarkılar, romanlar yazılmış Ege’de büyüklü küçüklü 6000’e varan sayıda ada ve adacık yer almaktadır. Avrupa’nın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan, yüzyılların birikimini taşıyan adalardır bunlar. Yan yana iki ada olan Paros ve Naxos, Yunanistan’ın en meşhur adalarının da içinde bulunduğu “Kiklad Adaları” denilen, Ege Denizi’nin orta kesiminde yer alan 56 tane adadan oluşan grubun içerisinde yer alıyor.

   Paros ve Naxos, diğer çoğu Mavi Bayrak sahibi olan Yunan adaları gibi sahilleri konusunda ziyaretçilerine büyüleyici güzellikler sunmayı garanti ediyor. Çakıl ya da kum plajlar, mavi ya da turkuvaz sular, koylar, kayalıklar bir adadan beklediğiniz her neyse bunların tamamını bu adalarda bulmanız mümkün. 

   Bereketli ve Büyülü; Naxos
   Naxos, Kiklad Adaları içerisinde en büyük ve en yeşil olanı. Bu geniş topraklar aynı zamanda bereketli tarımsal faaliyetlerin sürmesine de olanak sağlıyor. Adanın hemen hemen her restoranında zeytinin, zeytinyağının en lezzetlilerinden birini, limonun en tazesini tadacağınıza emin olabilirsiniz. 

   Naxos’un merkezi, Naxos ya da Chora olarak adlandırılıyor. Daha limana yaklaşırken uzaktan göreceğiniz ilk şeylerden biri Apollon Tapınağı. Daha doğrusu MÖ 6. yüzyılda yapımına başlanan fakat tamamlanamayan görkemli bir tapınak inşaatının tamamlanmış tek parçası olan kapısı. 6 metre boyunda olan bu ihtişamlı mermer yapı Naxos’un adeta simgesi. 


   Naxos limanının hemen gerisinde ise Naxos Kalesi ve Old Town bölgesi yer alıyor. Mermer taşlarla döşenmiş kaldırımlar, daracık sokaklarda sizi huzurla dolduracak mavi ve beyaz ile bezenmiş evler, yapılar eski Naxos’u gezerken size eşlik edecek.

   Naxos’ta sıkça rastlayacağınız bir diğer yapı ise yapım tarihleri Orta Çağ’a kadar uzanan kulelerdir. Adada 20 kadar kule, geçmişte soylu ailelerin siyasi ve coğrafi anlamda stratejik konumlara inşa ettirdikleri ihtişamlı yapılar mevcut. Merkezde Chora Kalesi’nin içinde bulunan Crispi, Chora’nın muazzam manzaralarını seyredebileceğiniz ve merkezden 4.5 km uzaklıktaki Belonias muhakkak görmeniz gereken yerlerden. 

   Naxos tatilinin en keyifli yanlarından biri de kuşkusuz uçsuz bucaksız sahilleri. Merkeze 4 km kadar bir mesafede yer alan Agios Prokopios Plajı en güzellerinden biri. 1.5 km boyunca uzanan kumsalı, mavi ile yeşilin karışımından başınızı döndürecek binbir tonu yakalamayı başaran denizi ile deneyimlenmesi gereken bir huzur köşesi diyebiliriz bu plaj için. Millî park statüsünde olan ve turizm tesislerinden uzaktaki sakinliğiyle tercih edilebilecek bir diğer plaj da Alyko. 

   Hem Tarihî Hem Eğlenceli; Paros

   Paros, Naxos'un hemen batısında yüzölçümü olarak daha küçük fakat turistler tarafından daha çok tercih edilen, hatta son zamanlarda Mykonos'a alternatif olarak yükselişte olan bir ada. Akdeniz'in en eski bağcılık geleneğine sahip olan adalarından biri Paros'ta yerleşik hayatın MÖ 4000'lere dek uzandığı biliniyor.

   Bizans'ın, Orta Çağ'daki mimari dokuya olan etkilerini açık bir şekilde görebileceğiniz birçok yapının bulunduğu Paros, iki tane merkezi bölgeye sahip. Bunlardan birisi limanın da bulunduğu, ticari anlamda da merkez olarak tanımlanan Parikia, diğeri ise adanın daha kuzeyinde bulunan Naousa.

   Parikia, Kiklad tarzı şehir yapısını yansıtır biçimde mavi-beyaz evlerin arasındaki daracık sokaklarıyla bir labirenti andıran yollara sahip. Fakat her sokağın cıvıl cıvıl oluşu bu labirenti bir keyif rotası haline getiriyor. Özellikle akşamları rengârenk ışıklarla süslenen dükkânlar, tavernalar, çarşı ve pazarlar Parikia'nın gecelerinin de dopdolu olduğunu kanıtlar nitelikte.

   Paros'un bir diğer ilgi çeken merkezi ise Naousa. Keyifli akşam yemeklerinin, gece eğlencesinin de merkezi olan Naousa'nın limanı Yunanistan'ın en güzel limanlarından biri olarak kabul ediliyor. Esasen bir balıkçı kasabası olan Naousa'da 13. yy'dan kalma Venedik tarzı kale de tüm görkemiyle tarihî dönemleri hatırlatan yapılardan.

   Apollon ve Artemis tapınakları gibi önemli tarihî ve arkeolojik hazineleriyle ilgi çeken adada özellikle Bizans döneminin yoğun etkisi söz konusu. "Bizans Yolu" denilen, mermer bir patika olan rotasıyla keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilir, hem doğanın hem de tarihin ayak izlerini keşfe çıkabilirsiniz.

   Kimi Venedik döneminden, kimi Bizans'tan kimi de Orta Çağ'dan kalma kasabalarıyla da ilgi çekici tarihî dokuları görme fırsatı sunan Paros'ta, begonvillerin sardığı bembeyaz evlerin mimari güzelliklerine hayran kalacaksınız. Burada görmeniz gereken diğer kasabalardan biri de deniz ürünleriyle size bir ziyafet sunacak olan balıkçı kasabası Piso Livadi.

   Tavernalardan yükselen rebetikonun ritmine, suyun akışına, havanın güzelliğine Yunan adalarında bir kez daha sevdalanmak için Paros ve Naxos, seyahat listenizde üst sıraları fazlasıyla hak ediyor. Bizden söylemesi.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Yunanistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam