Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Hem Dubliner Hem Hipster

   Hipster alt-kültürünün Dublin’deki renkli ve keyifli dünyasına ışınlanıyoruz!

   Hipster’ların Ana Vatanı

   Her ne kadar kelime anlamı ‘yenilikçi’ olsa da, hipster zamanla kendi içinde muhafazakarlaşan bir akım oldu. Ancak bu muhafazakarlık, alışılagelmişin dışında. Bir nevi kendi gelenekselliğini yaratan bir ekol. Bu ekolde kahvelerden piercing’lere, dünyanın çeşitli yerlerindeki özel barlardan müzik tercihlerine kadar birçok olgu bulunuyor. Genellikle Kuzey Avrupa’da etkisini gösteren hipster’lığın en önemli merkezlerinden birisi de Dublin. Doğal güzellikleri, mimarisi, gece hayatı ve kendisine has pub'larıyla etkileyici bir şehir olan Dublin’e ayak basar basmaz özel bir yere geldiğinizi hissediyorsunuz. Zamanın yerine göre yavaş, yerine göre ise hızlı aktığı bu kentin hikayesi M.Ö. 1. yüzyıla kadar uzanıyor. Vikinglerin keşfiyle şehre dönen ve şu anda İrlanda'nın başkenti olan Dublin, tarihindeki işgallerden dolayı kozmopolit bir kültüre sahip. Orta Çağ tutkunuysanız, sizi kucaklamaya hazır bir şekilde bekleyen Dublin'de 1960'lı ve 70'li yıllardaki hippi'liğin bir devamı sayılabilecek hipster kültürüne de hâkim olabilirsiniz.


   James Joyce, Samuel Beckett ve Oscar Wilde gibi edebiyatçılar Dublin'de doğdu.

   Hipster'lık öncelikle bir alt-kültür. Postmodernizmin etkilerinin yoğun görüldüğü şehirlerde, daha fazla hipster bulunuyor. Bunun nedenlerinden bir tanesi alternatif lezzet iken, diğeri de alternatif müzik. Peki, bir hipster’sanız veya hipster olma yolunda azimliyseniz Dublin’e neden gelmelisiniz? Gelin, hep birlikte Dublin’de bir hipster’ın neler yaptığına bir göz atalım. 

   Bir hipster’ı uzaktan tanımanız için en önemli veri onun kıyafetleridir. Dublin, iklimi ve hava şartları nedeniyle bir hipster’ın tarzını yansıtabileceği dört dörtlük bir kent. Serin havaları sayesinde atkı, ceket, pantolon ve ayakkabı kombinlerken özgürce davranabilir ve tarzınızı yaşatabilirsiniz. Ayrıca kentte birçok vintage ürün satan dükkân bulunuyor. Hipster’lıktan hoşlanmasanız dahi, bu dükkânlara girmekten kendinizi alıkoyamayacaksınız. Özellikle kentteki Temple Bar sokağında bir gezintiyi ihmal etmeyin. 

   Sadece kıyafet işini hâlletmek ile hipster olunmuyor. Bir hipster’ın ayırt edici özelliklerinden birisi de erkekse sakal ve saç kesimi, kadınsa saçlarını nasıl topladığı veya saçlarına nasıl şekil verdiğidir. Dublin, içinde bulundurduğu kuaförlerle, sizi çok zorlamadan hipster tarzıyla buluşturabilir. Biraz farklı bir tarza kavuşmak isteyenler için yenilikçi kuaförleri denemek, hayatınızda yeni bir sayfa açmanıza da vesile olabilir. 

   ​Kıyafet ve saçlardan sonra yıllardır planladığınız dövme tasarınızı Dublin’de gerçekleştirmek için hiçbir engeliniz yok. Hipster’ların ana vatanı sayılan bu kentte, birçok başarılı dövmeci bulunuyor. Özellikle Wellington Quay’de dünya çapında yetenekli dövme sanatçıları olduğunu unutmayın. Buraya uğradığınızda yeni dövme trendlerinden de seçim yapabilir, kendi tasarımınızı da vücudunuzda taşıyabilirsiniz. 

   Bira severlere müjde!

   Özel yapım bira sevenler için Dublin tam bir merkez. Avrupa, özel yapım bira konusunda son yıllarda oldukça zengin bir kıta oldu. Bunun nedeni ise hipster’lığın son dönemde kıta çapında trend olması. Bira konusunda Avrupa’nın en gözde kentlerinden birisi Dublin. Dublin’de yerel lezzetleri stoklayan ve sunan birçok pub bulunuyor. Dikkat edin, bu pub’lardan çıkamayabilirsiniz! Zira, burada tahıla karşı ale tarzı biralardan çok çeşitte mevcut. Dublin’de bitter çikolata ve Guinness lezzetini denemeyi de unutmayın.

   Çağdaş ve Hipster Sanat
   Hipster’lık bir modern çağ ekolü olduğu için, çağdaş sanatla da oldukça ilişkili. Dublin de hipster’ların çağdaş sanat eserlerini gözlemleyebilecekleri, yeni sanatçılarla tanışabilecekleri bir kent. Dublin’deki İrlanda Modern Sanat Müzesi (IMMA) içinde Andy Warhol, Marina Abramović, Frida Kahlo ve Tino Sehgal'ın da aralarında bulunduğu önemli sanatçıların eserlerini barındırıyor.

   Özel Yapım Espressonun Tadını Bakmayı Unutmayın!
   Dublin, tabii ki de bu saydıklarımızdan çok daha büyük ve gizemli bir kent. Bu kenti ziyaret ettiğinizde efsununa kapılıp, daha fazla keşif yapmak isteyeceksiniz. Ancak, Dublin'de Garden Hut isimli barda lezzetli kokteyller eşliğinde odun ateşinde pişen pizzayı da tatmalısınız. Bir şişe ekşi viski veya konyağın tadını çıkarabileceğiniz bu yerin yanı sıra Ranelagh'daki Nick's Coffee'de sıra dışı lezzete sahip kahvelerin tadını damağınızla buluşturabilirsiniz. Yıllardır kahve sektöründe yer alan baristaların özel yapım espresso’sunu muhakkak deneyin. Tüm bunların yanı sıra şehrin avangart tiyatro mekânı Project Arts Center da tiyatroya düşkünseniz, sizin için biçilmiş kaftan.​

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İrlanda hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam