Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Güzel Bir Gün; Lagos

   A Beautiful Day! - Güzel bir gün! Evet Lagos'a gittiğim o günü hep böyle hatırlarım.

   Güzel Bir Gün; Lagos
   Levent Özçelik
   Trendy

   15.11.19

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Pitoresk meydanları, çinili seramikli binaları, arnavut kaldırımlı sokakları ve merdivenleri ile çok kültürlü bir havası var eski Lagos’un. Ancak Lagos’u keşfe biraz daha kıyılarından, tepelerinden başlayalım, sonra eski kente dönelim derim. 

   Aslında günübirlik gitmek için biraz zahmetli bir rota Lizbon - Lagos rotası. Adı Portekizce’de “göller” anlamına gelen Lagos, Lizbon’dan yaklaşık 3 saatlik bir otomobil yolculuğu uzaklığında. (Tabii benim gibi sürekli yoldan çıkmazsanız.) Sahi yoldan çıkmadan yolculuk yapmanın keyfi nerede? Anlayacağınız Portekiz’in güneyinde yer alan Lagos, Lizbon’a ne çok yakın ne de çok uzak. Eğer bir geceyi Lagos’a ayıramıyorsanız, sabah erken çıkıp akşam dönebilirsiniz ama ideal olan Lagos’ta bir akşamın tadını çıkarıp ertesi gün dönmek.

   Lagos’a ilk girişim bir parça hayal kırıklığıydı diyebilirim. Sakin bir liman, sağlı sollu turistik mekanlar, asfalt yollarla iç içe geçmiş beton meydanlar. Tam bu sırada kendimi Amalia Rodrigues ve Mariza’nın hüzünlü fado’larıyla havaya sokmaya çalıştığımı itiraf etmeliyim. Neyse ki bu durum uzun sürmedi direksiyonumu batıya, Avrupa’nın en güneybatısı olarak bilinen Sagres Burnu’na doğru sürdüm. Ardından dönüş yolunda Praia Donna Ana ve Monchique tepelerinde uzun bir mola verdim. Bu iki tepe Lagos sahillerini en iyi gören noktalar. Ancak Lagos’un beni benden alan yeri bu tepeler değil, Ponta da Piedade idi. Öyle ya dünyanın önemli kaşiflerini çıkaran Portekiz’de sizin keşfiniz Lagos olsun.

   Sıkı Durun!

   Ponta da Piedade’nin kireç taşı kayalıkları bizim Kerpe kıyılarına oldukça benzer hatta sert okyanus rüzgar ve dalgalarının dövdüğü kayalıklar bile çok aynı sanki. Fark ne derseniz mağaraları, tünelleri, denizi ve tabii ki ışık oyunları. Okyanusun renkleri kireç taşının farklı ışıklarda özellikle altın rengi hali, denizin mavi turkuaz renkleri arasındaki ışık oyunları adeta renk skalası gibi. Ponta da Piedade öyle büyük bir alan değil, bir iki saatlik bir tekne turuyla kolayca gezilebilir. Ancak bu keyfi uzun süre yaşamak, biraz da spor yapmak isteyenler kano ya da Paddle Board yapıyorlar. Ponta da Piedade turları için marinadaki standlardan bilet almak ya da rezervasyon yapmak mümkün.


   Praia do Camilo ve Diğer Plajlar

   Sıra dışı bir plaj desek yeridir. Ponta da Piedade’nin yanı başında bulunan plaja tepeden 200 basamaklı bir merdivenle iniyorsunuz. İniş sırasında kayalıklar ve koylar müthiş kadrajlar sunacak. Deniz bu koyda oldukça sakin, eğer bir de gel-git zamanlarına denk gelirseniz mağaraları kanolar vasıtasıyla veya yüzerek değil; yürüyerek de gezebilirsiniz. Etrafta dolanıp bir doğal tünelden komşu bir diğer koya doğru yürüyebilirsiniz. Praia de Dona şehir merkezine en yakın plaj, Meia Praia ise geniş kumsalı ile öne çıkıyor.

   Lagos’ta doğa gerçekten büyüleyici. Girintili çıkıntılı tepelerin bu akışı kıyılara da yansıyor doğal olarak ortaya nefis koy ve plajlar çıkıyor. Portekiz’e, Lizbon’a kadar geldiyseniz, hele bir de mevsimlerden yaz ise bir-iki gününüzü Lagos’a ayırmanız gerek. 

   Tabii bir de eski Lagos diye bilinen şehrin tarihi merkezi var. Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, şehrin büyüklüğüne orantılı meydanlar, çeşmeler, irili ufaklı lokantalar, kafeler, hediyelik eşya dükkanları ile Avrupa’da gördüğünüz görebileceğiniz pek çok yere benzetebilirisiniz. Şehrin bu bölgesini özellikle akşam üzeri vakitlerinde dolaşmak lazım. Şehrin en önemli yapılarından olan Santa Maria Kilisesi’nin bulunduğu bu meydan 15. yüzyılda “köle pazarı” imiş. Yine bu Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda tahmin edebileceğiniz gibi pek çok küçük butik sanat galerisi var. Bu galerilerin bulunduğu mekanlarda geçmişte neler yaşanmış diye düşünmeden edemiyorsunuz. Şehrin tarihinin korkunç bir dönemine ait bir anıtı var; Mercado de Escravos, 1441'ten itibaren yaklaşık 250 yıl boyunca Lagos’un “köle pazarı” imiş. 2000 yıl önce Keltler tarafından Lacobriga adıyla kurulan şehir bir yanı ile geçmişiyle yüzleşiyor, diğer yanıyla bugünü alabildiğine yaşıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Lagos hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam