Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Hindistan’ın Küçük Haylaz Kardeşi Sri Lanka

   Sri Lanka görmeyi çok istediğimiz ülkelerden biri olsa da gitme planı henüz yapılmamıştı...

   Hindistan’ın Küçük Haylaz Kardeşi Sri Lanka
   Burcu Biricik
   Trendy

   11.10.19

   Oyuncu

   Cumartesi Bali’ye doğru yola çıkmak üzereyken bir gün kala havayollarından aldığımız “Baliye volkan külleri yağdı ve uçaklar minimum 2 hafta uçuş yapmayacak ancak sizi alternatif bir lokasyona ücretsiz değişim sağlayabiliriz” haberinden sonra yapabileceğimiz tek bir şey kalmıştı: Haritayı masaya açıp, nereye gidelim diye üzerinde parmak gezdirmek. “Tamam peki, Sri Lanka’ya gidelim o zaman” dedik. Ne kalacağımız yer belli, ne gideceğimiz yer, ne hava durumu, ne aşacağımız yollar...

   Normalde bir yere giderken Emre sanki tur rehberliği sınavına hazırlanıyormuş gibi araştırma yapardı ama bu sefer sıfır bilgiyle maceraya atılıyorduk. Akşam biletleri aldık, sabah hareket vakti.

   Uçuş


   İstanbuldan hareketle Sri Lankaya ünlü kaşifin ismini taşıyan Colombo Havalimanı’na uçuyorsunuz. İndiğiniz andan itibaren Hint dokusu ufak ufak hayatınıza girmeye başlıyor. 3 bin senelik bir tarih Sri Lanka. Fakat Colombo tabi diğer şehirlerinin yanında sokak aralarından geçen tren raylarıyla hem etnik hem de merkezde jazz müzik yapan restoranlarıyla gelişmiş bir şehir. İngiliz sömürgesinden kalma binalarıyla dokusu biraz farklı: barları, cafeleri ve alışveriş imkanıyla daha şehir havası yaşatıyor insana.

   Olmazsa Olmaz

   Özellikle söylemek isterim ki hayatımızda yediğimiz en güzel yengeçlerden birini burada Ministry of Crab” yani yengeç bakanlığında yedik. 500gr.’dan boyutu başlayan yengeçler, Avusturalya okyanuslarında yetişen devasa büyüklüklerdeki abileriyle birlikte menüde OMG Crab ismiyle yer alıyor. Ayrıca bir çok farklı pişirme şekliyle bulabiliyorsunuz. Önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın, biraz talep var.

   Sri Lankayı bir ada olmasına rağmen çok da küçük bir yer diye düşünmeyin. Bir yerden bir yere gitmek epey mesafe olsa da işin güzel yanı bulunduğunuz yeri beğenmediyseniz yeni bir şehre geçtiğiniz anda hem yeni bir hava, hem de yeni bir doku ile tanışıyorsunuz.

   Adanın ortalarında serin bir dağ havasında sessizliğe uzanan seylon çay tarlalarını gezebilir, adanın göbeğinde Kandy’de büyük şehir havasıyla muhteşem tapınakları gezerken güneydoğusunda doğu sahillerinde sabahları dalga sörfü yapabilir, akşamları iyi yemekler yer, canlı müzik ve koktely ile sıcak yazı yaşayabilirsiniz. 
   Hani şunu bulmaya gidiyorum diye seyahat etmek istediğiniz ülkeler vardır ya, eski bir kültür ya da bir party gibi birbirine zıt, doğa ve şehir kadar birbirine uzak, yemek/spor, eğlence/sessizlik gibi uzayıp giden. Aslında Sri Lanka size bunu soruyor; “Benden ne istiyorsun? Ben sana hepsini vermeye hazırım. Sen ne yaşamak istiyorsan o bölgeyi ziyaret edebilirsin.”

   İşim dolayısıyla genelde kışları dizi seti devam ettiği için uzun gezilerimiz yaz dönemine kalıyor. Hatta Emreyle bir çok yeri musonda gezmek zorunda kalıyoruz. Bu gidişimizde de Colombodan sahil ve deniz diye Negombo taraflarında batı şeridine hareket ettiğimizde muson ve büyük dalgalarla başbaşa kaldık. Böylece fazla duraksamadan devam edip kuzeye Habaranaya doğru yol aldık. Habarananın güzelliği Sigiriya ve Dambulla’ya tuktuk ile günü birlik ulaşmak çok kolay. Konaklamak için iyi lokasyon. Cinnamon Lodge Habarana isimli bir otelde rezervasyon yaptık ve muhteşemdi. Ağaçların içinde bir göletin etrafında konumlanmış bu otelde sabahları etrafta koşuşturan maymunlar ve sincaplara uyanıyorsunuz. Havuzda yüzerken etrafınızda renkli papağanlar uçuyor.   Kahvaltıdan sonra atladığınız tuktuk ile Dambullada dağın yamacına gömülü bir tapınağa çıplak ayaklarınızla tırmanıp yatan Buda heykelini görüyor ya da Sigiriyada 200 metre yüksekliğinde MS 477-495 döneminde başkent olarak konumlanmış Lion Rock isimli kaya parçasına tırmanıyorsunuz. 1982 yılında Unesco tarafından dünya mirası ilan edilen bölge benim için farklı bir anlam daha taşıyor.

   Aslında ilk başta planlanan Bali tatilinin bizim için farklı bir özelliği daha varmış. Sri Lankaya geldiğimizden beri Emre şuraya gider miyiz, buraya gider miyiz diye sorarken aslında kafasında başka bir plan yer alıyormuş. Bunu zirveye ulaştığımızda öğrendim. Manzaraya ulaşmak için uzun ve dik bir tırmanıştan sonra bu dağın tepesinde Emre bana evlenme teklif etti. 😊 Bu sebepten de Sri Lankanın bizim hayatımızda ayrı bir önemi var.

   Sonrasında yüzümüzde kalan bu heyecanlı gülümseme ile gezmeye dolaşmaya devam ettik. Yine nereye geçelim diye düşünürken kendimizi kuzeydoğuda Trincomale diye bir yerde bulduk. İndiğimizde “Bu nasıl yer? Gebze Sanayi sitesi gibi” derken bir Rus çift ile tanıştık ve bizi sahilde gençlerin olduğu bir bölgeye götürdüler. 11 gündür aynı şehirde aynı odada kalıyorlarmış. Biz de hiç bir yerde oda bulamıyoruz. Şöyle güzel yer, böyle güzel yer anlatıyoruz hiç bişey görmemişler. Sonunda 11 gündür aynı yerde Uppuvelide konaklayan bu çiftin son 3 gün kalan odasını takas yapıp onları özgürlüğüne kavuşturduk biz de başımızı sokacak bir oda bulmuş olduk. Önümüzde yer alan Fernandos Bar bölgedeki en keyifli vakit geçirme yeri.

   Trincomale için ortam olarak en iyi yerlerinden biri diyemeyeceğim ama adadaki en iyi balığı burada yedik. Uppuvelide de zamanımızı doldurduktan sonra 8 saat süren otobüs yolcuğumuzu filmlerde gördüğünüz içinde tavuklu, çuvallı Hintli abiler ve kapıdan taşan insanlarla yola koyulduk. Her an sanki biri gelip Kemal Sunal filmindeki “şiki şiki baba” kasedini takacakmış gibi bir his ile Akkaraipattuye vardık. Buradan da 2 saat tuktuk yolculuğu ile Arugam Bay’e ulaştık. Biraz uzun ve yorucuydu. Tekrar yapsak araba kiralayalım derim. En azından molaları tuvalet kapısı olan yerlerde verirdik. 😊 Arugam Bayde tekrar dünya değişti, her şey gençleşti. Keyifli kafeler, güneşli hava, hamaklar, hem dünya mutfağı hem yerel lezzetler. Sabahları up uzun bir sahilde dalga sörfü yapan gençler, her akşam farklı bir barda canlı müzik ve eğlencesi ile keyifli bir yer. Arugam Bayin bir avantajı da yakınlığından dolayı merkezden safari turu satın alıp Kumanada kuş türleri ve Yala National Parkda Leopar görmeye gidebilirsiniz.

   Bir de size tavsiye, rotanızı belirledikten sonra gezinizin bir yerinde Sri Lanka’nın trenlerini kullanın. Hala aktif olarak çalışan kapısı bacası olmayan buharlı renkli trenleri var. Biz bu trenlerle manzara izleyerek Ella’ya geçip dağın yamaçlarında yeşillikler içinde vadilere bakarak konakladık ve siz de sesizce doğayla iç içe kalmak isterseniz deneyebilirsiniz. Sabah kalkıp bir scooter ya da tuktuk kiralayıp şelalede yüzebilir, dünyanın en iyi çaylarından biri olan Srilanka Çayı tarlalarını gezebilirsiniz. Sonrasında yine trenle Nuwara Eliya’ya geçip "Dünyanın Sonu” isimli 1.200 metrelik uçurumun yolunu tutabilirsiniz. Dönüş yolunda Kandy’i ziyaret edebilir Tooth Relic Tapınağı’nı gezebilir ya da siz alternatif rotalar oluşturabilirsiniz.

   ​​Bunlar bizim gezimizden bazı küçük notlar, Hindistan’ın küçük haylaz kardeşi Sri Lanka. Ne zaman ne yaşayacağınızı tam da planlamadığınız bir yer. Siz de kendi yolculuğunuza çıkıp bizim keşfetmediğimiz yeni yerler keşfedin. Sri Lanka’ta macera uçsuz bucaksız!

   Rota

   Ara geçişleri saymazsak; Colombo - Negombo - Pinnawalla - Habarana - Sigiriya -Dambulla - Trincomale - Akkaraipattu - Arugam Bay - Ella - Nanuoya - Nuwara Eliya - Kandy - Colombo

   Tavsiyeler

   Renkli Buharlı Tren ile Nuwara Eliya yolunu tuttuğumuz sırada t-shirt ile bindiğimiz trende belli bir süre sonra üstümüze kazaklar giyerek kışı yaşamaya başladık. Yanınızda üstünüze alacak bir kıyafet olsun, bir gün önce yazı yaşarken ertesi gün otelde şömine yaktık. Ella'ya geçtiğimizde kışlık montla karşılayan otel sahipleri oldu.

   Çay Tarlaları (Ceylon Tea)

   Her zaman üretilenin en iyisi yabancı ülkelere satılır, burada fabrikaları gezebilir ve yabancı ülkelere ihraç edilen çayları tadabilirsiniz.

   İnsanları

   Çoğunlukla yardımsever, güler yüzlü, ilgili, konuşkan çekinmeden sohbet edebilirsiniz. Sonuçta burası Avrupa değil her zaman gözünüz açık olsun pazarlık edin, satın aldıklarınızda size vadedilenleri talep edin.

   Yemek

   Yemek konusu çok sıkıntılı değil özellikle pilav ve curry (köri) seven biriyseniz günde 3 öğün pilav, tavuk ve sebze yiyorlar.

   Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler

   Trincomale hariç rotamızdan epey memnunduk. Rotada görünen ama bahsetmediğimiz "Pinnawalla” var. Burası bir fil yetimhanesi, görülesi bir yer. Ancak hala buradaki fillerin doğada zarar görmüş ya da kendi başına var olamayan hayvanlar mı, yoksa sadece turistik bir aktivite mi olduklarından emin değiliz. Perde arkasını bilemeyeceğiz ama koca filleri öptük, sevdik, yedirdik, yıkadık.

   Olmazsa Olmaz Aktiviteler

   - Buz gibi şelalelerde yüzmek.

   - Trende çığlık atmak. (Bize mi denk geldi bilmiyoruz, her tünele girdiğinde ışıksız trende tünelden çıkana kadar bağırıyorlardı, biz de eşlik ettik!)

   - Gerçek Sri Lanka yemeği yemek. (Turistik değil, gerçekten kendilerinin yemek yediği acı ve baharatı azaltılmamış yemeklerinden dene.)

   Yapmasak da Olurdu

   Nuwara Eliya’ya “World’s End’i görmek için gittik ancak kötü hava şartları yüzünden gezemedik. Bu bölgede çok erken kalkıp orman içinden yürüyorsunuz ve saat 12:00 olmadan sonuna gelmiş olmanız gerekiyor. Yoksa uçurumda hiç bir şey göremiyorsunuz. Bizdeki sıkıntı yürüyeceğimiz botanik ormana sis ve yağmur o kadar erken geldi ki alana bile insanları sokmadılar. En son konakladığımız evden 5 adım sonrası görünmüyordu, iPad ile dizi izlemek zorunda kaldık.

   Keşke Yapsaydık

   - Adam’s Peak (Adem Tepesi) tırmanmak için iyi bir yer. Ancak Türkiye’nin yazında giderseniz hem yolu yosunlu, hem de ışıkları yanmıyor. Haliyle kafa feneriyle akşam karanlığında dönmeye çalışırsanız yüzünüze çarpan sineklerle uğraşabilirsiniz. 😊

   -Tangalle, Galle gibi güneybatı sahiline mevsim sebebiyle gidemedik.

   En Zorlandığımız Yer

   - 8 saatlik otobüs yolculuğu ve molaları.

   - Satılanların yemek olduğunu anlamamız için önce bizi ikna etmeleri lazımdı.

   En Keyif Aldığımız Yer

   Her yerin ayrı bir keyfi var ama Arugam Bay’de epey eğlendik.

   Nereye Adımızı Gizledik

   Her gittiğimiz yerde Emre’yle adımızı bir yere Curcu&Skunkkie olarak yazdık. Eğer yolunuz Negombo Reggie's Guesthouse’a düşerse duvarda görebilirsiniz. Yolunuz açık olsun...


   Photo Credit: Emre Yetkin

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   12

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (12)

   nazlıcan

   Canım curcum harika bir yazı olmuş. Tavsiyelerine uyarak en kısa zamanda gitmek istiyorum 🙏🏼 bu arada seni çok seviyorummm 🙈♥️

   Majd Haikal

   Çokk beğendim artık ben de gitmek istiyorum 👻🐘💜

   Fikret Esen

   Gerçekten sizin bir hayranınız olarak gittiğiniz yerlere eşim le birlikte gitmek isterim.bende size Filipinler tavsiye ediyorum.palawan adası,boracay, Makati,cebu,gidilmesi gereken yerler.

   Didem Aypak

   Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler :)

   Ayça

   Kaleminiz çok güçlü, akıcı ve güzel anlatımınızdan dolayı Sri Lanka gezi rehberimize dahil oldu bile teşekkürler :)

   yazarkarga

   Geçtiğimiz günlerde Bali’yi araştırırken karşıma çıkan yerlerden biriydi. Güzel hayaller kurdum.:) sonra terör olayları ile ilgili birkaç şey okuyup korkmuştum ama anladığım kadarıyla etkisi kalmamış.

   ÖZGE SELEOĞLU

   Çok güzel bir yazı olmuş Teşekkürler.

   Kadir YILMAZ

   Efendim yazınızı okurken çok keyif aldık eşimle beraber, gerçekten teşekkürler...

   Mehmet Karaoğlu

   Atalarımız boşuna dememişler, "seyahat edin sıhhat bulun" diye. Bu çiftimiz de, ne güzel aynen öyle yapmışlar. Kendilerini kutluyoruz. İnşallah daha çok yerleri gezer, ömür ve hayatlarına güzellikler katarlar. Ellerinize sağlık yazınız güzel olmuş. Bende eşimde sizler gibi, farklı yerleri gezip görmeyi seviyoruz. Buraya da yeni katıldık, inşallah bizde birikimlerimizi burada paylaşacağız. Sizlere mutluluklar diliyoruz.

   Gözdem Bahtiyar

   Gezmeyi, eğlenmeyi seven tatlı çift bizlere örnek oluyorsunuz 😊😍 seviliyorsunuz ❤ Yazımda da teşekkür etmiştim ama bu siteyi keşfedip yazmama vesile olduğunuz için tekrar teşekkür ederim 😊😍

   Gülan Tolan Özdemir

   Paylaşım için teşekkürler! Yeni yerler keşfetme heyecanı hiç dinmesin.

   Tülay Karaefe

   Gidemesekte gitmiş kadar olduk teşekkürler çok keyifli bir yazı olmuş

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam