Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Her Köşesinde Yaratıcılığın Bir İzi, Rotterdam, Hollanda

   Yıkıntılarından yeniden doğan; tasarım, mimari ve sanat alanında Avrupa'nın en gözde duraklarından Rotterdam yaratıcılıkta sınır tanımıyor.

   Rotterdam Nerede?

   Kuruluşu 1260’lara dek uzanan, tarihi boyunca savaşlardan çok çekmiş, yıkılmış ve yeniden yaratılmış bir şehir Rotterdam. Hollanda’nın güneyinde konumlanan Rotterdam, 600 binin üzerinde nüfusuyla ülkenin Amsterdam’dan sonraki ikinci büyük şehri.

   Dünyanın en büyük limanlarından birine sahip olan Rotterdam, dünya deniz ticareti açısından önemli bir aktarma noktası konumunda. Nieuwe Maas Nehri’nin kuzey ve batı olmak üzere iki bölgeye ayırdığı kentte nüfusun etnik köken çeşitliliği de oldukça fazla. Hâliyle bu çeşitlilik kentin çok kültürlü bir geleneği yaratmasında da etkili olmuş.

   Fakat Rotterdam’ın bir kent mimarisi ve küllerinden doğma konusundaki asıl dönemeci İkinci Dünya Savaşı sonrasına denk geliyor. Almanya tarafından bombardımana tutulan şehirde, tarihî kent bölgesi, o eski balıkçı kasabası olma özelliğini yansıtan mekânların bir çoğu tahrip oluyor. Bundan sonraki süreç ise şehrin yıkıntıların arasından yeniden ayağa kaldırılması azmiyle şekilleniyor. İnovasyona çok açık olan şehir planlamalarında genişletilmiş yollar, modern yapıların yanı sıra sıradışı teknikler de kullanılıyor. Yaratıcılığın izini şehrin detaylarında da nehir kenarında yükselen yapılarında da trafik lambalarında da bulabiliyorsunuz. Zira yaratıcılık bu şehrin, küllerinin üzerinde yeniden yaratılmış bir şehrin karakteri.

   Modern ve fütüristik mimarisi, müzeleri, sokaklarında sık sık karşınıza çıkacak heykel ve yerleştirmeleri ile Rotterdam her detayında estetik bir dokunuş içeriyor. Şehrin tam ortasından akan Nieuwe Maas Nehri üzerindeki Erasmusbrug ilk dikkati çekenlerden. Erasmus Köprüsü isminden çok “Kuğu” olarak bilinen köprü, şehrin ikonik simgelerinden biri. Bu ilk bakışın ardından nehir kenarı daha da fazlasını sunuyor. Ünlü mimar Rem Koolhaas’ın tasarladığı, 3 adet gökdelenin hizasız, iç içe geçmiş bir biçimde bir araya geldiği “De Rotterdam” binası; çadır misali etrafı saran ve camlarındaki görsel yansıtmalarla camdan ve metalden devasa bir koridorda hissettiren, içinde ofislerin, çalışma alanlarının bulunduğu Markthal; şehre gelişinizde devasa ve modern formuyla hayranlık uyandıran merkez istasyon Centraal Station görebileceklerinizden yalnızca birkaçı.

   Küp Evler

   Bu evlerin fotoğraflarıyla bir şekilde bir yerde karşılaşmış olma ihtimaliniz yüksek. Piet Blom’un 1970’te tasarladığı Blaakse Bos’ta, amacı, bu evlerin birer ağaç ve hep birlikte bir orman görüntüsü ve hissiyatı uyandırması oluyor. İçerisinde kendi okulu, dükkânları, yürüyüş alanları olan geniş bir kompleks olan bu tasarım tek bir parçadan ve izlemek üzere yapılmış değil. Ziyaret etmek isteyenler için evlerden biri ziyarete açık fakat diğerlerinde hayat bu gerçeklik algısıyla oynayan formun içerisinde devam ediyor. Yere 45 derece eğik duran evlerin oluşturduğu manzara, ortak avlularından bir yıldız biçiminde gökyüzünü gösteren açıları sıradışı bir tasarım dünyası içinde olduğunuzu size fazlasıyla hissettirecek.

   Luchtsingel Köprüsü
   Kitlesel fon ile inşa edilmiş olan Luchtsingel Köprüsü’nün yapım masrafları 8 bin kişinin katkısıyla karşılanmış. 400 metre uzunluktaki köprünün iki yanındaki korkulukları ve zemini sarı renkte tahta levhalardan oluşuyor. Bu sarı levhaların üzerinde ise yapımında katkıda bulunmuş olan 8 bin kişinin ismi yazıyor. 

   Van Nelle Factory
   2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilen Van Nelle Fabrikası, Rotterdam’ın mimari hazinelerinden bir diğeri. 1990’lara kadar tütün fabrikası olan yapı bugün tasarım ve sanat alanında profesyonellere ofis hizmeti veriyor. 1927-1930 yılları arasında inşa edilen ve Hollanda modern mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan fabrika, Brinkman & Van der Vlugt tasarımı bir yapı.

   Müzelerden Müze Beğenin
   Rotterdam’ın ve hatta Avrupa’nın en önemli müzelerinden biri olan Boijmans, Orta Çağ’dan başlayıp günümüz çağdaş sanatına kadar uzanan geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Van Gogh, Dali, Bosch, Rembrandt gibi usta isimlerin eserlerini barındıran müze, MüzePark Caddesi üzerinde konumlanıyor. Çevresinde Chabot Müzesi ve caddenin sonunda MuseumPark tren istasyonu yakınında Picasso’nun Sylvette isimli heykel çalışması yer alıyor. 

   Görülmesi gereken müzelerden birkaçı da şöyle; denizcilik geçmişi ve deniz ticareti açısından büyük öneme sahip olan şehrin bu birikimini, tarihini barındıran ve Hollanda’nın en eski denizcilik müzesi olan Maritime Museum, 5.5 milyonun üzerinde fotoğrafın arşivine sahip olan Nederlands Fotomuseum ve 1992’de açılan Rotterdam kökenli ajans OMA / Rem Koolhas tarafından yaratılmış Kunsthal Rotterdam.

   Mimariye Saygı Duruşu
   24 Mayıs - 16 Haziran 2019’da şehrin içerisinde birçok etkinlikle kutlanacak Rotterdam Architecture Month, mimariye ve tasarıma ilgisi olanların kaçırmaması gereken bir etkinlik. Ayrıca şehirde düzenlenen Rooftop Days, Bauhaus’un 100. Yılı gibi etkinlikler de şehrin mimarlık alanındaki yaratıcı soluğunu tüm ziyaretçilerin deneyimlemesi için bulunmaz fırsatlar yaratıyor.   

   Rotterdam’da tasarım ve yaratıcılık dolu bu mekânların estetik duygularınızı harekete geçireceği kesin. Bu müzeler ve duraklar içinde kendi arzunuza göre günlük planlarınızı yaparak gezinirken Rotterdam’ın en yüksek kulesi Euromast’tan şehir panoramasını izlemeyi, Blaak Mark ya da Feniz Food Factory’de leziz yemeklerin tadına bakmayı, Cool Sokağı’nda keyifli bir akşam geçirmeyi ihmal etmeyin. Bir sokakta karşınıza Santa Claus heykelinin, bir diğerinde Hollanda’nın en uzun boylu kişi Rİgardus Rijnhout’un gerçek boyutlu heykelinin, saç teli gibi kıvrık bir biçimde duran bir trafik lambasının, cam bir yapının tepesinden üzerinize düşecekmiş gibi duran kırmızı eski bir BMW yerleştirmesinin çıkabileceği de aklınızda bulunsun.

   Savaştan geriye sağ çıkabilmiş Delfshaven bölgesinde eskiyi yad edin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 1740’lardan kalma 19 adet yel değirmeninin bulunduğu Kinderdijk’i görmeden de dönmeyin. Yaratıcılıkta inşa edilmiş ve edilmeye devam eden bu inovatif ve dinamik şehrin size her sokakta, her yapıda sunacağı bir çok hikaye var.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Hollanda hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam